Semerkand Aile dergisi Ekim sayısında kapağa taşıdığı "Gıdalarla Aramızdaki Köprü: Etiket" dosyası ile okurun karşısına çıkıyor

Gıdalarla Aramızdaki Köprü: Etiket

Kübra Vildan Yaman'ın hazırladığı dosyada etiket okuma alışkanlığının tüketiciler için önemi anlatılarak şunlara dikkat çekiliyor: "Bir gıdanın ambalajı veya kabı üzerindeki ürünü tanımlayıcı bilgi ve semboller bütününe 'etiket' diyoruz. Şunu özellikle ifade edelim ki gıda etiketleri tüketici açısından hayati önem taşır. Çünkü tüketicinin bilgilenme hakkı etiketler aracılığıyla sağlanmaktadır. Tüketici, gıda maddesi üzerindeki etiketi okuduğu andan itibaren ürün ile arasında adeta bir iletişim ağı kurulur. Böylelikle ürünün içeriği, fiyatı, menşei, besin değerleri, üretim ve son kullanma tarihi gibi gıdanın kimlik bilgilerini edinen tüketici, kendisi için doğru ve güvenilir olan besin seçimini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir.

Gıdanın güvenilirliğini sorgulamak, yeterli ve dengeli beslenmek, herhangi bir sağlık sorununun gerektirdiği özel bir diyeti uygulamak, etiket okuma alışkanlığını edinmeyi gerektirir. Unutmamak gerekir ki bu alışkanlığa sahip olmak, bilinçli tüketici olmanın ilk şartıdır. Gıda ve İlaç Dairesi'nin de (FDA) belirttiği gibi, etiketlerde yer alan bilgiler ve sağlık beyanları sayesinde gıda alerji ve hassasiyetlerinin yanı sıra kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, obezite, kanser gibi pek çok hastalığın önüne geçmek mümkündür. Etiketlerin, ürünün saklama koşulları ve son tüketim tarihi hususlarında da bilgi içermesi itibarı ile etiket okuma alışkanlığının gıda zehirlenmesi vakalarında da düşüş sağlayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz."

Dergideki diğer bazı yazılar ise şöyle;

M. Saki Erol, "Kurban İbadetinin Ruhunu Anlamak ve Anlatmak Gerek" başlıklı yazısında kurban ibadeti konusunda çocuklarımızın bilgilendirilmesi gerektiğinden bahsediyor.

Gülnar Akbulut Gençlere Sorduk köşesinde gençlere bu ay "Bir Meşgaleniz olmadığında?" sorusunu soruyor ve birbirinden anlamlı cevapları sizlerle buluşturuyor.

Semerkand Aile dergisi ayrıca Başyazı, Haberiniz Olsun, Az ve Öz, Değerlerimiz, Evlilik, Sanat, Pedagoğum, Psikoloğum, Ev Hali, Mizah, Anne Baba Tutumları, Çocuğu Anlamak Semerkand Aile Hatırası, Lezzet, Bizden Haberler, Bulmaca gibi köşeleriyle sizlere canlı bir sayı sunuyor.