Yoksa bu kelimeyi ilk defa mı duyuyorsunuz? Esasen hayırhah Farsça bir kelime ve birisi hakkında hayır düşünme, hayır isteme, onu sırat-ı müstakime ulaştırma, gönlünü ibadet ü taat şuuruyla donatma, hizmet etme şuuru istikametine yöneltme gibi manalara geliyor. Samimi olduğunuz ve kendinizi yakın hissettiğiniz bir arkadaşınıza gidip adeta karşılıklı bir mukavele imzalar gibi "bende gördüğün her türlü yanlış ve eksikleri yüzüme karşı söylemen için sana yetki veriyorum" diyorsunuz ve o kişi artık sizin hayırhahınız oluyor.

Arkadaşınız arzu ederse siz de onun hayırhahı olabilirsiniz. Aslında ilk bakışta böyle bir anlaşma nefse ağır gelebilir, ancak sonraları dînî, içtimâî, ailevî.. hayatta çok önemli ve sağlıklı değişimlerin meydana geleceği muhakkaktır. Bakın bu mevzuda bir büyüğümüz neler söylüyor: "İyi dost Hızır çeşmesi gibidir. Kendinizde biraz gevşeklik ve kalbinizde biraz sarsıntı, hatta heyecansızlık hisseder etmez hemen ona koşup "Bana bir şeyler anlat" deyin ve derdinizi söyleyin ve hiç şüpheniz olmasın ki, böyle bir dost izi elinizden tutacak, hayatın çeşitli girdap ve labirentlerinden geçirecek ve yeniden aydınlık iklime kavuşturacaktır. Zahiren onun sözlerinde bir ekşilik ve iç burkuntusu duyabilirsiniz fakat mühim olan işin neticesidir."

Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, dört bir tarafımızı saran kötülük virüslerinin ruhumuzda kök salmaı, sonra da dönüp bizi teslim alması her zaman ihtimal dahilinde.

İşte böylesi bir atmosferde çoğu kere ülfet ve ünsiyet girdabına düşen bir insanın metazifik gerilimini muhafaza etmesi ise zorlardan zor bir mesele. Ancak çehresi hakikat gamzeden ve iradesinde Allah iradesi çağlayan bir hayırhahınız olması sizi böyle bir iklimden uzaklaştıracak ve geriliminizi korumanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca insan çoğu zaman kendi yaptığı yanlışlarını göremiyor. Etrafında bulunan insanlar da "kırılmasın" endişesiyle o kişinin yüzüne karşı hatalarını söyleyemiyor.

İşte hayırhahı olan bir insan için bu türlü problemler de ortadan kalkmış oluyor. Bir hayırhahı bile olmayanlar... Ne dersiniz en azından denemeye değmez mi?

Ali Demirel


Hayırhahınız Varmı? - Risale-i Nur Forum