Taksim Maksim'de açılan sergide geçmişten günümüze kadar yapılan seçimlerle ilgili pek çok afiş ziyaretçisini bekliyor.

- Ömer Faruk Akari/Dünya BülteniÜlkemizde seçim havasının tam gaz estiği şu zamanda; liderlerin meydan savaşları, çevre ve ses kirliliği, yapılan propagandalar derken vatandaşın illallah ettiği bu curcunada, seçime dair güzel bir şey yapmak istiyorsak Taksim Maksim'de açılan "Sine-i Millet" sergisi tam istediğimiz şey olabilir. Yıllardır İstiklal caddesinin girişinde kullanılmayan bir su deposu olarak duran Maksim, belediye tarafından Cumhuriyet Sanat galerisi haline getirilerek bu ilk sergiyle İstanbul halkıyla buluşmuştur.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ'nin organize ederek 20 Aralık 2008 de açtığı Sine-i Millet sergisi 23 Mart 2009 tarihine kadar ziyaretçilerini beklemektedir.Meşrutiyetten başlayarak yakın seçim tarihimize ışık tutan sergide 4 ana bölüm bulunuyor:

—1840'dan 1950'ye Seçimin Serüveni
—Türk Kadınının Seçen ve Seçilen Olarak Portresi
—Seçimle Gülmenin Görsel Tarihi
—Cumhuriyetin Kültür Değerlerini Seçiyoruz


Bu bölümler o zamana ait fotoğraflar, devlet büyüklerinin portreleri, belgeler, gazete kupürleri, oy pusulaları, oy sandıkları ve mühürler gibi seçim eşyaları ile ziyaretçileri bilgilendirirken nostalji tadında görsel olarak doyuruyor. Eski mebuslar ve fotoğraflarını slayt olarak sinevizyonda da seyretmemiz mümkün. Ayrıca Osmanlıdan başlayarak tek partili hayattan çok partili hayatta geçiş sırasında yapılmış olan eski karikatürler ve mizah anekdotları sergide dikkatle okunması gereken eğlenceli vakit geçireceğimiz bir o kadar da trajikomik bir bölüm. Genç nüfusun yoğun olarak bulunduğu İstiklal caddesinin hemen başında olan bu sergiye, geçerken uğramamak büyük kayıp.
__


Bizzat gezenlerdenim çok hoş ve bilgilendirici bir sergiydi. Gidemeyenler çok şey kaçırdı.

--------Yeni Postalandı 05:28 PM ---------- Önce gonderilen mesaj at 05:14 PM ----------

Sergiden çektiğim bazı fotoğraflar: