Osmanlı Falnameler'i Washington'da

Sultanların geleceği öğrenmek için kullandığı iddia edilen kehanet kitapları ABD'de sergileniyor.Geçmişte sultanların, şahların ve kumandanların bile bilinmeyen geleceği keşfetmek için kullandıkları özel falnameler, Washington'da Amerikalıların izlenimine sunuldu.

Sergi, "Falname: Kehanetler Kitabı" adıyla, Washington'daki Smithsonian Arthur Sackler Galerisi'nde açıldı.

Sergide, yüzyıllardan bu yana insanların geleceğe dair meraklarını giderdiği fal inancının görsel metinlerle ifade edildiği İran ve Türkiye'den birbirinden değerli 3 falname kitabı yer alıyor.Falnamelerdeki sanat eseri niteliğindeki özel resimlerin yer aldığı sergide, özellikle 1550-1560 yılları arasında tamamlanan Şah Tahmasb'ın ve Sulatn 1. Ahmet'in veziri Kalender Paşa'nın falnameleri dikkat çeken eserler arasında bulunuyor.

Sergideki eserlerin üçte birinin Topkapı Sarayı'ndan gelirken, bunun yanında Berlin ve New York'tan da iki adet Osmanlı falnamesi bulunuyor.

Safevi Sultanı Tahmasb için yapılmış, metni ve yaprakları tüm Avrupa ve ABD müzelerinde dağınık olarak yer alan falnamenin büyük kısmı da ilk kez bu sergiyle bir araya geldi.Serginin baş kuratörü Masume Ferhad, sergide yer alan eserlerin, insanların geleceği bilmeye dair ortak arzusuna ve belirsiz bir dünyada korunma ihtiyacına hitap ettiğini söyledi. Ferhad, sergideki eserlerin, onları diğer çağdaş çalışmalardan ayıran bir "temsiliyet" içerdiğini kaydetti.

Amerikalıların yoğun ilgisinin gözlendiği sergi, 24 Ocak'a kadar gezilebilecek.

Dünya Bülteni - Kültür & Sanat