Hayatı [değiştir]Kayıtlı bir şecereyle, Alâüddevle devrinin Şeyhülislam Mevlâna Bektût'a dayanan ve Dulkadiroğullarına bağlı "Kısakürekler" soyuna mensuptur. Necip Fazıl'ın çocukluğu, mahkeme reisliğinden emekli büyük babasının İstanbul Çemberlitaş'taki konağında geçti. İlk ve orta öğrenimini Amerikan Koleji ve Fransız kolejleri ile Bahriye Mektebi'nde (Askeri Deniz Lisesi) tamamladı. Lisedeki hocaları arasında dönemin ünlülerinden Yahya Kemal Beyatlı, Ahmet Hamdi (Akseki), İbrahim Aşkı gibi isimler vardı.


Eserleri [değiştir]12 yaşında şiire başlayan Necip Fazıl'ın ilk şiir kitabı daha 17 yaşında iken yayınlandı ve şiirleri M.E.B'nın ders kitaplarında okutuldu. Genç yaşta yazdığı tiyatro eserleri, dönemin tiyatrolarında aylarca kapalı gişe sahnelendi... Paris dönüşü yayımladığı Örümcek Ağı ve Kaldırımlar adlı şiir kitapları onu çok genç yaşta çağdaşı şairlerin en önüne çıkararak edebiyat çevrelerinde büyük bir hayranlık ve heyecan uyandırdı. Henüz otuz yaşına basmadan çıkardığı yeni şiir kitabı Ben ve Ötesi (1932) ile en az öncekiler kadar takdir toplamayı sürdürdü. Yine M.E.B'nın yayınladığı bir Türk şairleri Anatolojisi kitabında,'N.F.Kısakürek herkes tarafından en iyi şair olarak kabul edilmese bile, Ben ve Ötesi Türk Edebiyatı nın en kuvvetli şiir kitabı olsa gerek, der.Meslektaşları tarafından da çok sevilen şair 'Üstad Necip Fazıl Kısakürek, olarak anılmaya başlandı Şöhretinin zirvesinde iken felsefi arayışlarını sürdürüp içinde yeni bir dönemin doğum sancısını hisseden Necip Fazıl için 1934 yılı gerçekten de hayatının yeni bir dönemine başlangıç olur.30'lu yaşlarında Bohem hayatını en koyu rengiyle yaşadığı günlerde Beyoğlu Ağa Camii'nde vaaz vermekte olan Abdülhakim Arvasi ile tanışır ve bir daha ondan kopamaz. Bu tanışma onun hayatında dönüm noktası oldu. İslamî kimliği ile öne çıkmaya başladıktan sonra yokluğa mahkûm edilmek istendi. Ders kitaplarından şiirleri ve fikirleri çıkarıldı. Necip Fazıl'ın hemen tümünde üstün bir ahlak felsefesinin savunulduğu tiyatro eserlerini birbiri ardına edebiyatımıza kazandırması bu döneme rastlar.

Tohum, Para, Bir Adam Yaratmak gibi piyesleri büyük ilgi görür. Bu eserlerden Bir Adam Yaratmak, Türk tiyatrosunun en güçlü oyunlarındandır. Cinnet Mustatili adlı eserinde hapishane anıları yer alır. Sık sık kapatılan ve çeşitli bahanelerle toplatılan Büyük Doğu'nun çıkmadığı sürelerde günlük fıkra ve çeşitli yazılarını Yeni İstanbul, Son Posta, Babıalide Sabah, Bugün, Milli Gazete, Hergün ve Tercüman gazetelerinde yayımlandı.

Büyük Doğu dergisinde çıkan yazılarıyla İsmet Paşa ve tek parti (CHP) yönetimine şiddetli bir muhalefet sürdürmesi sonucu hakkında açılan çok sayıda davada yüzlerce yıl hapsi istendi,163. maddeye aykırı bulunan yazıları ve kimi zaman da bulunan bahanelerle birkaç yılda bir hapse mahkûm oldu.

1980'de Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü'nü, 'İman ve İslam Atlası' adlı eseriyle fikir dalında Milli Kültür Vakfı Armağanı'nı (1981), Türkiye Yazarlar Birliği Üstün Hizmet Ödülü'nü (1982) almıştır. Ayrıca Türk Edebiyatı Vakfı'nca 1980'de verilen beratla 'Sultan-üş Şuara' (Şairlerin Sultanı) unvanını kazanmıştır.

Türk devleti tarafından, "bir mısrası Türk milletini ihya etmeye yeter" denilerek övülmüş; Bir şair tarafından da, "Şiirin süzme balı, tadı Necip Fazıl'dır - Fikir, san'at ve çile... Adı Necip Fazıl'dır..." denilerek tanımlanmıştır.


Eserlerinin Listesi [değiştir]1 Hikayelerim

2 Cinnet mustatili (Yılanlı Kuyudan)

3 Bir Adam Yaratmak

4 Çile

5 Kafa Kağıdı

6 O ve Ben

7 Yunus Emre - Kanlı Sarık

8 At'a Senfoni

9 Para - Mukaddes Emanet

10 Sahte Kahramanlar - İman Ve Aksiyon - Özlediğimiz Nesil - İslam Ve Öbürleri

11 Hazret-i Ali

12 Tanrı Kulundan Dinlediklerim

13 İhtilal

14 Moskof

15 Tohum - Künye

16 Aynadaki Yalan

17 Reis Bey - Parmaksız Salih

18 Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu

19 Babıali

20 Sosyalizm Komünizm ve İnsanlık

21 Hitabeler

22 Peygamber Halkası

23 İbrahim Ethem - Abdülhamid Han - Siyah Pelerinli Adam

24 Hesaplaşma - Tarihte Yobaz Ve Yobazlık - Türkiye Ve Komünizm

25 Esselam

26 Dünya Bir İnkılap Bekliyor - Yolumuz, Halimiz, Çaremiz - Ruh Muvazenesi - Her Cephesiyle Komünizm

27 Hac

28 Tarih Boyunca Büyük Mazlumlar

29 Türkiye'nin Manzarası

30 Çerçeve - 1

31 Nur Harmanı

32 İman ve İslam Atlası

33 Müdafaalarım

34 Veliler Ordusundan 333 (Halkadan Pırıltılar)

35 Benim Gözümde Menderes

36 İdeolocya Örgüsü

37 Mümin Kafir - Vecdimin Penceresinden - Bir Pırıltı Binbir Işık

38 Senaryo Romanlarım: Sen Bana Ölümü Yedirdin - Deprem (Çile) - Katibim - Villa Semer - Vatan Şairi Namık Kemal - Canım İstanbul - Ufuk Çizgisi - Son Tövbe - En Kötü Patron

39 Çöle İnen Nur

40 Son Devrin Din Mazlumları

41 Öfke ve Hiciv

42 Sabır Taşı - Ahşap Konak

43 Ulu Hakan II. Abdülhamid Han

44 Başbuğ Velilerden 33 (Altun Halka)

45 Çerçeve - 2

46 Konuşmalar

47 Rabıta-i Şerife

48 Doğru Yolun Sapık Kolları

49 Başmakalelerim - 1

50 Tasavvuf Bahçeleri

51 Çerçeve - 3

52 Namık Kemal

53 Hücum ve Polemik

54 Rapor - 1 - Rapor - 2 - Rapor - 3

55 Rapor - 4 - Rapor - 5 - Rapor - 6

56 Rapor - 7 - Rapor - 8 - Rapor - 9

57 Rapor - 10 - Rapor - 11 - Rapor - 12 - Rapor - 13

58 Yeniçeri

59 Reşahat

60 Başmakalelerim - 2

61 Mektubat

62 Başmakalelerim - 3

63 Çerçeve - 4

64 Gönül Nimetleri

65 Edebiyat Mahkemeleri - Doğu Edebiyatı - Dil Raporları -

66 Çerçeve - 5

67 Hadiselerin Muhasebesi - 1