Türkiye ve Suriye’de eşzamanlı düzenlenen Çukurova Sanat Günleri'nin üçüncüsü bu yıl 24-27 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek

Çukurova Sanat Girişimi adına yapılan açıklamada bu sene üçüncüsü düzenlenecek olan Çukurova Sanat Günleri hakkında bilgi verildi. Türkiye Yazarlar Sendikası ile Arap Edebiyatçılar-Yazarlar Birliği'nin öncülüğünde Türkiye ve Suriye’de düzenleneceği söylenen sanat günlerine Türkiye, Afrika, Ortadoğu ve Kafkaslardan 50'nin üzerinde şair, yazar ve bilim adamının katılacağı bildirildi.

Bu sene “Emek ve Aydınlanma için Sanat” temasını işleyecek olan sanat günleri Adana, Mersin, Silifke, Tarsus, Yenice, Antakya, İskenderun, Harbiye, Gaziantep ve Halep’te eş zamanlı bir programla gerçekleştirilecek.

24 Nisan Cuma günü Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Sarayı'nda saat 18.00’de yapılacak açılış, plaket sunumundan sonra Mersin Üniversitesi Nefesli Sazlar Üçlüsü’nün yapacağı konserle devam edecek.

'Emek ve Aydınlanma' temasına yaslanan sanat günlerinde sergiler (resim-fotoğraf-karikatür), konserler, söyleşiler ve paneller yapılacak. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında gösterilen kısa ve uzun metrajlı filmler de yeniden gösterilecek.

3. ULUSLARARASI ÇUKUROVA SANAT GÜNLERİ'ne
Arap dünyasının iki şairi Filistinli Semih El Kasım ile Lübnanlı Jozef Harb da katılacak. Sanat Günlerine katılacak olan diğer sanatçıların isimleri şöyle:
Prof. Dr.Hüseyin Cuma (Suriye), Züher Cabbur (Suriye), Dr. Suud Kbaylet (Suriye), Musa Havamdeh (Filistin), Vefa el Hekim (Mısır), İntisar Abbas (Ürdün), Necva el Menestiri es Şerif (Tunus), Dr. Ali Akle Orsan (Suriye), Nazmiye Ekrad (Suriye), Meryem Hayrbek (Suriye),Prof. Dr. Elçin İskenderzade (Azerbaycan), Türkiye: Nihat Ziyalan, Metin Fındıkçı, Sultan Su Esen, Selim Esen, Ahmet Say, Nursel Duruel, Ali Uysal, Hakan Sürsal, Mario Levi, Turhan Günay, Namık Kuyumcu, Pelin Batu, Cuma Duymaz, Nilüfer Açıkalın, İrfan Yalçın, Adnan Gül, Süreyya Köle, Enver Eskisindı, Muhammet Güzel, Salih Bolat, Semih Poroy, Ersun Çıplak, Nilay Özer, Demir Özlü, Sabit Kemal Bayıldıran, Nihat Ateş, Sezai Sarıoğlu, Hasan Hüseyin Yalvaç, Cevat Çapan, Hale Seval, Kaplan Kozanoğlu, Aydan Yalçın, Gülümser Çankaya, Nazmi Bayrı, Zeki Karaaslan, Mehmet Ak, Bahattin Yıldız, İlhan Kemal, Fuat Çiftçi, Yaşar Öztürk.


3.Uluslararası Çukurova Sanat Günleri hakkında ayrıntılı bilgi için: Uluslararası Çukurova Sanat Günleri

Sendika.org