Umberto Eco (d. 5 Ocak 1932, Alessandria), İtalyan bilim adamı, yazar, edebiyatçı, eleştirmen ve düşünürdür. 20. yüzyılın önemli düşünce adamlarından biridir. Takma ismi Dedalus'tur.

Dünya kamuoyunun gündemine, Gülün adı ve Foucault Sarkacı gibi romanlarıyla giren İtalyan yazar, aynı zamanda Ortaçağ estetiği ve göstergebilim dalının ustalarındandır.Eco, 1971'den bu yana Bologna Üniversitesi'nde profesör olarak çalışmaktadır ve yapısalcılık sonrası göstergebilim gelişmelerine önemli katkılarıyla tanınmaktadır. Eco, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Thomasçılık akımı ve bu akımın estetik anlayışı üzerine yaptı.Tarihçi,filozof,Orta çağuzmanı,James Joyce üzerine derin araştırmalar yapmış bir yazar.Gülün adı yazarın ilk romanı.1980'de yayımlandı. 1962'de Torino Üniversitesi'nde doçent, 1969'da ise Floransa Üniversitesi'nde görsel iletişim dalında profesör oldu. 1971'de Bologna Üniversitesi'ne geçti ve 1975 yılında bu üniversitenin Gösteri ve İletişim Bilimleri Enstitüsü'nün başına getirildi.

Eco'nun çalışmaları 1960'ların ortasından itibaren avantgarde yapıtlara, kitle kültürüne yönelmiştir. Son dönemlerde ise, güncel olay ve olguları da ele alan çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar arasında edebiyat eleştirileri, tarih ve iletişim yazıları önemli bir yer tutmaktadır. Eco özellikle tarih bilgisiyle süslediği eserlerinde tam bir lezzet sunar. Özellikle Baudolino eserinde Bizans ve IV. Haçlı Seferi hakkındaki anlatılar gerçekten sürükleyicidir.

Roland Barthes'dan sonra, "ayrıntıların anlamı" ya da "ayrıntıların sosyolojisi" adı verilen bir anlayışın önemli köşe taşlarından birisi olan Umberto Eco'nun, 'Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti,Foucault Sarkacı, Gülün Adı, Ortaçağ Estetiğinde Sanat ve Güzellik, Ortaçağı Düşlemek, Önceki Günün Adası, Somon Balığıyla Yolculuk, Yanlış Okumalar, Yorum ve Aşırı Yorum, Beş Ahlâk Yazısı, adlı yapıtlarının Türkçesi, Can Yayınları tarafından yayınlandı.Yazarın 'Baudolino, adlı yapıtı ise Doğan Kitap tarafından yayınlandı.

Aldığı ödüller
1981 Anghiari Ödülü
1981 Strega Ödülü
1981 Viareggio Ödülü
1982 MacLuhan Teleglobe Ödülü
1982 Medicis Ödülü


Başlıca eserleri
Gülün Adı (Roman)
Foucault Sarkacı (kitap)
Önceki Günün Adası (kitap)
Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti (kitap)
Ortaçağ Estetiğinde Sanat ve Güzellik (kitap)
Ortaçağı Düşlemek (kitap)
Somon Balığıyla Yolculuk (kitap)
Yanlış Okumalar (kitap)
Yorum ve Aşırı Yorum (kitap)
Beş Ahlak Yazısı (kitap)
Baudolino (kitap)
Kraliçe Loana'nın Gizemli Alevi (kitap)
Açık Yapıt


Alıntı