Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Rep Gücü
  20917

  Türkiye’de kütüphaneye gitme alışkanlığı

  Türkiye’de kütüphaneye gitme alışkanlığı
  Araştırmalar kütüphane alışkanlığını çocukluk ve gençlik döneminde ailenin etkisiyle kazanıldığını gösteriyor.
  Kütüphaneler bize gerekli olan doğru bilgiye ulaşmamızı ve kültürel kalkınmamızı sağlayan önemli kurumlardır. Günümüzde ihtiyacımız olan bilgilere internet yoluyla daha pratik ve kolay bir şekilde ulaşabilsek bile bilgi kaynağının güvenilirliği zaman zaman sorun olabilmekte. Oysa kütüphaneler sağlam ve güvenilir kaynaklar sunması bakımından ayrı bir öneme sahip.

  Çocuklarda Kütüphaneye Gitme Alışkanlığı

  Kütüphaneler çocuk yaşlarda genellikle öğretmenlerin yönlendirmesiyle ödev yapma amaçlı kullanılır. Fakat yapılan araştırmalar kütüphane kullanma alışkanlığının çocukluk ve gençlik döneminde özellikle ailenin etkisiyle kazanıldığını göstermektedir. Çocukluk ve gençlik dönemlerinde bu alışkanlığı kazanan bireylerin yaşamlarının geri kalan kısmında da kütüphane kullanmaya devam ettikleri saptanmıştır.

  Kendi çocukluğunda kütüphane kullanan yetişkinlerin çocuklarının da büyük oranda kütüphane kullandıkları görülmüştür. Yine yapılan araştırmalar gençliğinde kütüphane kullanmayan yetişkinlerin çocuklarının da kütüphane kullanma alışkanlığı olmadığını göstermektedir.

  Kütüphanelerin kullanım amacı daha çok öğrencilerin ödev yapma ihtiyacına karşılık vermek olarak algılanıyor. Oysa kitap veya dergi, gazete ödünç almak, çeşitli kaynakları kullanmak, araştırma yapmak, film, cd, dvd kullanmak ya da ödünç almak, kütüphanelerde gerçekleştirilen çeşitli kültürel faaliyetlere katılmak gibi kullanma biçimlerinin de olduğunun çocuklara ve gençlere anlatılması gerekiyor.

  Ülkemizde Kütüphane Kullanma Alışkanlığı

  Ülkemizde bulunan kütüphane sayısının yeterli olmayışı ve birtakım eksikliklerin olması kütüphane kullanımını zorlaştırmakta.70 milyon nüfuslu Türkiye'de kütüphane ve kitap sayısı Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında sayının çok düşük olduğunu görüyoruz. Ülkemizde bulunan kütüphane sayısı1434 ve yaklaşık 13 milyon kitap bulunmakta. AB üyesi ve nüfus olarak bize yakın bir ülke olan Almanya'da ise 11 binin üzerinde kütüphane ve 150 milyon kitap bulunuyor. Almanya'nın birleşmesinden sonra ülkede kütüphanelerin yönetimi belediyelere devredilmiş, kütüphanelerde ise meslek uzmanı kütüphaneciler çalışıyor.
  Mekan olarak eski şato, saray binalarının iç dizaynı kütüphane olarak restore edilmiş.

  Dünyanın en fazla kitap okuyan ülkesi Finlandiya'da yılda kişi başına 20 ödünç kitap düşüyor. 5 milyon nüfuslu ülkede yıllık kütüphane ziyaret sayısı ise 64 milyon. Kütüphaneler kamuya ait ve tüm yasal mercilerin bir kamu kütüphanesi açması gerekiyor. Devlet kütüphane giderlerinin %50 sini karşılıyor. Belediyeler kütüphanecilik için ne kadar çok harcama yaparsa o kadar fazla devlet yardımı alıyor.

  Türkiye'de ise son yılların istatistiklerine göre kütüphane kullanım oranında düşüş yaşanıyor. İstanbul'un önemli kütüphanelerinden birinde çalışan kütüphane görevlisi ile bu düşüşün nedenleri hakkında görüştüğümüzde; kütüphanelerin hafta sonu kapalı olması ve hafta içi de 17.30 da kapanmasının (bazı istisnalar hariç) kullanımı olumsuz etkilediğini, teknolojik gelişimlerin takip edilmesi gerektiğini, okul kütüphanelerinin çoğunluğunun kapalı bulunduğunu ve çocukların kütüphane alışkanlığında özellikle kütüphanede çalışan görevlilerin büyük rolü olduğunu belirtti.

  İzlenimlerinden; asık suratlı, ilgisiz görevlilerin çocukları kütüphaneden soğuttuklarını özellikle mesleğini seven ve iletişimi iyi olan, güler yüzlü görevlilerin kütüphanelerde çalışması gerektiğini vurguladı. Ayrıca her okulun bir kütüphanesi olmasının Milli Eğitim Bakanlığı Okul Kütüphaneleri yönetmeliğinde açıkça yer aldığını belirterek bunun yanı sıra kapalı bulunan halk kütüphanelerinin de okurları zor durumda bıraktığını bununla ilgili çalışmaların en kısa zamanda yapılması gerektiğini belirtti.


  Dünya Bülteni - Kültür/Sanat- Zehra Gülle

 2. #2
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755
  Kütüphane kullanma alışkanlığımız toplum olarak neredeyse sıfır..
  şimdilerde ansiklopedi bile açan olmuyor,internet sayesinde mürekkep kokusunuda duyamaz olduk

Benzer Konular

 1. ‘Teröristlerin’ üçte biri Türkiye’de
  bursali68 Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 05-09-2011, 11:20 PM
 2. Yorum: 0
  Son mesaj: 19-01-2011, 02:33 AM
 3. Alfa Romeo Giulietta Ağustos’ta Türkiye’de!
  mopsy Tarafından Alfa Romeo Forum Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 26-09-2010, 03:33 PM
 4. Sokak çocukları’na el uzattı, projeyi Türkiye’de başlattı!
  KİRMİZİELMA.05 Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 17-12-2009, 10:01 AM
 5. ‘Fransa’da Türkiye Mevsimi’ bugün başlıyor
  mopsy Tarafından Fotoğrafçılık Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-07-2009, 11:02 AM
Yukarı Çık