Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesaj
  1.640
  Rep Gücü
  14450

  fazıl say ve hayyam polemiği;

  selam ederim;

  dostlarım, icra ettiği sanatta yol almış, kaliteli müziği ile insanların ilgisini çekmiş bir sanatçıdır fazıl say. fakat gel gelelim zamane populizmine egoları yenik düşmüş, siyasete karışması ile gündem yaratmış en sonundada bu memlekette daha fazla yaşanmaz diye üzücü bir kelam ederek terk etmiştir ülkemizi, diğer birçok profesor veya kendisini geliştirip yol almış zamanın önde giden toplumumuzun ihtiyaç duydugu birçok kişi gibi. ben bu insanlarımız için biraz yol aldıklarında geçmişlerini unutuyorlar veyahut kendilerini birşey sanıyorlar demogojisine girmeyeceğim. herkezin seçtiği yol kendisinedir, herkez girmiş oldugu yolda muaffak olsun dileğim. sadece şunu söylemek istiyorum önde gidenler geride kalanlara yardımcı olmazsa, birikimini aktarmazsa, onlara örnek olmazsa, devlet bu kişilere imkan yaratmazsa nasıl el birliği ile daha ileriye gideceğiz? suçlu aramamak lazım daha çok bilinçli olmak gerkir.

  konuşmaları ile aziz türk milletini karşısına almak gibi bir gaflete düşen, Allahın ilmini sanatını güzel icra eden fakat düşünce ve anlayışta milli duygulardan geri kalmış kişi iyi bir eğitim almamış demektir. eğitim yanlızca derslerden ibaret değildir. insanın ruhuna yakın olmak için kendisinide eğitmesi gerekir. egolarını, benliğini, törpulemesi gerekir. işte ego insanı ne mertebede olursa olsun konuşturur vezirde eder rezilde.

  insan herşey olur, iyi söz yazarıda olabilir, güzel sesli bir sanatçıda olabilir, uğraştıgı ilimde bilimde sanatta çok ileri gitmişde olabilir, fakat insanlıkda yol almak bütün bunların üzerindedir. bu ilmin adı islamiyet ilmidir. insan olmak sanatıdır. egoları söküp atabilmek, ulu Allahın huzurunda aczini bilmektir. bu zor işdir çünkü akıl hep ben der, bi okadarda kolaydır kalb herzaman bir kul oldugunun bilincindedir. hangisinin sesini dinleyeceğimize ise almış oldugumuz eğitim ögretim değil vicdanımız hükmeder.

  sayın murat bardakçının konu hakkında yorumunu sizlerinde okumanızı dilerim.

  Murat Bardakçı - Hayyam'ın 'kerhane'li tek bir satırı bile yoktur! - HABERTÜRK
  Konu tansxx tarafından (09-04-2012 Saat 07:22 PM ) değiştirilmiştir.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

 2. #2
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesaj
  1.640
  Rep Gücü
  14450
  selam ederim;

  ne sebeple olursa olsun çok fazla üzerine gidildiği kanaatindeyim. bu kadar gündemde kalıp polemiklerin içersinde olup sürekli kendisini anlatmaya ifade etmeye çalışma gayreti bende "bir ahmet kaya vak'ası" mı aceba sorularını uyandırıyor. aceba medya üzerinemi oynuyor beyefendinin. hiç güvenemiyorum gerçekten medyamıza bu konuda. en güzel şey hüküm ve önyargılı olmamak çıkan bu haberlerle içimizden birisine karşı. belki zaman zaman hepimiz düşüyoruz bu yanlışa. bunun bilincinde olsakda etkilenmemek elde değil.

  bugün hıncal uluçun bir köşe yazısını okudum beni düşündürdü. sanatçının sanatı ebedi kalacakmış, bizler hepimiz öldükden yüzlerce yıl sonra bile sanatçının sanatının baki kalacağından saygı göstermemizi istemiş beyefendi. ne kadar eksik bir düşünce. ben hıncal beye yakıştıramadım böyle eksik bırakılmış bir cümleyi. "sanatı icra edene saygı göstereceğiz çünkü yaptığı iş bizimkiler gibi sıradan değil demek istiyor zannedersem". taşıdığı ruhumu küçümsemiş? bir başkasının ruhunumu yücelemiş? bence ikiside değil, sadece baki olanı yücelemiş fakat baki olanın tam olarak ne olduğunu izah edememiş "sanat" diyip çıkmıştır işin içinden. orada baki olan'ın ulu Allah olduğunu, sanatında sahibinin o olduğunu, ve bunu icra eden kişilerin duygu ve düşüncelerini kullanma yeteneklerinin diğerlerine oranla daha fazla olduğunu ve ulu Allaha duyguda düşüncede daha yakın olduklarını yazmış olsa idı, maddede takılıp kalmaz kimseyide yüceleme yanlışına girmezdi. bu benim kanaatim. ama yazısını okuyup kendisine hürmet etmişimdir. belki yarın oda benim eksik ifade ettiğim birşeyi bulacak doğrusunu koyacak ve beni memnun edecektir. kim bilir.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

Benzer Konular

 1. İbn-i Fazıl Kimdir?
  İNCİ Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-11-2011, 02:45 AM
 2. Necip Fazıl oldu!
  mopsy Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-05-2010, 10:56 AM
 3. Ömer Hayyam'dan Rubailer
  SAHARAY Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 15-12-2008, 01:06 AM
 4. Tiyatroda 'Ananı da al git' polemiği
  YukseLL Tarafından Tiyatro Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-04-2008, 04:29 PM
 5. Ömer HAYYAM
  Go[rk]eM Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 12-01-2008, 03:42 PM
Yukarı Çık