Müze gezme kültürü hızla artıyor

18 Haziran 2008'den bu yana uygulanan Müzekart uygulamasından 990 bin kişi yararlandı.Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 18 Haziran 2008'den bu yana uygulanan Müzekart uygulamasından 990 bin kişinin yararlandığını bildirdi. Günay, Müzekart'ın çeşitlendirilmesi ve 'Kültür-Sanat' kartına dönüştürülmesi için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Günay, CHP Eskişehir Milletvekili Murat Sönmez'in Müzekart uygulamasına ilişkin soru önergesini yanıtladı. Günay, vatandaşların müze ve ören yerlerine ilgisini artırmak, tarih ve arkeoloji bilincini yükseltmek için bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerine bir yıl süre ile sınırsız giriş yapma imkanı sunan Müzekart'ın 18 Haziran 2008 tarihi itibariyle uygulamaya konulduğunu söyledi.

Müzekart'ın bakanlığına bağlı 300'ü aşkın müze ve örenyerine sınırsız giriş imkanı sunduğunu belirten Günay, Müzekart'ın fiyatının KDV dahil 20 TL olduğunu, öğrenci ve öğretmenlere yüzde 50 indirim uygulandığını belirtti. Uygulama ile bugüne kadar yaklaşık 990 bin vatandaşın Müzekart edindiğini belirten Günay, bunun vatandaşların müze ve örenyerlerine ilgisini artırdığını ifade etti.

TURİSTLER KULLANAMIYOR
Kişiye özel olarak çıkartılan Müzekart'ı sadece Türk vatandaşlarının kullanabildiğini, uygulamadan yabancı turistlerin yararlanamadığını söyleyen Bakan Günay, Müzekart'ın geçerli olmadığı müze ve örenyerlerini ise şu şekilde sıraladı:
"Taşıma kapasitesi düşük olan ve aşırı ziyaretçi trafiğine maruz bırakılması halinde tarih dokusunun zarar göreceği düşünülen Bakanlığımıza bağlı Topkapı Sarayı içinde bulunan Harem Dairesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinde bulunan Kayralı Prenses Salonu ile Cam Batığı Salonu, Efes Örenyeri içerisinde bulunan Yamaçevler ve Göreme Açıkhava müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise Müzekart kapsamında bulunmamaktadır."

Bakan Günay, Müzekart'ın geçmediği mekanların kapsam dışında tutulması ile müze ve ören yerlerinde bulunan tarihi ve arkeolojik değerlerin gelecek kuşaklara en sağlıklı biçimde aktarılmasının amaçlandığını da kaydetti. Günay, Müzekart'ın çeşitlendirilmesi ve 'Kültür-Sanat' kartına dönüştürülmesi yönünde çalışmaların ise sürdüğünü bildirdi.

Fahri Sarraboğlu / Dünya Bülteni