Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 10

Sevmek nedir?

Kültür, Sanat Kategorisi Edebiyat Forumunda Sevmek nedir? Konusununun içerigi kısaca ->> Bir aşığın en büyük işkencesi sanırsam. Aşık dedim ama acaba hangimiz gerçek bir aşığız, yoksa aşk diye bir şey yok ...

 1. #1
  blueice
  Misafir..

  Sevmek nedir?

  Bir aşığın en büyük işkencesi sanırsam. Aşık dedim ama acaba hangimiz gerçek bir aşığız, yoksa aşk diye bir şey yok mu?

  Aşk vardır (yani öyle olmasını umarım) , vardır var olmasına da kimse ne olduğunu bilememekte hakkında mantığın sınırlarını zorlayan açıklamalar yapmaktadır.

  Aşk,
  iyi geceler öpücügünü uzun tutmaktir. Beklentidir.

  Aşk, delicesine flört ederken yanindakinin hiçbir
  sey yapmama hakkini teslim etmektir. Saygidir.

  Aşk, zaaflariniz oldugunu ortaya çikarir.
  Kabullenmektir.

  Aşk, simdi zamani degil diye beklemeyi bilmektir.
  Sabirdir.
  Vesaire diye uzayıp giden tanımları vardır. Hepimiz ilkokul yıllarımızdan itibaren aşk denen şeyin tadına bakmış veya bakmaya çalışmışızdır. 2 3 grup vardır bu durumda aşkı yaşadığını söyleyen.
  İlki hoşlanmaya başladığı insanla bir kaç kez çıktıktan onu iyice tanıdığına kanaat getirdikten sonra sevgililik mertebesine yükselip o yola baş koyanlardır.
  İkincisi de 'ruh eşimi bulmaya çalışıyorum' saçmalığıyla kendinimizi kandırmamızdan ileri gelen haftalık ' DENEME ' amaçlı ilişkilerdir. Sonuçta elediğimiz her kişi bizi ruh eşimize bir adım daha yakınlaştırır değil mi? :)
  Üçüncüsü ise hiç bir şekilde konuşmak istemediğim çıkar ilişkileridir ki sanırım bunlardan bahsetmeme gerek yok :)

  İlk ilişki tarzımıza gelince bugüne kadar mutlu olamamamın sebeplerini değerlendirdim. Her zaman sevdiğimiz insanı yavaş yavaş tanıdıkça, onun bizde kendisinin hoşlanmamızı sağlayan güzel etkilerinin ötesinde,daha sonraları sürprizlerle onun güzel yanlarını gördükçe o kişiyi daha çok seveceğimi, gerçek olursa ne mutlu bana diyerekten geleceği planladığımı gördüm. Ama 2 ay geçti 3 ay geçti işin büyüsü kaybolmaya başladı. (Bir ilişkimde bu süreyi 1.5 seneye uzatmayı başardım ama sonunda yine klişe laf ' Seni tanıyamamışım ' ile hüsranla sonuçlandırdım.) Ve bu yüzden artık kendime göre bir savunma mekanızması geliştirdim. Şimdi söylüyeceklerimi iyi düşünün (tabi buraya kadar sıkılmadıysanız)

  Bugüne kadar ' Dürüst değilim, yalan söylerim ve söyleyene tahammül ederim, sadakatsizim, karşımdakine değer vermem, onursuzum, gurursuzum, beni her konuda aldatabilirsiniz ' diyen biriyle karşılaşmadım.Bu yüzden öncelikli herkesi tebrik ediyorum. Çünkü birbirimizi kandırırken aynı zamanda kendi kalplerimizde de derin yaralar açabilecek gerçekleri gizlemiş oluyoruz. Aynı zamanda bir de tanıma aşamamız var. Hani şu sevgili olmadan önce bakalım birbirimize uyucaz mı bir huyumuzu suyumuzu öğrenelim diyerekten uyguladığımız aşama. İyide tanımak istediğim o kişiyle birlikte yaşamadıktan sonra nasıl tanıyacağız? (ki yaşasak bile saklayanlar var ve bunlardan çıkar ilişkileri diye bahsettim.) Zannediyor muyuz ki bizim birbirimize tanıdığımız o tanıma süresinde, kendimizin bütün eksik, işe yaramaz yanlarını göstereceğiz? Tabi ki hayır. Kabul buyurabilmemiz için en iyi yanlarımızı en iyi özelliklerimiz ortaya koyacağız hatta ve hatta olmadığı halde kendimize yeni sıfatlar yükleyecek, vakıf olmadığımız bir çok konuda kendi vitrinimizi en güzel şekilde süsleyip karşımızdakine sunacağız. İşin komik kısmı karşımızdakini kandırdığımızı düşünürken kendimizi de kandırmış olacağız. (Ne insanlar gördüm sevgilisi kendisine ' Aşkım şu şu şu grubu biliyor musun süperler yaa' dedikten sonra normalde hantal bir şekilde yaşayan bir varlık olsa bile ışık hızında Google' ı açıp grubun adını girdikten ve aynı zamanda Limewire'den hemen grubun bi şarkısını indirmeye başladıktan sonra grupla ilgili bütün bilgileri vikipedi vesaireden toplayarak: ' Oooo Bilmem mi aşkım ya. Süper grup hele şu şarkısı var ki (o sırada msn in kişisel iletisinde limewireden inen şarkı gözükür) kopuyorum yaa. ' Enteresan değil mi? :) Ama gerçek..
  Ve bu tür şeyler olmasın diye bundan sonraki ilişkilerimde sevdiğim kişiyi karşıma alıp, çok olgun ve ciddi bir şekilde bütün herşeyimizi ortaya dökmemizi isticem. Sonucu ne olursa olsun parça parça o kişiye bağımlılık derecesinde bağlanmadan önce yiyeceğimiz tek bir darbe, hissedeceğimiz acıyı hafifletek hatta ve hatta hiçe indirebilecektir. Diyebilirsiniz ki 'Abi ben mesela bir erkeğim. Şimdi sevgilimi karşıma alıp desem ki böle böle neler yaptığını ettiğini herşeyini öğrenmek istiyorum. Kız demez mi bana güvenmiyor musun bunları neden öğrenmek istiyorsun vesaire' Fakat benim burda demeye çalıştığım karşılıklı bir iç dökme olması. Gidip karşındakine 'Ne haltlar yedin eskiden anlat bakalım' tarzı bir cümle kurarsak, erkek ise belki rahatlıkla anlatıcak (sansürleyerek) ya da çekip gidicek, kadın ise bana olan güvenin bu muydu ne yani bu diyerekten klasik laflarının arkasına sığınacaklardır. Konuşmaya nasıl başlanması gerektiği karşındaki kırmadan, bunun ilişkinin sağlam bir şekilde sürebilmesi için gerekli bir şey olduğuna ikna edilmesi gibi şeyleri sanırım kendimizde bulabiliriz.

  Ve bir de aşık olduğumuz insan ilk safhalar atlatıldığında dış güzellik mi iç güzellik mi sorusuna genel bir cevap verirler. ' Tabi ki iç güzellik ' Sanırım biraz garip bir örnek olucak ama Recep İvedik 2 filminde Şahan Gökbakar'ın bir lafı var. ' İç güzellik önemlidir, ama gelgelelim ruhlar aleminde de yaşamıyoruz.' Sadece güldürme amaçlı bir film olsada bu laftan çok güzel bir ders çıkartabileceğimin farkına vardım. Eğer sizde direk iç güzellik diyenlerdenseniz bi düşünün. Bir insan sevgiliniz olmadan önce onunla nasıl sohbet kurduğunuz, nasıl etkileşime geçtiğinizi aklınıza getirmeye çalışın. Başta önemli olan onun dış görüşündeki albenisi ve toplumda etki edebildiği nüfuzdur. Ki bu yolla size ulaşmıştır. Aksi halde kalbi tertemiz, en temiz aşkların adamı olabilecek ama ne yazık ki sessiz sakin içine kapanık, dışarıdan bakıldığında bir albenisi olmayan biri olsaydı iletişime geçer miydiniz? Burası da bir muamma :) Tabi ki dış güzelliğin etkisiyle ilk tanışmayı yaptıktan sonra devamında kişinin iç güzelliğiyle ilgilenmemiz normal ve akıllıca olandır :)
  2. ilişki tarzına geldiğimizde hani şu ' ruh ikizini bulmaya çalışanlar ', artık bu hayalin ardına saklanmaktan vazgeçmemiz gerekiyor. Sonuçta bir öncekinde eksilttiğimiz her duygu, bir sonrakini bulmamızı zorlaştırmıyor mu?
  Ve hayal dünyamızda yaşattığımız kişiyi hiçbir zaman bulamayacağımız ayan beyan ortadadır.Neden mi? Çünkü o bir hayal ürünü! Ve dikkat edersek Tanrı sadece sen kendi isteklerin doğrultusunda yarattın. Bir düşünün, hayali sevgiliyle hiç tartışıp ayrılmazsınız. Çünkü kusursuz yaratıyorsunuz, herşey istediğiniz gibi. Siz hiç hayali sevgilinize söz hakkı tanıdınız mı? :) Sonrada aynısını yaşamak için dünyada ona benzer birini aramaya çalışıyorsunuz.

  Olduğu gibi kabul etmek karşındakini.. Ne karşındakini kendine benzetmek için bir çaba sarfetmek nede karşındakinin seni kendine benzetmesine müsaade etmek.. İki gönül bir araya geldiğince birlikte yapabileceğimiz en güzel şey birbirimizi ayıklamak, aa senin sapın var aa senin çöpün var derken, birbirimizi eksiltmek ve eskimek. (Tabi bunu hızlandırma ve eksiltip eskitmeden kurtulma yöntemini yukarıda anlattım. Şansımız varsa başarıyla atlatırız.)

  Ha bir de şu var içimde kalmıştı onuda söyleyim :)
  Şuanda etrafımdaki insanları görüyorum sohbet arasında birisi sevgilisi olduğunu söylemeye çalıştığında şöyle diyor: ' xxxx ile çıkıyoruz 1 ay oldu.' ' Sevgili olmayıda başarırsın umarım' diyorum. Sonrası tartışma vesaire :) Diyeceksiniz ki 'sanane kardeşim çıkıyoruz biz işte, bu kalıplaşmış bir laftır sevgili olan insanlar yaşadığımız çağda biz çıkıyoruz derler, bunda anlamını zorlaştırcak ne var? '. İyi de madem ki sevmek, aşık olmak bu kadar erişilemez, güzel bir davete gitmeden önce ayna karşısında değiştirdiğiniz kıyafetleriniz tadında sevgili değiştirdikten sonra doğruyu bulmaya çalışmak kadar uzun süren, film ve kitap tarihinden bu yana yapılan aşk film ve kitaplarında hiç bitmeyen bir konu şeklinde sürekli bir şeyler üretilecek kadar muazzam, mucizevi ve değerli bir şey ise neden bu kadar basit bir tabir kullanarak tanımlıyoruz sevgili olmayı? Bunu da düşünmek lazım :)
  Ve aşkın ve sevginin güzelliğin en kötü temsilcisi olduğunu unutmayalım..

  Kaan Koçyiğit


  Maillerimden alıntıdır.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  2.148
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4906

  Cevap: Sevmek nedir?

  Bir olanı arar durur insan hayatında binlerce insan içerisinde. Çoktur belki etrafta, herkes vardır ama yalnızdır ruhu kalabalıklar içinde.
  Gün gelir ki; kimsenin kendisini anlamadığını düşünür, yara alır yüreği kendisine yapılan haksızlıklarla. İşte böyle bir zamanda daha çok ihtiyaç duyar kendi gözleriyle hayata bakan bir başka insanın varlığına. İşte o birdir, tektir hayatında ve yerine kimseyi koyamayacağıdır, yerini başkasıyla dolduramayacağı. Hiçbir şeyle satın alamayacağı. O, bir yürektir, bir kuş gibi ürkekçe ellerinde. O, bir limandır, fırtınalardan çıkmış gönlünün sığındığı, sakin ve asude…
  Kapıları kapatmak istersin o zamanlarda dış dünyaya ve sığınmak bu sıcacık, sevgi dolu yüreğe…
  Hani ruh ikizi derler ya, öyle işte...

  Nedir sevmek öyleyse?
  O, bir tek olanı aramaktır binler içerisinde…
  Seçebilmektir, sevmek en seçkin olanı, yüreğine..
  Kâinatın esrarlı perdelerini birer birer indirebilmektir birlikte. Sorgulamaktır cesurca soru işaretleri bırakanları beyninde. Şifreleri çözmektir belki de, çözebildiğince…
  Sevmek, sevdiğini hatalarıyla, yanlışlarıyla birlikte kabul edebilmektir, ama öylece bırakmak değil. Kendini düzeltebilmektir O’nu düzeltmeğe çalışırken bile. “Seni bu yolun sonuna kadar seveceğim” demek değil, diyebilmek sonsuzluğun sonuna kadar seninleyim ve sevginle. Ve sonsuzluğu en güzel yaşayabileceği şekilde çaba göstermektir birlikte.
  Ben, seni böyle seviyorum, hangi boşluğu dolduruyorsan da hayatımda.. Belki annemsin, babamsın. Belki evladım belki dostum, arkadaşım. Belki de sevgilimsin.
  Ben, seni böyle seviyorum. Bir kez tanıdımsa seni ve sevdiyse yüreğim, seçtiyse..Biliyorum ki; sen benimle ebediyetten beri varsın ve sonsuza kadar varolacaksın. Sonsuz bir hayatı paylaşmaksa gayem, elbet elimden geldiğince seni de düzeltmek isterim doğru bildiğimce ve kendimi düzeltmeliyim önce.
  Sevmek, ömürlük değildir. Ömür dediğin nedir ki; sonsuz olanın yanında..
  Sevmek, bu dünya ölçüleriyle tartabileceğim bir kavram değil, nasıl anlatayım ne kadar çok sevdiğimi.
  Sevmek dua etmektir belki de; hiç kimse duymadan, bilmeden sessizce…
  Yarabbi! Çarelerin tükendiği yerdeyiz, çareler lutfet yüce lutfundan, imkânların yetmediği yerdeyiz, imkânlarımızı genişlet vüs’atinle..
  Aklımıza gelmeyen yerden rızıklandır bizi Rezzak isminle. Bize ve tüm sevdiklerimize… Amin!

  Alıntıdır..

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.766
  Rep Gücü
  15313

  Cevap: Sevmek nedir?

  soru güzelde..cevaplar çok fazla yoruma açık..net değil...

 4. #4
  blueice
  Misafir..

  Cevap: Sevmek nedir?

  Alıntı atmaca34´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  soru güzelde..cevaplar çok fazla yoruma açık..net değil...
  Bu görceli zaten Atmaca dostum.Herkes kendine göre anlatır sevginin ne demek olduğunu.Yazarımız böyle anlatmış.Google da aradığında istemediğin kadar cevap çıkıyor, bir de okyanlar anlatsa kendi düşündüklerini, daha da çoğalacak.Bireysel değişim gösterir sevginin anlamı.

 5. #5
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  293
  Rep Gücü
  73

  Cevap: Sevmek nedir?

  Sevgi sonsuzluk demek edebi sevebilmek demek sabun köpüğü olmayacak dış etkenlerden yıkılmayakcak güneşi görüp güneşi tapmayacak ayı görüp aya tapmayacak sevdi mi allahına kadar seveceksin en zor gününde bile onun yanında olmak gözünün içine baka baka söylemek ben bunu yaptım karşımdaki kendi hallinin olumsuzlukları söylemesine rağmen gene herşeyine razı oldum ben sevginin en büyüğünü yaşıyorum allahıma şükür olsun bundan da şikayetçi değilim bu hayatta teşekkür ederim hele beni bu halle getirene teşekkür ederim allah razı olsun

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.766
  Rep Gücü
  15313

  Cevap: Sevmek nedir?

  Alıntı blueice´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu görceli zaten Atmaca dostum.Herkes kendine göre anlatır sevginin ne demek olduğunu.Yazarımız böyle anlatmış.Google da aradığında istemediğin kadar cevap çıkıyor, bir de okyanlar anlatsa kendi düşündüklerini, daha da çoğalacak.Bireysel değişim gösterir sevginin anlamı.

  evet sevgiyi.. ressam boyaların renginde...müzizyen ise notaların denginde görür...

  doğru söze ne denilebilirki...doğrusun dostum...

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678

  Cevap: Sevmek nedir?

  Sevebildiğin kadar sevmektir.Sevilinceye kadar sevdiğini beklemektir.Teşekkürler blueice çok güzel yazı.

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.719
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062

  Cevap: Sevmek nedir?

  Sevmek, duyguların karşılıklı paylaşımı,
  saygı, sevgi ve anlayıştır.....
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.766
  Rep Gücü
  15313

  Cevap: Sevmek nedir?

  illede birini seveceksen önce kendini sev....kendini sevemeyen başkalarınıda sevemez...

 10. #10
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye ~Mine~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesaj
  919
  Rep Gücü
  4912

  Cevap: Sevmek nedir?


Benzer Konular

 1. Sevmek
  RABİA Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-02-2010, 10:26 AM
 2. Gayrimüslimleri sevmek
  bziya Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 09-02-2010, 02:27 AM
 3. Evliyayı sevmek
  nefisetülilm Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 16-06-2009, 12:31 PM
 4. Sevmek...?
  sipiral Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 05-06-2009, 07:27 PM
 5. sevmek için sevmek var..birde elde etmek için.
  __speedy_ Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-05-2009, 04:19 PM
Yukarı Çık