O öyle bir tarihti ki… 16.12.2004…

Az önce ceketini kokladım baba. Burnumu gömdüm ona. Mis gibi kokan o baba kokunu içime çektim taa içime. Ne çok özlemişim seni meğer. Yüzünü, nefesini, kokunu ama her şeyden önce o gücünü. Babacım ben artık tam 37 yaşında oldum. Hani o saçlarımı sevdiğin “üzülerini yerim” (1) dediğin kızın.

Birgün bir ceketle konuşabileceğim, ona sarılıp dertleşebileceğimi asla bilemezdim. İyi ki o ceketi almışım annemden baba. Onda da var kokuna ulaşabileceğimiz şeyler. Ama ceket bana özel, annem verdi bana.

Cüzdanımda resmin ve sana ait senin el yazın o küçük notlar… Senden aldım baba…

Hayat seni bizden aldı. Hem de aniden o akşam o sağlam vücudun nasıl da devrildi. Sapasağlam, capcanlı babam, daha yeni check-up dan çıkmış babam bir kalp krizi ile aramızdan ayrıldın. Aylarca, senelerce annemi teselli etmek hep bana düştü babacım. Seni kaybetmenin acısıyla yıkılırken, annemi kaybetme endişesiyle hep korktum baba.

Ama yaşıyoruz. Hem de nasıl… Gülüyoruz, ağlıyoruz, seyahat ediyoruz, çalışıyoruz….

Sen varken ne varsa devam baba. Ama bir sen yoksun.

Seni üzmek istemem ama annem pek düzelmedi. Senin ölümünle çok sinirli oldu. Bizimle mutlu. Kızı, oğlu, torunu ile. Kardeşleri, annesi… O da yaşıyor. Ama ben yalnız olduğunu düşünüyorum baba. Gözleri hep nemli kaldı. Ne yaptıysa günlük avundu. Bunları endişelen, üzül diye yazmıyorum baba ama merak etme güldüğü de oluyor. Oyalanıyor bu hayatta.

Ahh baba kuzenim hamileydi ya sen ölmeden 2004 Şubatta Efe doğdu. Annem de o çok sevdiğin baldızın da ona çok bağlandı. Bir gidenin yerine yeni bir can koydular baba.

Baldızın, sevgili teyzem seni çok aradı baba. Hala “eniştem” der durur… Yaşlandılar galiba baba.

Torunun, kızım o çok istediği okulun sınavlarını kazandı baba. Mutlu, başarılı. Ama seninle geçirdiği o günleri hep hatırlıyor baba. Büyüdü. Genç kız oldu. Sen göremedin baba.

Annemin, benim, kardeşimin evlerimizde fotoğrafın en güzel yerlerde baba. Asıl kalbimizdesin baba…

Dünya yine aynı baba; Ekonomi, siyaset, iş, yaşam…

Ahh bir bilsen baba… Ben yine okuyorum. Biliyorum güldün şimdi… “Benim kızım yapar” dediğini duyuyorum baba. Her şeyi yapıyorum da senin yokluğuna alışmayı bilemedim baba.

Telefonumda hala numaran kayıtlı… Silemem baba. O sabahları yaptığımız telefon konuşmalarını aylarca aradım baba. Her sabah seni aradım. Ama telefonun hep servis dışıydı baba…

Birgün sana yazarken; baba torunun evlendi diyeceğim. Bir gün sana yazarken; ben yaşlandım diyeceğim. Bir gün sana yazarken belki de yeni ölümlerden söz edeceğim ve bir gün ben de sana yazamadan senin beni karşılamanı göreceğim baba…

İnsanların ölüm acıları ile dahi yaşayabildiğini öğrendim baba. Ama o gücünü çokkk özlüyorum baba. Koca bir kadın olmuşken dahi sana yaptığım o nazları, saat kaç olursa olsun sizdeyken yaptığın o muazzam sandeviçlerini, o harika kahvaltılarını ve Tarçın’a (2) olan bağlılığını hiç unutmayacağım baba.

Canım, bir tanem, hayatımdaki yegane güç bugün bir kez daha seni kaybetmenin acısıyla ağlıyorum. Mekanın cennet, ruhun şad olsun…

Kızından sana “alamayacağın bir mektup”…

(1) Saçlarım kıvırcık olduğu için babamın saçlarımı benzettiği üzümü kısaltan sözüdür.

(2) Tarçın, sevgili köpeğimiz.Funda ErişkenAlıntı