Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Tecrübeli Üye Go[rk]eM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  479
  Rep Gücü
  98

  heart ÖĞRETMENİM BUGUN ANNEM GİBİ KOKUYODUNUZ

  " Öğretmenim bugün aynı annem gibi kokuyordunuz."

  Okulun ilk gününde 5.nci sınıfın önünde dururken, öğretmen çocuklara bir yalan söyledi. Çoğu öğretmen gibi, öğrencilerine baktı ve hepsini aynı derecede sevdiğini söyledi. Ancak bu imkansızdı, çünkü ön sırada oturduğu yerde bir yana kaykılmış ismi Mustafa Yılmaz olan bir erkek çocuk vardı. Bayan Mediha bir yıl önce Mustafa yı izlemişti ve diğer çocuklarla iyi oynamadığını, elbiselerinin kirli olduğunu ve sürekli olarak kirli dolaştığını gözlemişti. İlave olarak Mustafa tatsız olabiliyordu. Bu öyle bir noktaya geldi ki, bayan Mediha onun kağıtlarını büyük bir kırmızı kalemle işaretlemekten, kalın çarpılar (x ) yapmaktan ve kağıdın üstüne büyük " F " (en düşük derece) koymaktan zevk alır oldu.

  Bayan Mediha nın okulunda, her çocuğun geçmiş kayıtlarını incelemesi gerekiyordu ve Mustafa nın kayıtlarını en sona bıraktı. Ancak, onun hayatını gözden geçirdiğinde, bir sürpriz ile karşılaştı.

  Mustafa nın birinci sınıf öğretmeni şöyle yazmıştı:

  Mustafa gülmeye hazır parlak bir çocuk. Ödevlerini derli toplu ve temiz yapıyor ve çok terbiyeli. Onun etrafta olması çok eğlenceli"

  İkinci sınıf öğretmeni şöyle yazmıştı:

  "Mustafa mükemmel bir öğrenci, sınıf arkadaşları tarafından çok seviliyor, ama annesinin ölümcül bir hastalığı olduğu için sıkıntı içinde ve evde ki yaşamı mücadele içinde geçiyor."

  Üçüncü sınıf öğretmeni şöyle yazmıştı:

  "Mustafa nın annesinin ölümü onun için çok zor oldu. Mustafa elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor, ama babası ona ilgi göstermiyor ve eğer bazı adımlar atılmazsa evde ki yaşamı yakında onu etkileyecek."

  Mustafa nın dördüncü sınıf öğretmeni şöyle yazmıştı:

  "Mustafa içine kapanık ve okulda derslere çok fazla ilgi göstermiyor. Çok fazla arkadaşı yok ve bazen sınıfta uyuyor."


  Bunları okuyunca, Bayan Mediha problemi kavradı ve kendinden utandı. Öğrencileri ona güzel kurdelelerle ve parlak kağıtlara sarılmış hediyeleri getirdiğinde bile çok kötü hissediyordu. Mustafa nın hediyesini alıncaya kadar bu böyle devam etti.

  Mustafa nın hediyesi bir marketten aldığı kalın, kahverengi ambalaj kağıdı ile beceriksizce sarılmıştı. Bayan Mediha onu diğer hediyelerin ortasında açmaktan acı duydu. Bayan Mediha pakette taşlarından bazıları düşmüş yapma elmas taşlı bir bilezik ve çeyreği dolu olan bir parfüm şişesini çıkarınca çocuklardan bazıları gülmeye başladı. Ama o bileziğin ne kadar güzel olduğunu haykırdığında çocukların gülmesi kesildi. Bileziği taktı ve parfümü bileklerine sürdü. Mustafa, o gün okuldan sonra öğretmenine şunu söylemek için kaldı.


  " Öğretmenim bugün aynı annem gibi kokuyordunuz."


  Çocuklar gittikten sonra, bayan Mediha en az bir saat ağladı. O günden sonra, okuma, yazma ve aritmetik öğretmeyi bıraktı.Bunun yerine, çocukları eğitmeye başladı. Bayan Mediha, Mustafa ya özel ilgi gösterdi. Onunla çalışırken, zihni canlanmaya başlıyor görünüyordu. Onu daha fazla teşvik ettikçe, daha hızlı karşılık veriyordu. Yılın sonuna kadar Mustafa sınıfta ki en zeki çocuklardan biri oldu ve tüm çocukları aynı derecede sevdiğini söylemesine rağmen, Mustafa onun gözdelerinden biri idi.
  Bir sene sonra, Bayan Mediha kapısının altında Mustafa dan bir not buldu, ona hala tüm yaşamında sahip olduğu en iyi öğretmen olduğunu söylüyordu.
  Altı yıl sonra Mustafa dan bir not daha aldı. Liseyi bitirdiğini, sınıfında üçüncü olduğunu ve onun hala hayatındaki en iyi öğretmen olduğunu yazmıştı. Bundan dört yıl sonra, bazı zamanlar zor geçmesine rağmen okulda kaldığını, sebatla çalışmaya devam ettiğini ve yakında kolejden en yüksek derece ile mezun olacağını yazan başka bir mektup aldı. Yine Bayan Mediha nın tüm yaşamında ki en iyi ve ne favori öğretmen olduğunu yazmıştı.


  Sonra dört yıl daha geçti ve başka bir mektup geldi. Bu kez fakülte diplomasını aldıktan sonra, biraz daha ilerlemeye karar verdiğini açıklıyordu. Mektup onun hala karşılaştığı en iyi ve en favori öğretmen olduğunu açıklıyordu. Ama simdi ismi biraz daha uzundu.


  Mektup söyle imzalanmisti,

  Prof. Dr. Mustafa Yılmaz ( Tıp Doktoru)


  Öykü burada bitmiyor. Görüyorsunuz, ortaya çıkan başka bir mektup var. Mustafa bir kızla tanıştığını ve onunla evleneceğini söylüyordu. Babasının birkaç hafta önce vefat ettiğini açıklıyordu ve evlenme töreninde Bayan Mediha nın damadın annesine ayrılan yere oturup oturamayacağını soruyordu. Şüphesiz Bayan Mediha bunu kabul etti. Ve tahmin edin ne oldu ?

  Taşları düşmüş olan o bileziği takti. Dahası, Mustafa nın annesinin süründüğü parfümden sürdü.

  Birbirlerini kucakladılar ve Dr. Mustafa, Bayan Mediha nın kulağına şöyle fısıldadı,

  "Bana inandığınız için teşekkür ederim, öğretmenim. Bana önemli olduğumu hissettirdiğiniz ve bir fark meydana getirebileceğimi gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim"


  Bayan Mediha, gözlerinde yaslarla fısıldadı, söyle dedi,

  Mustafa, yanlış şeylere sahiptim. Bir fark meydana getirebileceğimi bana
  öğreten sensin. Seninle tanışıncaya dek, nasıl öğreteceğimi bilmiyordum".

  Birinin Hayatında Bir Fark Oluşturmaya Çalışın.

  Bunu iletin, birinin yüreğini ısıtın ,hayatında bir fark oluşturmaya çalışsın.

  ALINTI...

 2. #2
  Aktif Üye sahrabetis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  Aslen Gürcistan ama ANkara'da yaşıyorum
  Yaş
  40
  Mesaj
  1.325
  Rep Gücü
  19339

  Cevap: ÖĞRETMENİM BUGUN ANNEM GİBİ KOKUYODUNUZ

  Ne kadar duygu yüklü bir yazı .:( Hakikaten okurken çok etkilendim . Öğretmene önce kızgınlıkla ve önyargı ile yaklaşırken sonra büyük bir saygı duydum. Elbette insanların hayatında çok ama çok önemli yere sahip olduğuna inandığım karakterlerin rasında "ilkokul öğretmenleri" geliyor . Daha küçücük yaşlarda annemiz ve babamızdan sonra gördüğümüz üçüncü ama önemli tekil şahıs onlar bizim için. Sorumlulukları ve görevleri çok önemli ve bir o kadar da kutsal . Öncelikle bu mesleği layığı ile yerine getiren tüm öğretmenlerimizin ellerinden öpmek isterim .
  Ve yazıdan anladığım kadarıyla insanın hayatında fark yaratılmasının bir örneği vurgulanıyor . İşte tam da bu noktada şunu söyleyebilirim ki " ebeveynlerden sonra insan hayatında öğretmenler fark yaratma konusunda büyük bir misyona sahipler ". Örnekte olduğu gibi önce öğretmen çocuğun hayatını etkiliyor sonra da öğrenci öğretmeninin tüm ömrünü etkiliyor . Bunlar azımsanacak şeyler değil . Bence hayatta her zaman hareketlerimizin bir başkasının hayatında önem arzedeceğini bilerek davranmalıyız. Hiçbirimiz sadece kendimiz için yaşamıyoruz .

 3. #3
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesaj
  1.002
  Rep Gücü
  1278

  Cevap: ÖĞRETMENİM BUGUN ANNEM GİBİ KOKUYODUNUZ

  Açıkcası birkaç defa okudum, ama cevap yazacak kadar kendimi hazır hissedemedim. Ama emeğinize sağlık demekte yeterli gelmedi, baktım sahrabetis bir şeyler demeye çalışmış, en kısadan onun dediği gibi diyerek geçiştireyim bari dedim, onada içim elvermedi nede olsa Mod. şirin görünüyor der diye karalamaya devam edip, emeğinize sağlık bu uç örnekler içimi sızlattı ve duyguyla okudum demek istedim, sonunda diyebildim. İyi forumlar.

Benzer Konular

 1. Bugun Noel
  mopsy Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-12-2009, 10:13 AM
 2. JET UÇAKLARI NEDEN ÇOK HIZLI İNİYOR GİBİ GÖRÜNÜR?
  Go[rk]eM Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-01-2008, 08:33 PM
 3. CANIM ÖĞRETMENİM
  Hamdi ÖZDEMİR Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 22-11-2007, 03:22 PM
 4. HEYKEL GİBİ
  ErDaLL Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-10-2007, 09:58 PM
 5. Bugun uye olanlar
  EMRE Tarafından vbulletin 3.6.X Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 29-09-2007, 04:52 AM
Yukarı Çık