Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 Toplam: 8

Nedir yalnızlık?..

Kültür, Sanat Kategorisi Edebiyat Forumunda Nedir yalnızlık?.. Konusununun içerigi kısaca ->> Yalnızlığın yollarına girmeyi biz mi tercih ederiz? yoksa kaderimiz mi tutuşturur elimize bu yolculuğun biletini, hayat, yalnızlığın karanlık gecelerine mi ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.766
  Rep Gücü
  15313

  Nedir yalnızlık?..  Yalnızlığın yollarına girmeyi biz mi tercih ederiz? yoksa kaderimiz mi tutuşturur elimize bu yolculuğun biletini, hayat, yalnızlığın karanlık gecelerine mi sürükleyiverir yüreklerimizi?

  Belki de nikah masasında imzalarımızı atarken, ailemize katılan küçük melekleri seyrederken, takvim yapraklarını bir bir yırtarken, sabırsızlıkla saatleri tüketirken; hiç aklımıza getirmediğimiz, ya da getirmek istemediğimiz soru ve sorunlarla başbaşa kalırız bir sabah.
  Bir sabah hüzünle tanışır, gözyaşlarımızı bekler buluruz başucumuzda, ne acıdır, aynada gerçeklerle yüzleşmek, dört duvar arasında yokluk ile dertleşmek, telefon sesine, kapı ziline hasret... hasret kalmak kahve demlerindeki muhabbetlere...

  Ne zaman yalnız bırakılırız? yalnızlık ne zaman farkeder varlığımızı? dibe vurduğumuz zaman mı, cebimizde tek kuruş kalmadığında, sürekli aynı hikayeyi anlatmaya başladığımız anda mı, kulaklarımız ağır işittiği, gözlerimiz az gördüğü, beynimiz vücudumuza söz geçiremediği zaman mı? o zaman mı terk eder bizi dostlarımız yada öyle sandıklarımız. O zaman mı tanışırız yalnızlığın karanlık sokaklarındaki, karanlık yüzleriyle, Nedir bizleri vazgeçilir kılan? Beklenilenler gelmeyince mi anlarız yalnızlığımızı. Üzerimize çekeriz perdeleri, durdururuz oyunu, öykümüzün en can alıcı yerinde terk ederiz sahnemizi, seyirciler şaşkın, olup bitenleri anlamaya çalışırken itiraf etmeye çalışırız yüreğimize özlenmediğimizi. Ayaklarımızın altına serilmiş onca nimet içerisinde fark ederiz, kimsesizliğimizi.

  Alev alev yanarken yalnızlığımız, soğuk suları arar dururuz hep, ne yana dönsek kalp ağrısıyla karşılaşırız. Acılar için de açarız gözlerimizi güne ve kaparız geceye. Oysa yerli yerinde durmaktadır dertlerimiz ne dermanımız vardır, ne de gözyaşlarımızı silen bir el, sanki yüreklerimizde bir yalnızlığımız vardır, birde benliğimiz. Geçtiğimiz yollara bırakmak isteriz çaresizliğimizi, gözlerimize bakacak gözler yoktur, anlatacaklarımızı dinleyecek kulaklar, nasıl hissettiğimizi merak edecek yürekler yoktur. Gözümüz yollarda kalsada, pencere kenarlarında sabahlasakta sokağımıza uğramaz beklenenler.

  Bu darmadağın hayat bizim midir diye sorarız kendi kendimize, bu anılar, fotoğraflar. Alışmamız gerekir bu hayata, bir yanda alev alev yanarken yalnızlığımız. Sorgulama başlar yaşamı ve hatalarımızı. Eğer verilecek son bir nefesimiz bile kaldıysa hikayemiz tamamlanmamış demektir. Masalımızın sonunda bizi nelerin beklediğini bilemeyiz. Bazen başladığımız satırların sonlarını getiremeyiz, ne kadar anlatırsak anlatalım eksik kalır hakikatler. Her yaşama bir kez uğrar yalnızlık, esir alır geleceğini de. Sizce Yalnızlık çıktığımız yolculuğun sonu mudur ?
  Yoksa çıktığımız yolculuğun ta kendisi midir? Zihnimizde bütün bu sorular cevap ararken, hüzün denizinde boğulurken yüreğimiz, dünya hayatında sıkıntı çekmiş sayarken kendimizi kitap tutar elimizden ve bir ayet fısıldanıverir kulaklarımıza;

  �Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.� (bakara 186)

  Bir anda nasılda anlamsızlaşıyor gönlümüzü yıprattığımız herşey. Tek tek uzaklaşsa da yakın bildiklerimiz yaşamımızdan, bütün hatalarımıza ve isyanlarımıza rağmen yine bir tek kudret tutar elimizden ve ayağa kaldırır düştüğümüz yerden. Ve yine sofralarımıza ekmek gelir, musluklarımızdan sular akar, basıp da geçtiğimiz toprak vücudumuz için faydalı bitkiler sunar bizlere. Cenab-ı Mevla´nın bize layık gördüğü ve emrimize sunduğu bir çok nimeti, öne sürerek secde etmekten kaçınıyoruz, seve seve mırıldanırken en popüler melodileri dualardan mahrum bırakıyoruz ağızlarımızı. Muhasebesini yaparken yaşamlarımızın, gözden mi kaçırıyoruz en büyük yüzdeleri, faturayı kendimize kesmekten mi korkuyoruz, suçu kadere, alınyazısına atarak vicdanlarımızı mı rahatlatmaya çalışıyoruz. Ne kadar mücadele veriyoruz İslam için, nelerden mahrum ediyoruz nefsimizi, geceleri sıcak yataklarımızdan kalkıp duruyormuyuz hakkın huzurunda, kendimiz için istediklerimizi, müslüman kardeşlerimiz için de isteyebiliyormuyuz, cebimizde ki paradan infak edebiliyormuyuz? Yollara atılabiliyormuyuz yalın ayak, bağrı açık. Kullar için bile hırpalarken bedenimizi ruhumuzu, yaratıcımız için ne yapıyoruz, bir kalbi kazanabilmek için nelerden fedakarlık ediyoruz, ya O´nun için? Terk ettiğinde bizi sevdiklerimiz, sahip olduğumuz bir çok şeyi elimizin tersiyle itip onlar için nelerden vazgeçebildiğimizi ispatlayabiliyoruz, adlarına şarkılar besteliyoruz, türküler yakıyoruz, peki rabbimiz sonsuz alemin kapıları açıldığında bizleri yalnız bırakmasın diye nelerden vazgeçebiliyoruz? Kim hakkın kapısını çalmışta eli boş dönmüş, kim hakka sevdalanmışta karşılık alamamış. Şimdi arkamıza yaslanalım, yaşamlarımızı süzgeçten geçirelim ve içerisine sığınacağımız evlerin malzemelerinden kendi ellerimizle çalmayalım. Yine bir ayet dünya hayatı içerisinde yapmamız gereken şeyi fısıldıyor kulağımıza; En güzel isimler Allahındır. O halde Ona o güzel isimlerle dua edelim. O´nun isimleri hakkında eğri yola gidenleri bırakın. Onlar yapmakta olduklarının cezasına çarptırılacaklardır. (Araf 180)

  Acizliğimizi de alarak yanımıza, çaresizliğimizi iliklerimize kadar hissederek... "Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allahı anarlar Âl-i İmrân 191... ayaktayken, otururken, yürürken dua etmeli ve O´nunla olan irtibatımızı kesmemeliyiz.

  Allah ne güzel mevladır..  kaynak:

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  2.148
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4906

  Cevap: Nedir yalnızlık?..

  Bazen kendimiz seçeriz yalnızlığı.................
 3. #3
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye serenity01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesaj
  129
  Rep Gücü
  349

  Cevap: Nedir yalnızlık?..

  insanlar yalnız doğarlar ve yalnız ölürler ama yaşadıkları hayat hiçbir zaman kendilerine ait değildir. her zaman birileri için ödün verir bir şeylerden vazgeçeriz, yeri gelir değişiriz, bazen özeniriz. yapacaklarımızı düşünürken hep birileri kafamızda bir yerdedir. ya şöyle olursa o ne der o ne yapar ona ne olur????? velhasıl zaman zaman ağlayacak omuz bulamasak bile biz yalnız değiliz. en önemlisi yazıdaki gibi Yaradanımız var yanımızda. ÇOK ŞÜKÜR....

 4. #4
  blueice
  Misafir..

  Cevap: Nedir yalnızlık?..

  Yalnızlık örtü olmuş üzerime sanki, tek dayandığım yaradanım ve kendim.Çok güzel bir paylaşım, emeğinize sağlık.

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.766
  Rep Gücü
  15313

  Cevap: Nedir yalnızlık?..

  Alıntı DeNiz GözLeR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bazen kendimiz seçeriz yalnızlığı.................


  evet bazen kendimiz seçeriz yanlızlığı..

  yanlızken anlarız kendimize yaptığımız haksızlığı.....


  insanın kalabalıkta bile tek başına kaldığı anlar mutlaka vardır...

  RAB'I onun bu halinden haberdardır.....


  en yanlız olduğumuzu hisseddiğimiz anda bile yanlız olmadığımızı bilmek ve o yanlız bırakmayana yönelmek güzel...

  daha güzel yarınlara.....

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.766
  Rep Gücü
  15313

  Cevap: Nedir yalnızlık?..

  Alıntı blueice´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Yalnızlık örtü olmuş üzerime sanki, tek dayandığım yaradanım ve kendim.Çok güzel bir paylaşım, emeğinize sağlık.

  okuyan gözünüze...
  paylaşmayı seven yüreğinize sağlık.....


  daha güzel yarınlara....

 7. #7
  - Çevrimdışı
  yeni üye Yonja - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Mesaj
  65
  Rep Gücü
  19

  Cevap: Nedir yalnızlık?..

  Hiç kimse yanlız değildir sadece yanlız hisseder kendini arkadaşlarım bakmakla görmek arasındaki fark gibi bir durum ellerine sağlık :)))

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye anarshe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Mesaj
  260
  Rep Gücü
  141

  Cevap: Nedir yalnızlık?..

  hayat bi yerde biter yalniz kalirsin derlerdi hep ve sanki hayat durdu iste...dostlarinin seni yalniz birakmasi gibi ve hic geri gelmeyecek olmalari gibi ve en az hayat kadar aci...hayat= yalnizlik... onca kalabaligin icin de...ozlemlerime eklendi bir yalnizlik daha...ne cok ozlediklerim var ve beni ozleyenler benim kadar uzak...uzaklik=yalnizlik.

Benzer Konular

 1. Yalnızlık Efendi
  İNCİ Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-07-2011, 05:21 AM
 2. Yalnızlık sizce nedir?
  YukseLL Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 11-06-2010, 12:26 AM
 3. Kalabalık Yalnızlık
  SAHARAY Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 21-10-2008, 03:40 AM
 4. yalnızlık..notları..
  güney Tarafından Mesaj Panosu Foruma
  Yorum: 15
  Son mesaj: 02-10-2008, 07:35 PM
 5. Yalnızlık Resimleri
  PAM.aRt Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 07-08-2008, 04:42 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık