Dini klasikler masaya yatırılıyor
4. Dini Yayınlar Kongresi'nde, dini klasikleri tüm yönleriyle mercek altına alacak..30 Ekim'de başlayacak 4. Dini Yayınlar Kongresi'nde, akademisyen ve yazarlardan oluşan 40 kişilik bir ekip, dini klasikleri tüm yönleriyle mercek altına alacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 30–31 Ekim tarihleri arasında Dini Yayınlar Kongresi'nin dördüncüsünü düzenleyecek.

Toplumu din konusunda aydınlatmak, yayıncılık alanındaki gelişmeleri takip etmek, Başkanlık yayınları için kısa, orta ve uzun vadede hedef ve yeni projeler oluşturmak, alanın uzmanlarından faydalanmak, kurumsal bilgi ve tecrübelerini özel sektör ve oluşumlarla paylaşarak Dini Yayıncılık alanındaki gelişmelere katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen kongrenin dördüncüsünde''Dini Klasikler'' konusu ele alınacak.

Konunun uzmanı 40 kadar akademisyen, yazar, edebiyatçı, yayıncı ve ilgili tarafların ortak bir zeminde buluşacağı kongrede, bilim insanları ve yayıncılar Dini Klasikleri tüm yönleriyle tartışacak. Kongrede, İslam düşünce geleneğinin sürekliliğinde klasiklerin rolü, din dilini oluşturmada klasiklerin önemi ve Anadolu'da dini hayatı şekillendiren klasiklerin yeniden yayınlanması gibi konular üzerinde durulacak.

Bilkent Otel ve Konferans Merkezinde gerçekleştirilecek kongreyle, ilmi ve kültürel mirası geleceğe taşıyan ve dini kültürün yapı taşlarından biri olan dini klasiklerin yeni bir duyarlılıkla ele alınması, toplumun dini ihtiyaç ve beklentilerinin sağlıklı bir şekilde karşılanmasında pratik açılımlar getirecek bir düşünce zemini oluşturulması ve Diyanet İşleri Başkanlığınca yayınlanması düşünülen klasiklerle ilgili bir yol haritası belirlenmesi amaçlanıyor.

Kongreye, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun yanı sıra, Türk Tarih Kurumu Başkanı Ali Birinci, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Hamza Aktan, akademisyenler ile il ve ilçe müftüleri de katılacak.

Kaynak: AA

Dünya Bülteni - Kültür/Sanat