Deniz Serap Yörükoğlu

Sessizce oturuyordum, bir zamanlar atalarımın at koşturduğu, şimdilerde ise ıssız ve kimsesiz olan bozkırın ortasında. Elimde eski, çok eski bir davul vardı ve ben ne yapacağımı bilmeden geçmişin seslerini işitmeye çalışıyordum. Beceremedim ve çaresizce davulu yere bıraktım. Nasıl böyle oldu, nasıl özümüzü yadırgar hale geldik? Bilmiyordum ama nedenini öğrenmek istiyordum, hem de bütün kalbimle.

Böylece düşünürken bozkırın ortasında, birden rüzgâr bana bir şeyler fısıldamaya başladı! Saçlarım uçuşurken bu sert esen yelde, gözüm birden yerde öylece duran davula takıldı, onu elime aldım. Rüzgâr sanki bana nasıl çalacağımı gösteriyordu ve ben de onu dinleyerek çalmaya başladım. Birden rüzgâr şiddetlendi! Derin bir uykuya daldım…

Uyandığımda, artık o soğuk bozkırda değildim. Bir otağın içinde, keçeden bir batta-niyenin altındaydım ve yanımda derilerden, tüy, zil ve boncuklu süslerden oluşan ilginç kıyafetli bir kadın vardı. Kim olduğunu sordum, bana şaman olduğunu söyledi. Neredeyim diye sordum, bana Türk yurdundasın dedi. Ben duyduklarım nedeniyle şaşkınlık içindeyken, o daha fazla konuşmadan beni kaldırdı, üzerime işli bir elbise geçirdi ve elimden tutarak beni otağın dışına çıkardı. Çıkar çıkmaz sımsıcak bir güneş yüzümü okşadı. Beni az kalsın yerlere savuracak olan o sert rüzgârdan eser yoktu. İleride büyük bir ateş yakılmıştı ve etrafına genç yaşlı bir sürü insan toplanmıştı. Hepsi neşeli, hepsi heyecanlıydı. Anladığım kadarıyla “Mart Dokuzu”, bizim bildiğimiz şekilde “22 Mart” yani doğanın uyandığı, baharın başladığı gün gelmişti. Onlar için bu bayram olarak kutlanmaya değer bir durumdu ve ben de buna bizzat şahit olacaktım!

Şaman kadın merakımdan memnuniyet duyarak bana olup bitenleri anlatacağını söyledi. Benim konuştuğum Türkçeyi konuşmuyordu, ama şaşılacak bir biçimde ben onun her dediğini anlıyordum. Gönülden dinlemek dedikleri şey bu olmalıydı. Şaman kadın anlatmaya başlamıştı. Türklerin en eski törenlerinden biri olan nevruz aslında bahar bayramı imiş. Bu özel günde yakılan ateş hem toprağın ısınmasını, hem de üzerinden atlayan kimselerin sağlıklı olmalarını temsil edermiş. Ayrıca bu gün Türklerin Ergenekon’dan çıktığı gün olarak da kabul görürmüş. Demirden dağı delerek oradan çıkan ataları anmak için her yıl sembolik olarak bir parça demir kızdırılıp dövülürmüş, buna da “Demir Ayini” denilirmiş. Ayrıca ayin niteliği taşıyan dua okuma törenleri de yapılırmış. Şaman kadın bunu dedikten sonra ayağa kalktı ve herkes birden sustu. Yavaşça hareket ederek çok güzel şeyler söylemeye başladı, bir tür dua olmalıydı dedikleri, o anın büyüsüne o kadar kapılmıştım ki, hızla sarf edilen cümlelerden aklımda sadece şu kadarı kalmıştı:
“… Yüce Gök Tanrı’nın ilk defa gürlediği, yağız yer, altmış türlü çiçeklerle ilk defa bezendiği, altmış türlü hayvan sürülerinin ilk defa kişnediği ve melediği zaman sen yaratıldın!”
Âdeta dans eden şaman kadının etkisiyle herkes daha da neşelenmeye başladı ve kimisi edilen dualara bağıra çağıra katıldı, kimisi sadece el çırptı, sanırım sadece ben donup kalmıştım bu görkemli manzara karşısında!

Tören bitince herkes yeniden ayaklandı ve bir sürü oyun oynanmaya başladı. Az sonra şaman kadın yeniden yanıma geldi ve kaldığımız yerden devam ettik. Bu oyunlar konar-göçer ve avcı olan atalarımızın bu özelliklerini canlandırırmış. Tuhaf isimleri vardı bu oyunların, aklımda sadece birkaçı kalmıştı, “Gökböri, Cirit, Kılıç Sallama, Cambı Kapma, Güreş, Sinsin, Huntu”. Gördüğüm kadarıyla bunlar spora dayalı olanlardı ve inanılmaz derecede eğlenceliydi, ben bile katılmak istemiştim bazılarına, ancak bunlara genelde erkekler katılırmış.

Diğer oyunlar ise seyirlikmiş. Bizlerin anlayacağı şekilde bir tür tiyatroymuş bunlar. İzlemekten şaman kadına kulak verememiştim ve sadece “Koskosa Oyunu, Deve Oyunu, Yolbars, Argımak” gibi oyunlar kalmıştı aklımda. Atalarımın ne kadar yaratıcı olduğuna şahit olmak o kadar heyecan vericiydi ki, bunlara katılamamak beni üzmüştü. Üzüntümü gören şaman kadın bana dilek tutma törenine katılabileceğimi söylediğinde çekinmesem boynuna sarılacaktım! Hemen kırmızı çaputumu aldım ve dileğimi tuttum: sağlık, huzur, kültürümü yaşatmak için güç diledim. Sonra hep birlikte mani ve şiir okuma yarışmalarını seyrettik. Aklımda kalanlar “Yaşıl Yarpag, Gızılgül, Hahışta, Benövşe, Bahtıyar” oyunlarıyla yapılan atışmalardı.

Bu kadar eğlendikten ve tabi ki yorulduktan sonra sıra bayramın en lezzetli törenin-deydi, baharı kutlamak için hazırlıkları günler öncesinden yapılan çeşit çeşit yemekten oluşan bir ziyafet bizi bekliyordu! İştahımı en çok kabartan ikili etli pilav ve kımızdı, doğanın uyanışını temsil eden buğday filizi “Semeni” den yapılan helva da pek lezzetliydi. Herkes konuşa gülüşe yemeklerden yiyordu, eğlence yemekten sonra da devam edecekti. Yemeğimiz bitince şaman kadın yeniden elimden tuttu ve beni otağa geri götürdü. Sohbetimize burada devam edecektik. Bu kez şaman kadın bana sordu: “Siz neler yapıyorsunuz bahar geldiğinde? Gördüklerin karşısında şaşırman mı lazımdı, yoksa onları bildiğin için zevkle dâhil olman mı? Bizi, kendinizi ne kadar tanıyorsunuz?”

Bu soru karşısında cevapsız kalmak beni çok utandırmıştı. Şaman kadının yüzü birden gölgelendi ve hüzünlü bakışlar eşliğinde bana böyle devam edersek mutsuz olacağımızı, dışarıda gördüğüm insanların ve bizden önce bu dünyadan göçüp Gök Tengri’ye varan tüm atalarımızın kemiklerini sızlatacağımızı söyledi. İçimden geçeni duymuştu sanki, benim bu mirası özümde taşıdığımı ve bu zor görevi yerine getirmede asla başarısız olmayacağımı da ekledi, doğru söylüyordu! Ben bilinçli olursam etrafımdakilere de bilinç aşılayabilirdim! Ona söz verdim, kültürümü, özümü, atamdan kalan ruhu asla yitirmeyeceğime ve gücüm yettiğince bunları yaşatacağıma, yaşattıracağıma… Şaman kadın, yüzünde mutlu bir gülümsemeyle yorulduğumu ve dinlenmem gerektiğini söyledi, beni tekrar o yumuşak döşeğe yatırdı, keçe battaniyemi de üzerime örttü, bir dua okumaya başladı. Sözlerini anlayamadan derin bir uykuya daldım.

Uyandığımda yeniden o rüzgârlı ve ıssız bozkırdaydım. Daha demin huzurlu, sıcak ve samimi bir otağdaydım, şimdi ise üşüyordum. Aklıma şaman kadının sorduğu soru ve benim verdiğim söz geldi. Gerçekten de biz nereye gidiyorduk? Geçmişi es geçerek geleceğe nasıl sağlam adımlar atabilirdik? Birden içimde kutlamalarda duyduğum o heyecan alevlendi. Ayağa kalktım ve hızla koşmaya başladım. Önce ben öğrenmeliydim kültürümü, sonra da bunu herkesle paylaşmalıydım!

Bu kez gerçekten uyandım, yüksek yatağımın içindeydim ve üzerimde fabrika işi bir yün yorgan vardı. Evimdeydim, kendi çağımdaydım. Gördüklerim bir rüyadan ibaret olamayacak kadar canlı ve görkemliydi, şu an hissettiklerim ise kimsenin yaşamak istemeye-ceği kadar acı vericiydi. Her şey aklımdaydı, bu bahar düşü silinemeyecek kadar kazınmıştı hafızama. Ver-diğim sözü tutacaktım elbette!

Araştırmalarımdan güzel sonuçlar elde ettim. Durum şaman kadının korktuğu kadar vahim değilmiş, çünkü nevruz geleneklerinin İslâmiyet dahil pek çok inanışla kaynaşarak biçimlenip yaygınlaştığı yer olan Anadolu’nun hemen her köşesinde 22 Mart’ta hala çeşitli kutlamalar yapılıyormuş.

Biz bugün nevruzu doğanın canlanmasının verdiği coşkuyu yaşamak için kutluyoruz. Bunun için o gün bir araya gelip eğleniyoruz, geçmişten gelen o güzelim oyunların bugüne uyarlanmış biçimlerini oynuyoruz. Niyetler tutuyoruz, ağaçlara çaput bağlıyoruz, bildiğimiz manileri okuyoruz. Atalarımızın ziyafetleri kadar olmasa da, biz de güzel yemekler yapıyor ve paylaşıyoruz. Geçmişten bugüne hiç değişmeden gelen adetlerden biri de ateş üzerinden atlamak.

Bazı yörelerimize özel olan nevruz adetleri de var elbette:

Diyarbakır’da nevruz günü halk, eğlence ve mesire yerlerine giderek Nevruz’u kutlar.

Kars ve çevresinde “Kapı Dinleme” ve “Baca Baca” adetleri görülür. Evde bulundurulan çeşitli meyvelerden baca baca gezenlere verilir.

Tunceli ve çevresinde, erkekler alınlarına kara sürerek su kaynaklarına giderler. Bu karaları orada temizleyerek dua ve niyazda bulunurlar. Ayrıca “Baca Dizme” ve “Taş Dizme” adetleri de vardır.
Orta Anadolu’da Nevruz, “Mart Dokuzu” olarak bilinir. Diğer bölgelerdekine benzer kutlama adetleri yapılır.

Giresun’da “Mart Bozumu” adeti önem taşır.

Tekirdağ’da nevruz soğukların sonu, baharın başlangıcı olarak kabul edilir ve “Nevruz Şenlikleri” adıyla kutlanır.

İzmir, Uşak, Sivas ve Şebinkarahisar’da hemen hemen aynı gelenekler devam eder.

Nevruzla ilgili Anadolu’da görülen diğer gelenekler arasında, ağacın güneşten etkilenmemesi için ağaca bez bağlanarak yapılan “Mart ipliği”, tutulan dileğin çıkıp çıkmayacağını anlamak için bir kap suya herkesin yüzüğünü attığı ve dileğin tutması için ilk seferde kendi yüzüğünü çekmeye çalıştığı “Suya Yüzük Atma”, soğan kabuğu ile haşlanan yumurtalarla oynanan “Yumurta Dövüştürme” ve bir kap suya atılan pamuğa sarılı iğnelerin birleşip birleşmeyeceğine göre tutulan bir dileğin sonucunun tahmin edildiği “İyne İyne” gibi adetler de vardır.

Geçmişteki kutlamalar gibi resmi bir bayram niteliği taşımasa da, bugün yapılan nevruz kutlamaları da çok yaygın, çok renkli, çok eğlenceli. Tek temennimiz sadece yörelere sıkışıp kalmış olan bu atadan kalma bayramın hatıralarda kalmaması ve bütün önyargıları, yanlış sahiplenmeleri bir bir aşarak hak ettiği değeri görmesi. Gönül isterdi ki dünü bugün de capcanlı yaşayalım, başta şaman kadın olmak üzere bütün atalarımızın ruhlarını şenlendirelim.

Ben bir bahar düşü gördüm, ne mutlu bana. Bunları sizinle paylaştım, belki ilk defa benden öğrendiniz, belki de unuttuklarınızı anımsadınız. Ben sözümü tuttum, şimdi sıra sizde! Modern dünya maalesef bizi tatminsiz yaptı, ancak kültürel değerlerimize sahip çıkarsak, onları yaşatırsak eminim hepimiz adına benim vermiş olduğum sözü fazlasıyla yerine getirmiş olacağız ve belki de bir dahaki sefere bu bahar düşünü hep birlikte yaşayacağız…

Mart 2007


Kaynak