Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Muhammed İkbal

Kültür, Sanat Kategorisi Edebiyat Forumunda Muhammed İkbal Konusununun içerigi kısaca ->> * Hayatın yumuşak ve tehlikesiz olduğu sahilde kurulup oturma. Denize dal, dalgalarla pençeleş; ebedi hayat mücadelededir. * Ne Afganlıyız, ne ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Muhammed İkbal

  * Hayatın yumuşak ve tehlikesiz olduğu sahilde kurulup oturma. Denize dal, dalgalarla pençeleş; ebedi hayat mücadelededir.

  * Ne Afganlıyız, ne Türküz, ne de Tatarız. Biz çimen evladıyız; aynı ormanda yetişmişiz. Renk ve koku ayırmak bize haramdır. Zira bizi aynı ilkbahar yetiştirmiştir.

  * Güzel nedir, çirkin nedir; bu inceliği ben sana nasıl anlatabilirim? Dilim titriyor, zira bunların manası, hakikati çok daha derindir. Dalın üzerinde dikeni ve gülü görüyorsun; halbuki dalın içinde ne gül gözükür ne de diken.

  * Ben nereliyim, diye ne soruyorsun? Bütün ömrünce kendi içine kıvrılan bir insanım (kendini arayan). Bu deniz içinde kıvrılmazsam, yokum.

  * Bakışım kainatın sırrına nüfuz eder. Zaman denen şey benim kemendime esirdir.

  * Bir buluttan bir katre su damladı. Baktı ki deniz uçsuz, bucaksız; utandı. "Deniz olan yerde ben kim oluyorum? Eğer o varsa ben yokum" dedi.
  Lakin denizden bir ses, şöyle köpürdü, dedi: "Böyle değersizken, fakirlikten utanma; ne geceler görmüşsün, ne seherler gömüşsün, çimenlerde gezmişsin, ovalarda tozmuşsun; bir otun yaprağında, bir bulut omzunda, güneş ışığına karşı parıl parıl yanmışsın. Vadilerde susamışlarla hemdem olmuşsun. Bahçelerde göğsünü parçalayan aşıklar, seni kendilerine dert ortağı bilmişler. Bazen de bir asmanın içinde bir zamanlar takatin tak olmuştur. Bazen topraklarda sürünüp durmuşsundur. Sen benim koşup giden dalgalarımdan doğdun. Benden doğan sen, yine benim kucağıma düştün. Haydi göğsümde dinlen, aynamın sinesinde mücevher gibi parla. İnci ol, ummanın kucağında gel yaşa. Aylardan , yıldızlardan daha parlak, sen yaşa!


  Muhammed İkbal (Şarktan Haber)
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Muhammed İkbal

  İdealimizin uçsuz bucaksız ovalarında ölesiye, çatlayasıya at koşturduk. Bu şehrin kaldırımlarına, sokaklarına, okul yollarına, öğrencilerine, esnaflarına, parklarına, duraklarına, kitapçılarına, yıldızsız akşamlarına, velhasıl her zerresine hayatımızın en dizginsiz yıllarını gömdük. Bu şehre kaç fırtınalı yürek gibi biz de gençliğimizi verdik.
  son yolcuya seranat tan alıntı.......

  İyi bir paylaşım ......... sofran daim olsun.

Benzer Konular

 1. Muhammed as mi....?
  mopsy Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 22-01-2013, 10:56 PM
 2. Muhammed İkbal kimdir
  SEHERYELİ Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-03-2011, 08:52 PM
 3. HZ. MUHAMMED (as)
  mopsy Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 26-04-2010, 11:11 AM
 4. Muhammed İkbal (1873 - 1938)
  Nil@y Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-11-2007, 10:29 AM
 5. Muhammed İkbal
  erkişi Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-08-2007, 11:41 PM
Yukarı Çık