İstanbul- Beşiktaş Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Akatlar Kültür Merkezi Melih Cevdet Anday Sahnesi'nde 9 Mart Pazartesi günü yapılacak ''Çağdaş Kibeleler'' adlı özel programın konukları, kültür ve sanat alanında üreten kadınlara ayrıldı.
Faruk Şüyün'ün hazırladığı ve moderatörlüğünü üstlendiği etkinlikte, konuşmacılar cemiyet, kültür ve sanat dünyasında kadının yerini irdeleyecek.
Etkinlikte, ''Mavi Gözlü Dev'' filminde Nazım Hikmet'in yaşamını beyazperdeye taşıyan yönetmen Biket İlhan sinema, 40. sanat yılını geçen günlerde kutlayan Esin Afşar müzik, Haldun Taner Öykü Ödülü sahibi yazar Jale Sancak edebiyat, sahnede unutulmaz kompozisyonlara imza atan Nedret Güvenç tiyatro, eğitmenlik yönü de bulunan Tomur Atagök de plastik sanatlar konularında görüş, tecrübe ve anılarını paylaşacak.
Etkinlikte ayrıca ''Cariye'' ve ''Gölgemi Bıraktım Lale Bahçelerinde'' adlı 2 tarihsel roman kaleme alan sanat tarihçisi Gül Yavuzer İrepoğlu, dialar eşliğinden çalışmalarını nasıl yarattığını seyircilere anlatacak.
''Ustalara Saygı'' etkinliğinde Kemal Uzun'un Halide Edib Adıvar, Keriman Halis, Sabiha Gökçen, Satı Kadın ve Semiha Berksoy için hazırladığı ''Cumhuriyet Kadınları'' adlı filmler ve sahneye çıkan ilk Türk kadını olan Afife Jale'nin yaşam öyküsünü anlatan drama da seyircilere sunulacak.
''Ustalara Saygı'' etkinlikleri, 16 Mart'ta kısa bir süre önce vefat eden gazeteci ve yazar Orhan Duru anısına düzenlenecek.

Cumhuriyet Portal