Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  blueice
  Misafir..

  Kelimeler ve kara büyü

  İnsan hiç bilmediği ve de hiç yaygın olmayan bir sözcüğü, bir hafta içinde kaç kez, kaç farklı insandan duyabilir?


  İster çekim yasası deyin, ister kuantum, ister `garip tesadüfler zinciri` bu benim başıma sık gelir... Belki de işaretlere ve mucizelere inanan bir türden geldiğimdendir...


  İşte o sözcüğün adı `toltek`. Ve bu sözcüğü bir hafta içinde üç farklı şekilde, üç farklı yerden duydum. İkisi bana kalsın ama birini paylaşayım: `Korkunun Ötesi: Özgürlük ve Hazza Götüren Bir Toltek Rehberi/Alfa Yayınları` adlı kitap. Kitap beni çok etkiledi. Düşlemek, niyet etmek, sözlerin kara büyüsü üzerine mühürlü izler bırakan bir kitap.


  Meksika kırsalında, şifacılar yetiştirmiş bir ailede doğan, tıp okuduğu halde, genç yaşta geçirdiği bir ölüme yaklaşma deneyiminin ardından atalarının kadim öğretilerinin peşine düşen Don Miguel Ruiz`in aktardıklarını anlatıyor. Don Miguel Ruiz bir `nagual` yani ruha giden yolda insanlara rehberlik etme yeteneğine sahip kişi. Ruiz Meksika, Teotihuacan`da binlerce yıllık Toltek geleneğinin izlerini sürüyor. New York Times`ın çok satalar listesinde yer alan `Dört Anlaşma` ve `Ustaca Sevmek` gibi kitaplara imza atmış Ruiz bu kitapta korkunun ötesine geçmeyi, hayata korku ya da yargılama olmadan bakabilmeyi ve bir `Niyet Ustası` olarak gerçeklik dediğimiz rüyayı istediğimiz gibi şekillendirmeyi öğretiyor.


  Yer yer öyle etkileyici örnekler veriyor ki; insan durup düşünmeden edemiyor.


  `İstirahat halindeki bir yüz bir insanın gerçek yüzüdür` diyor mesela. O kadar yalın ama o kadar kusursuz bir benzetme ki... Ne ürkek ne kızgın, ne kahraman ne çocuk, ne mağrur ne mağdur, sadece istirahat halinde bir yüz, bir insanın gerçek yüzü... Çünkü tümüyle kendisi, tümüyle maskesiz.


  `Gezegenin rüyasında zehri yaymak için kullanabileceğimiz en etkili yol sözcüklerdir. İncindiğimiz ya da öfkelendiğimiz zaman özel bir etkiye sahip bir sözcük kullanırız. Bu kara büyüdür` diyor kitapta... Sözcüklerin kainatta kaybolmadığını biliyor muydunuz?


  Şu öykü çok şey anlatıyor: Altı yaşında bir kız çocuğu oyun oynarken şarkı söylüyordu. Annesi zor bir gün geçirmişti ve başı ağrıyordu. Kızının şarkı söylerken çıkardığı ses onu rahatsız etmişti. Kızına `Kes sesini. Karga gibi sesin var` dedi. Küçük kız bir daha asla şarkı söylemedi. Sesinin çok kötü olduğunu düşünüyordu. Annesi kızını sözleriyle lanetlemişti.


  `Sözcük kutsaldır. Saf sihirdir. Sadece kast ettiğiniz şeyi söyleyin` diyor kitap.


  `Sadece kast ettiğiniz şeyi söyleyin` ne müthiş bir tanımlama ve ne çok da yapamadığımız. Annesi karga seslisin demek yerine kızına `Yorgunum, sessizliğe ihtiyacım var` diyebilseydi, kast ettiğini söyleyebilseydi, kızını bir ömür boyu şarkısızlığa, güvensizliğe mahkum etmeyecekti... Sadece kast ettiğimiz şeyi söyleyebilseydik, kara büyülerle lanetlenmeyecek, kara deliklere düşürmeyecektik. Kast ettiğiniz gibi yaşamanız dileğiyle...


  Aycan Saroğlu


  tümgazeteler.com

 2. #2
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Yaş
  39
  Mesaj
  136
  Rep Gücü
  807

  Cevap: Kelimeler ve kara büyü

  istirahat halindeki yüz gercek yüz ise kimsenın gercek yuzunu göremıyecegız demektır...
  sözcüklerin kainatta olmadıgını biliyodum uzun zamandır....
  küçük kızınki de sadece hikaye gercekle alakası oldugunu düşünmüyorum
  hergün sertliğin son haddinde söylememe rağmen şarkı söylemekten vazgecmeyen bir sürü küçük mevcut

Benzer Konular

 1. Üzerimde büyü mü var?
  YukseLL Tarafından Astroloji (burçlar) Foruma
  Yorum: 20
  Son mesaj: 23-03-2016, 01:29 PM
 2. Kara Enerji Kara Madde Evren (Video)
  SOSYALİST Tarafından Astronomi Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-03-2013, 01:50 PM
 3. fizik kurallarına uymayan Kara enerji kara madde
  meridyen2 Tarafından Fizik Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-09-2010, 01:07 AM
 4. Büyü
  dogangunes Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 32
  Son mesaj: 06-04-2009, 04:18 PM
 5. aşk (MI), büyü (MÜ)...
  blueice Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 03-01-2009, 12:51 AM
Yukarı Çık