Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

İstanbul dans etmeye hazırlanıyor

YAŞAM VE İNSAN Kategorisi Kültür, Sanat Forumunda İstanbul dans etmeye hazırlanıyor Konusununun içerigi kısaca ->> Merhaba Nisan'da çağdaş dans dünyasının iki ünlü ismi, Akram Khan ve Sylvie Guillem’i İstanbullularla buluşturan Dans Platform İstanbul, 15 - ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  İstanbul dans etmeye hazırlanıyor

  Merhaba

  Nisan'da çağdaş dans dünyasının iki ünlü ismi, Akram Khan ve Sylvie Guillem’i İstanbullularla buluşturan Dans Platform İstanbul, 15 - 22 Eylül tarihleri arasında dans severlere unutulmaz günler yaşatacak.  Türkiye’de ilk defa 2000 ve 2002 yıllarında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından Beyhan Murphy’nin Yönetmenliğinde “Dans Platform Türkiye” adı altında Ankara’da başlayan Platform, bu yıl da İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti programı kapsamında “Dans Platform İstanbul” adı ile yeniden hayata geçiyor.

  İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği tarafından tasarlanan “Dans Platform İstanbul Festival Haftası” kapsamında; 15 – 22 Eylül tarihleri arasında çağdaş danstan, klasik baleye, kıdemli profesyonellerden yeni yetişmekte olan genç koreograflara, sanatçılardan kültür yöneticisi ve akademisyenlere, dünyaca ünlü dans sanatçıları İstanbul dans camiası ile tek bir çatı buluşuyor.

  Temsil, koreografi, eğitim, forum ve paralel etkinlikler başlıkları altında bir hafta boyunca devam edecek programda, her başlık altında yepyeni yapımlar, uluslararası etkinlikler ve sürpriz buluşmalar İstanbullularla bir araya geliyor. Platform aynı zamanda Türkiye’de çok az uygulanan ‘sipariş’ usulü yeni koreografiler üretiyor.

  Sekiz Gece, Sekiz Farklı Temsil

  15-22 Eylül tarihleri arasında, sekiz geceyi kapsayan 8 farklı temsil platformunda yeni yerli yapımlar, çağdaş-modern dans ile klasik bale çatısı altında İstanbul seyircisi ile buluşuyor.

  Dünyaca ünlü dans sanatçılarını İstanbul’da ağırlayarak yerli/yabancı sanat çevreleri ve dans izleyicileriyle buluşturan Platform ayrıca DansLAB başlığı altında Kültür Ataşelikleri ile işbirliğine girerek, yabancı koreografların yerli topluluklarla ortak üretim yapmalarını sağlıyor.

  Temsil, koreografi, eğitim, forum ve paralel etkinlikler başlıkları altında toplam beş farklı platformdan oluşan “Dans Platform İstanbul” dansı bir yaşam tarzı haline getirmiş dans tutkunlarını bekliyor.

  British Council, Institut Français d’Istanbul (Fransız Kültür), Hollanda Başkonsolosluğu, Euro-Fest Japan, Gobierno De Espana, Ministerio De Cultura, Istituto Italiano di Cultura (İtalyan Kültür) katkılarıyla, 10 yabancı eğitmen Türk dansçılarına deneyimlerini aktaracak.

  Hollanda, Japonya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya’dan sanatçılar sahne alacaklar.

  Sabah 10.30’da başlayıp akşam 22.00’a kadar sürecek ve saat başı aktivitelerin olacağı eğitim platformunda aynı zamanda gösteriler de sunulacak.

  Festival programı:

  15 Eylül – 20.30 Koreografi Platformu-Yerel Seçki ---Yeni Eserler

  16 Eylül – 20.30 Danslab
  İdt & Jack Gallagher/Bodies Anonymous
  Remdans Proje Topluluğu & Matej Kejzar

  17 Eylül – 20.30 Danslab & Koreografi Platformu---Vitrin---Yeni Eserler
  [Laboratuar] & Badco., Handan Ergiydiren, Alper Marangoz

  18 Eylül – 21.00 Koreografi Platformu---Vitrin--- Yeni Eserler
  Mihran Tomasyan, Alpaslan Karaduman, Esra Yurttut

  19 Eylül – 20.30 Temsil Platformu: Uluslararası Bale Yıldızları
  Drew Jacoby & Rubinald Pronk
  Agnes Letestu & José Martinez (Ballet de l’ Opera National de Paris/Paris Opera Balesi),
  Leanne Benjamin & Edward Watson (Royal Ballet/İngiliz Kraliyet Balesi),
  Polina Semionova & Dmitry Semionov (Staatsballet Berlin /Berlin Opera Balesi) ,
  Michele Jimenez & Josef Varga (Het Nationale Ballet/Hollanda Ulusal Balesi)
  Sofia Rosolini & Marco Agostino (Corpo di Ballo del Teatro alla Scala/Scala Tiyatrosu Dans Topluluğu)

  20 Eylül – 18.00 – 21.00 Temsil Platformu: Yabancı Karma
  Hiroaki Umeda, Emio Greco | Pc

  21 Eylül – 20.30 Temsil Platformu
  Los Vivancos

  22 Eylül – 20.30 Koreografi Platformu: Şantiye---Yeni Eserler & Kapanış

  (NTVMSNBC)

  Turkish Journal - stanbul dans etmeye hazrlanyor

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647
  Merhaba  Dans Platform İstanbul / DANSLAB
  NİSAN – ARALIK 2010
  ANA FESTİVAL HAFTASI: 15 – 22 EYLÜL 2010

  Dans Platform İstanbul, dünyanın belli başlı kültür kentlerinde sıklıkla karşımıza çıkan “dans platform” formatına uygun olarak kurgulanmış, uluslararası bir festival, eğitim ve üretim etkinliğidir. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği tarafından tasarlanan proje, 15-22 Eylül 2010 tarihlerini kapsayan festival haftasının yanı sıra, Nisan-Aralık 2010 dönemine yayılan bir dizi özel etkinliğe ev sahipliği yapacaktır.

  Dans Platform İstanbul, yeni koreografilerin yaratılmasına elverişli bir ortam hazırlayacak; dans sanatının mevcut durumunu gözler önüne sererek geleceğini tartışmaya açacak; başta yerli ve yabancı dans sanatçıları olmak üzere, Türkiye’de özellikle çağdaş ve klasik dans alanlarında faaliyet gösteren tüm koreograf, yönetmen, dansçı, tasarımcı, kültür yöneticisi, akademisyen, araştırmacı, eğitmen ve öğrencileri bir çatı altında toplayacaktır.

  Toplam sekiz gün sürecek festival haftası, koreografik platformlar, temsiller, usta sınıfları, atölyeler, söyleşiler, seminerler, paneller, çalıştaylar, video gösterimleri vb. faaliyetlere zemin sağlayacaktır. Dans Platform İstanbul, ana tabanı Modern/Çağdaş Dans ve Klasik Bale olmak üzere, diğer dans türlerini de kapsayan çok renkli bir yelpaze çerçevesinde, hem alanında isim yapmış önemli uluslararası konuklar ile kıdemli profesyonel koreograflara, hem de halen yetişmekte olan genç sanatçılara ve bağımsız çalışan koreograflara yer verecektir. Proje aynı zamanda DANSLab adı altında Kültür Ataşelikleri ile işbirliğine girerek, yabancı koreografların İstanbul’da modern ve çağdaş dans alanında profesyonel olarak çalışan gruplarla ortak üretim yapmalarını sağlayacaktır.

  Etkinliğin genel çerçevesi birbiriyle ilişkili beş platformdan oluşur:
  * Temsil Platformu, gerek Avrupa gerek dünya dans tarihine yön vermiş, yeni dönem dansın şekillenmesinde önemli rol oynamış uluslararası topluluk ve sanatçıların gösterilerine ev sahipliği yapacak; ayrıca yerli topluluk ve sanatçılar tarafından sahnelenen ve bizzat Platform tarafından desteklenen yepyeni yapımlara yer verecektir. Temsil Platformu’yla ilişkili olarak, İtalyan Kültür Merkezi, The British Council, Fransız Kültür Merkezi, Hollanda, İspanya ve Yunanistan gibi yabancı elçilikler ile işbirliğine gidilecek; bir yandan uluslararası dans camiasının henüz İstanbul’a hiç adım atmamış Lloyd Newson, Akram Khan, Emio Greco, Nigel Charnock gibi dünyaca ünlü “yıldız” isimleri İstanbul’da ağırlanırken, bir yandan da İstanbul’da çalışmalarını sürdüren yerli dans profesyonelleri ile Avrupa dans ağları arasında istikrarlı ilişkiler kurulmasının yolu açılarak yerli sanatçıların uluslararası görünürlüklerinin artmasına hizmet edilecektir.

  * Eğitim Platformu, modern dans, çağdaş dans ve klasik bale teknikleri, usta sınıfları, coaching, repertuar, doğaçlama, kompozisyon, partnering, point-work ve çocuklar için dans çalışmaları gibi farklı kategorilere odaklanan ders ve atölyelerden oluşur. Ağırlıklı olarak çağdaş dans ve klasik baleye yoğunlaşmakla birlikte, tango, flamenko, caz dans, hip-hop, break dans ve kapoera gibi farklı sosyal ve popüler dans biçimlerinin yanı sıra, yoga, pilates ve tai-chi gibi alternatif beden pratiklerine yer verecektir. Günlük ortalama 20 bloktan oluşan eğitim programı, tür, tema ve seviyelere göre farklılaşacak; böylelikle hem profesyonel dans sanatçılarının hem de amatör olarak dansla ilgilenenlerin kendi ilgi alanları ve seviyelerine uygun eğitmenlerle buluşması sağlanacaktır.

  * Koreografi Platformu, bir taraftan Türkiye’den kıdemli dans profesyonelleri ile genç dans sanatçılarının eserlerinden oluşan karma bir seçki sunarken, diğer taraftan da yeni yetişmekte olan dans sanatçılarına ve bağımsız koreograflara uygulamalı bir üretim ve alışveriş imkânı sağlayacaktır. Sanatçılar bu bağlamda ya kendi başlarına çalışarak ya da diğer meslektaşlarıyla bir araya gelerek yeni eserler ortaya çıkarmak üzere desteklenecektir. Platform kapsamında ilk kez sahnelenecek olan bu yeni yapımların Platform sonrasında da uluslar arası ve yerel festival ağları ile önemli sahnelerde dolaşıma açılması ve geniş seyirci kitleleriyle buluşması amaçlanmaktadır.

  * Forum Platformu bir yandan dans sanatıyla ilgili kuramsal tartışmaları alandaki yaratıcı pratiklerle çarpıştıracak, bir yandan da Türkiye’de dans sanatının mevcut durumunu gözler önüne sererek gelecekte sahip olması öngörülen koşulların neler olması gerektiğini sorgulayacaktır. Bu bağlamda özellikle üzerine yoğunlaşılacak konu başlıkları arasında dansta çağdaş eğilimler, dans eğitimi, kültür yönetimi ve eleştiri yer alır. Platform katılımcılarına sekiz gün boyunca sohbet, seminer, panel ve çalıştay gibi çeşitli oturum formatlarında tartışma ve bilgi/deneyim paylaşma imkânı sunan bu dizinin sonuçları, Platform haftasını noktalayacak geniş ölçekli bir Dans Kurultayı’nda birleşecektir.

  * Paralel Etkinlikler Platformu, 6. Akdeniz Havzası Dans Ağı Buluşması, IETM Uydu Toplantısı gibi uluslararası toplantılar, film gösterimleri, bilgi stantları ve açılış/kapanış partileri gibi pek çok yan etkinliğe ev sahipliği yapacak, aynı zamanda Platform katılımcılarının İstanbul 2010 kapsamında şehrin çeşitli köşelerine yayılan diğer sanatsal etkinliklerle ilişkilenmesini sağlayacaktır. Bu sayede hem İstanbul’a gelen üst düzey sanatçı, organizatör ve yöneticilerin sanatçılarla doğrudan etkileşime girebilecekleri bir ortam sağlanacak, hem de geniş halk kitlelerinin dans ile tanışıklığının artırılmasına hizmet edilecektir.

  DANSLAB
  DANSLab İstanbul’da (Mimar Sinan Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi gibi) üniversite seviyesinde eğitim veren dans programlarında okuyan öğrencilerin yabancı bir eğitmen/koreografla çalışabilmesi için gerekli koşulları sağlayacaktır. Yaratıcı öğrencilerin ve genç sanatçı adaylarının uluslararası geçerlik taşıyan çağdaş estetik değerler ve yöntemlerle karşılaşması ve tanışıklığını geliştirmesine hizmet edecek bu alışveriş süreçlerinin her biri ikişer hafta sürecek, sonuçları ise bu iki haftanın sonunda, “work-in-progress” formatında kamuyla paylaşılacaktır. Bu başlık altında ayrıca üç Avrupalı koreografın belli aralıklarla İstanbul’u ziyaret ederek Türkiye’den profesyoneller ve topluluklarla buluşması ve bu buluşmalar çerçevesinde her iki tarafın da karşılıklı yaratıcılık sınırlarını zorladıkları deneysel çalışmalar yürütmesi hedeflenmektedir. DANSLab sonunda ortaya çıkacak çalışmalar arasından seçilen özel bir gösterim paketi, Temsil Platformu’na dâhil edilecektir.

  2010

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Oct 2010
  Nerden
  antalya
  Mesaj
  6
  Rep Gücü
  809
  süper bi olaydı ama biz katılammdık keşke antalya dada olsa

Benzer Konular

 1. Barış için tehdit etmeye, şart koşmaya gerek var mı?
  helindem Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-08-2010, 03:01 PM
 2. Atatürk Ansiklopedisi hazırlanıyor
  Nil@y Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-02-2008, 08:52 AM
 3. Buzda Dans ta İlhan Mansız dans edecek
  YukseLL Tarafından Tv Dizileri, Tv Programları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-10-2007, 09:13 AM
 4. Fener deli etmeye 1'e 1
  pandura Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-09-2007, 12:19 PM
Yukarı Çık