Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6

Konu: Başlangıç

 1. #1
  blueice
  Misafir..

  Başlangıç
  Yaşam, düpedüz değildir...

  Bilirsiniz her günün bir anlam ve önemi vardır. Çünkü insan hergün yeni bir hayata başlar. Dün ile bugün asla aynı değildir. Planlar daima değişir ya da amaca ulaşana kadar aşamalar uygulanır. Düşünceler bu sebeple daima hareket halindedir. Tabi bazıları bu tezimi kabul etmez ve yaşamlarının her gün aynı olduğunu düşünür. Örneğin evsiz bir insanı ele alalım. Daha doğrusu onun evrimini inceleyelim.

  1.Gün

  Sokaktadır. Çaresizce ne yapacağını düşünür. Bu düşünce asla bitmez. Korku onu esir almıştır. Küçük bir çocuk olmaktan çıkmıştır. Geleceği tasarlamak zorundadır. Çünkü gelecek çok yakındadır. Onun için gelecek akşam nerede yatacağını ve ne yiyeceğini bulmasından ötürüdür.

  2. Gün

  Muhtemelen ıssız bir parkta uyanmış olarak bulur kendini. Yaz ayı ise biraz daha ümitlidir. Çünkü yatacağı yeri tasarlaması için hala vakti vardır. Ama değilse; onu, bulanık düşünceler beklemektedir. Yemeği ve suyu aramaya yeltenmeye başlamıştır eğer biraz sabırsız ve korkaksa.

  3.Gün

  Bugün artık yaşamını sürdürebilmek için ava ihtiyacı vardır. Aklından türlü düşünceler geçer: Hırsızlık yapmak, haraç almak, dilenmek ya da çöpleri karıştırmak. Şayet iyi bir insansa sonuncu yolu izleyecektir ya da kaderin kendisine gülmesini bekleyecektir. Su içinse bahçe hortumları kafi olacaktır.

  4. Gün

  Yaşamını oturtmaya başladığı, alıştığı gündür. Artık bir şekilde bulduğu parayla hayatını geçirmeye başlamıştır. Yaşamı bugün biraz daha anlamaya başlamıştır.

  5. Gün

  Sıkılmaya başlar, rutinden bıkmıştır. Yalnızlık, insanların ona garip gözle bakması özgüvenini azaltmaya başlar. Tabi bunun için hemen insan mekanizması savunmaya geçer. Şayet kibirli ve ya gururlu bir kişiyse dik yürümek için daha büyük bir çaba sarfeder. Boynu bükük yürümeye başladıysa geceleri tanrıdan ve insanlardan yardım dilemektedir.

  6. Gün

  Sokaklarda dolaşma süresi artar. Çünkü yeni arkadaşlar edinmek, daha güçlü görünmek ama en çokta birileriyle konuşmak istemektedir. Aynı sınıfa ithiyacı vardır.

  7. Gün

  Arkadaş bulduğu takdirde yeni hikayelere girer. Yeni yerler, yeni tecrübeler edinir. Bulamadığı takdirde kişiliğine bağlı olarak aramayı sürdürür ya da bir kez daha insanlara küser. Bundan sonra sadece yaşaması için gereken düşleri gerçekleştirir.


  Sonraları...

  İçkiyle tanışır ya da arkadaş bulur belki, belli olmaz. Önemsizdir. Yalnız hergün bir olay vardır. Bir yöntem vardır. O yöntemle hayatta kalınır, insanlar tanınır. Ama genellikle farketmez bu insan yaşadıklarını. Birçok insan tanımıştır, hergün başka yemek yemiştir(Bazıları pis, bazıları güzeldir) , farklı miktarlarda para elde etmiştir, farklı yerlerde yatmaya başlamıştır, içkinin her çeşidini deneyip, dayanaklılığını arttırmıştır, umut denilen kavrama şansına bağlı olarak inanmayı sürdürmüştür, bazen yolda gördüğü bir güzele aşık olmuştur, bazen birilerini anımsamıştır, bazen bir insandan beklemediği anda küçük bir iyilik görmüştür, bazen horlanmış, dışlanmıştır. Bu sebeple bir köşede ağlarken kendini bulmuştur.

  İşte insan böyle bir şey. Yanlış cümle oldu. Tabi ki bu kadarla sınırlı olmayan bir şey. Buradakilerin çok daha fazlasını barındıran bir şey. Birçok duyguya sahip ve sürekli yeni şeyler yaşayan, akıllıysa öğrenen bir şey. Anlayacağınız basit bir örnekten çok daha fazlası olan bir şey. Bu sebeple hiç bir şekilde yaşamın bir günü ötekisini asla tutmaz. Evinden dışarı çıkmayan bir insan bile her gün yeni bir şey yaşar farkında olmadan. Monotonluktan şikayet etmesinin sebebi de bundan dolayıdır. Çünkü umudunun azalmaya başladığını göstermektedir bu durum. Demek ki yaşamı kötü yönde ilerlemektedir. Yani aynı durmamaktadır.

  Neyse, bilirsiniz genellikle başlangıçlar sıkıcıdır. Bir dizi, bir film ve ya bir konferans olsun, daima sıkıcı başlar. Çünkü insanlar her zaman sonucu yaşamayı arzu eder. Bu sebeple dizinin birkaç bölümünden, filmin 15-20 dakika sonrasından, konferansın belli bir bölümünden sonra daima sonucu bekler, bu sebeple kendini dikkatle uğraştığı şeye verir. Her an sonucu alacakmış gibi bir şeyleri beklemeye başlar...

  Hayatta böyle işte... Önce sıkıcı başlar, bu sebeple hemen o birkaç yıl unutulur, hafızada tutulmaz. Çünkü o bilgiler gereksiz görülür. Sonrasına bakılır. Daha zevklenir, heyecanlıdır ya da acıdır. Ama daima yaşamaya değerdir...  Alıntı

 2. #2
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  2.148
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4906

  Cevap: Başlangıç

  Evet yaşam düpedüz değildir...Bazen otobanda gidiyormuş gibi engelsiz,pürüzsüz ,bazen patikada yürüyormuş gibi tozlu ,eğri,bazen dağa tırmanıyormuşcasına güç ve zor tehlikeli...Ama bazende yemyeşil ova kadar güzel umutlarda, denizler kadar derin ve bitmez umutlarla dolu...

 3. #3
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesaj
  1.271
  Rep Gücü
  39041

  Cevap: Başlangıç

  gerçekten yaşam düpedüz değil.dediğiniz gibi her an aynı gibi geliypr insana bir bakıyorsunuz birden yaşamınız değişmiş ,hisleriniz değişmiş.evsiz barksız bir kişi ile örnekleme vermesi yazıda dah bir ilgi çekti.güzel yazılar buluyorsun teşekkür ederiz

 4. #4
  blueice
  Misafir..

  Cevap: Başlangıç

  Bulurum ben. Beğenmenize sevindim arkadaşlar.

 5. #5
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820

  Cevap: Başlangıç

  yasam cucukluk devri, geclik yilyri ve olgumlasma cocukluk ve onbes yaz zamani
  yasamin en güzel günlari. daha ileri yaslarda sorunlar baslar inisli cikislidir hayat düz
  bir cizgide sikici olur bazen inisli cikisli olmali , murotun hayat sikar insani.
  yüreryine saglik paylasim icin.

 6. #6
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  05 AMASYA,34 İSTANBUL 59 TEKİRDAĞ (oturuyorum)
  Mesaj
  453
  Blog Mesajları
  14
  Rep Gücü
  2511

  Cevap: Başlangıç

  Hayatın ve yaşamın güzeliği zaten burada. Her zaman olumlu veya olumsuz süprizler vardır. Herşeye rağmen HAYAT her saniye daha güzeldir.

Benzer Konular

 1. yeni bir başlangıç;
  tansxx Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 07-03-2013, 06:38 PM
 2. Felsefenin Başlangıç İlkeleri
  SOSYALİST Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 23-12-2009, 03:59 PM
 3. Yeni Bir Başlangıç
  Y.E.K. Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-06-2009, 12:16 AM
 4. ALMANCA- Başlangıç Seviyesi
  dogangunes Tarafından Öğretmenler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-02-2009, 12:27 PM
 5. Başlangıç Sayfanız Değişmiyor ise
  YukseLL Tarafından Üye İpuçları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-04-2008, 04:10 PM
Yukarı Çık