'Üniversiteler mültecileri anlatıyor' karma sergisi

BMMYK Türkiye Temsilciliği, "Üniversiteler mültecileri anlatıyor" karma sergisi açıyor.
BMMYK Türkiye Temsilciliği üniversitelerde sergiler açıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliği; Başkent, Bilkent, Doğuş, Erciyes, Gazi, Kocaeli, Maltepe, Mersin, Mimar Sinan ve Süleyman Demirel Üniversiteleri Güzel Sanatlar Fakülteleri öğrencilerinin "Üniversiteler Mültecileri Anlatıyor" temalı eserlerinin yeraldığı sergi Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) Sanat Galerisinde düzenlenen bir törenle açıldı.

Sergi açılışında bir konuşma yapan BYEGM Genel Müdürü Salih Melek, "İnsanoğluna doğuştan verilen en temel haklardan birisi özgürlük ve hürriyettir. Özgürlük ve hür yaşamak için de vatan lazımdır. Özgür bir insanın aklı, malı, canı ve yaşama hakkı emniyet altındadır. Bazen bu haklar bilinmez bir şekilde kaybolarak karşımıza mültecilik kavramını çıkarmaktadır. Mültecilik, çağımızın en önemli insanlık dramlarından biridir. Bu dram, ancak insanlığın ortak çabasıyla ortadan kaldırılabilir. Siyasi, sosyal ve ekonomik pek çok sebepten kaynaklanan bu insanlık sorununun çözümü, tüm insanlığın göstereceği duyarlılıkla mümkün olabilir. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin bu konuda yaptığı yoğun çalışmalar, tüm insanlık adına umut vericidir." diyerek İstiklal Marşından büyük ilgi uyandıran bir bölüm okuyarak konuşmasını sona erdirdi:

Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Hudâ,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyâda cüdâ.

Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilcisi Michel Gaude ise yaptığı konuşmada, geçtiğimiz yıl BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) sığınma ve mülteciler konularında güzel sanatlar aracılığıyla toplumsal bilincin yükseltilmesine ve Türkiye'deki güzel sanatlar fakülteleri öğrencilerinin mülteci ve konukseverlik konularını kendi istedikleri şekilde ele almalarına yönelik bir proje başlatıldığını, proje kapsamında çok sayıda sanat eserleri üretildiğini, burada da bu sanat eserlerinin sergilendiğini ifade etti. Türkiye'nin uzun ve prestijli tarihi boyunca mültecileri tanıdığını, savaş ve zulümden kaçan insanları cömertçe kabul ettiğini, bu nedenle bu konuların Türkiye'de iyi bilinen konular olduğunu belirten Gaude, bu anlamda Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün işbirliğine ve yardımseverliğine teşekkür etti.

Projeye katılan üniversite yöneticileri, proje sahibi üniversite öğrencileriyle çok sayıda basın mensubu ve kalabalık bir davetli topluluğunun katıldığı sergi büyük ilgiyle izlendi.

Sergi 31 Ekim 2009 tarihine kadar açık kalacaktır.

Kaynak: Ajanslar