Banyonun musluğundan akan damlalar, lavabonun içine yankılanarak düşüyorlardı. Holdeki kutucuktan kedinin mırlamaları, yatak odasından adamın horlamaları, pencerenin kenarına konmuş saksıdan, menekşenin beyhude serzenişleri duyuluyordu. Evin oğlu, uykusunun ortalarında bir yerde fırlayarak kalktı yataktan. Etrafına bakındı, eğilip yatağın altını süzdü. Sonra mahmurluğuna yenilip, gömdü başını yastığın sıcaklığına.

“Bu şehir insanı yutuyor. Etlerini lime lime ederken, geriye sömürülmüş birkaç kemik parçası, havada uçuşup kaybolacak saç tellerinden başka bir şey bırakmıyor. Bir sabah uyandığında yolların bomboş olacağını hayal etmek en güzeli, bir de sebebini umursamadan yürümeyi...”

Göğüslerinin altında biten saçlarını, yuvarlak, yumuşak tüyleri olan bir fırça ile tarıyordu. Yatağının pembe fırfırlı kenarları, çıplak baldırlarını huylandırıyor, yüzüne muzipçe takılan gülümsemeye hakim olamıyordu. Üzerinde; iki göğsünün arasında kabarık, bembeyaz yaprakları olan sapsız papatya desenli, siyah, askılı bir elbise vardı. Beyaz askıları, omzundan aşağı doğru dökülüyordu.

Kendince hayaller kurardı. Bu evin izbeliğinden, tekdüzeliğinden kurtulmak için tasarladığı, bazen ağır tahrik içeren cinayet planları. İntihar diyemiyordu. Kimi zaman kendi sessizliğinin içinde boğulurken, karşısına çıkan siluetlerin odasında dolaştığını görür ve bundan dayanılmaz bir zevk alırdı.

Ailesinden onu anlayabilen çıkmamıştı. Ona göre. Farklı olduğunu savunmasa da öyle olmayı diliyordu. Elinde olsa duvarlarını kapkara yapardı. Şu resimler neydi ki; saçmalık! Oysa artık saf değildi. Uyduruk yaşamlar içinde kaybolup gitmişti içindeki çocuk.

Gecenin gölgeleri devleştirdiği saatlerde, uyumamak için direnmesi gerektiğini sanıyordu. Gözlerini her kapattığında, karşısına çıkan ölmüş insan bozmalarını görmekten usanmıştı. Dualarla kapandığında örtünün altına, mutlaka bir ışık açık olmalıydı. Nedense, küçüklüğünden beri korkardı karanlıktan.

Odasının kapısı hep kilitli, tiksindiği dokunuşlardan uzak kalmaya çalışıyor, başaramadığında içine fırlatıp atıyordu paramparça ruhunu. Düzelemeyeceğini bile bile yaşamayı göze almıştı bir kere. Şimdi üzerinden geçen onca zamana karşı nefreti büyüyordu damla damla. Herkesi mutlu etmeye çalışırken, kendi kırgınlıklarını bilmeyen insanlara gülümsemesi, nasıl da hıçkırıklarla ağlamaya benziyordu/da neden kimse göremiyordu artık çürüyüp kokuştuğunu.

Ettiği duaların bir yerinde, sabah uyanmamayı dileyip, uyandığında hala yaşıyor olduğunu görünce, “Kahretsin, gene almamışsın canımı” diye söyleniyordu. Allah’a isyan etmemişti de kavgaları çokçaydı. “Neden” diye sormaktan başka da bir şey gelmiyordu elinden. Henüz çıldırmadığını biliyordu en azından, onca serzenişe, gözyaşına rağmen dillenip cevap vermemişti.

“Zaman aktı ve gitti. Suskunluklar büyüttü içinde. Söylemek isterken deli gibi, düğümleyip dilini, yutuverdi tüm seslerini. Düşmekten korkuyordu en çok, bir de düşlerinden. Biri gelip dokunsa içine, sanki alıp gidecekti neyi var neyi yoksa. Pek zenginde sayılmazdı ya. Bir iki uçurtma, yırtık bir bez bebek, bir de neden sakladığı bilinmez, yemyeşil gözleri vardı...”

Düştüğü durumun vahimliğinin farkında olmasına rağmen, oynadığı oyunların kendini öldürme senaryolarının bir dizisi olduğunun ayırdına varamamıştı henüz. Varsaydı da ne değişecekti bilinmez. Her intiharın, aslında faili belli cinayetler olduğunu öğrenmesi uzun zamanını almamıştı. Fail kimdi? “ben”...

Ben’liğine öylesine büyük bir korkuyla sarılmıştı ki an be an boğulduğunu anladığında nefes alamıyordu. Denizin en dip köşesinde katline vacip görüldüğü yerde yatıyor, belki de hiçbir zaman değişmesine fırsatı olmayacağını bile bile gülümsüyordu. En iyi yapabildiği, tek şeydi gülümsemek...

Dışarıdan gelen seslerle irkildiğinde, saat sabaha beş vardı. Karanlık yerini boz bulanık bir ışık huzmesine bırakıyordu. Zamanın akıp gitmesine alışıktı da zamanla birlikte akmayı bir türlü öğrenememişti. Başını yastığa koyup, denizin içinde salınan bir yosun olduğunu hayal etmeye başladı. Akıntı ile savrulan, ancak akıntıya kendini teslim etmeyen bir yosundu O.

“Bir an için zaman durdu. Bir kelime düştü avuçlarının içine. Adına aşk diyordu geçmiş zaman insanları. Titredi içinde bir yer, sol yanı kanadı belli belirsiz. Yıkılmazdı ya, yıkılmadı. Sendeledi adımları, belki bir kehribara takıldı. Annesi söylerdi, “kehribar kokulu günler gelecek” diye...”

Çiğdem Ağbulak