Şimdi de Halid bin Velid’in belgeselini çekecekBir dönem Türkiye, Karaoğlan ile yatıp Karaoğlan ile kalktı. Çizgi-romanı yetmedi filmleri yapıldı. Şimdi ise Halid bin Velid'in belgesel çekimlerine hazırlanıyor..

Karaoğlan’ın çizeri Suat Yalaz, Paris’e yerleşince çizimlerine İslam tarihi kahramanlarını da ekledi. Türk halkı tarafından çok beğenilen İslam karakterleri şimdi sinemaya aktarılmayı bekliyor.
Ülkemizde çizgi roman denilince ilk anılan isimlerden biri Suat Yalaz. Süperman, Robin Hood, D'artagnan, Zoro, Asterix, Örümcek Adam gibi çizgi karakterlerin kitaplarının su gibi satıldığı dönemde ortaya çıkardığı "Karaoğlan" ile bir anda bütün dikkatleri üzerine çekti.

Bir dönem Türkiye, Karaoğlan ile yatıp yine Karaoğlan ile kalktı. Atletik, gözü pek, idealist, ilkeli, mert ve vatan sevgisiyle dolu bir Uygur genciydi Karaoğlan. Kesinlikle yalan söylemez. Sözünde durur ve saygıda kusur etmezdi. Biraz celalliydi ama varsın olsun. Bu unutulmaz karakterin babası Suat Yalaz, şu an 76 yaşında. İçinde hâlâ Karaoğlan'ın heyecanı, o dönemde yaşadıkları ve yaşattıkları var.

Yalaz, 1960 yılında Karaoğlan'ı Akşam gazetesinde çizmeye başladığında Babıali'de olay olmuştu. Karaoğlan'ı sinemaya uyarlamak istediğinde ise gazetelere "Karaoğlan aranıyor" ilanları verildi. Başta Yılmaz Güney ve Cüneyt Arkın olmak üzere dönemin birçok ünlü oyuncusu bu karakteri canlandırmak istedi. Ancak Yalaz, ünsüz bir karakter arıyordu, nitekim aradığı Karaoğlan "Kartal Tibet" olarak karşımıza çıktı. O dönem tam 7 Karaoğlan filminde oynayan Tibet Türk sinemasının yeni jönü olmuştu. Bu arada Malkoçoğlu, Tarkan karakterleri de Karaoğlan'ın peşinden gitti.

Filmlerden sonra Yalaz'ın hedefleri giderek büyüdü. 1970 yılında Paris'e giderek Karaoğlan'ı orada yayımlamaya başladı. Bu arada da Paris'te Hıristiyan dünyasının çocuklarına yaptığı resimli yayınları gıptayla inceledi ve orada İslam tarihini, Peygamberimiz’i, dört halifeyi ve İslam büyüklerini anlatan çizgi romanlar yapmaya karar verdi. Paris'teki yayıncılar Yalaz'dan sürekli vampir, pinokyo ve kovboy hikayeleri istiyor, onun ise bu durum çok ağırına gidiyordu. Çünkü ülkesinde savaş açtığı bu karakterleri resmetmek istemiyordu. O arada Bedir Savaşı'nı ilk kez Paris'te yayımladı.

Ardından Güneş gazetesinin yeniden basılmasıyla beraber Yalaz, Ramazan ayında Peygamberimiz'in (sas) hayatını resimlemek istedi. Gazetedekilerin “İnfial olur" sözlerine aldırmadan bir ay boyunca her gün yarım sayfa İslam tarihini çizdi ve takdirleri topladı. Bu durum gazetenin tirajına da fazlasıyla yansımıştı. Gazete bayilerinde büyük kuyruklar oluştu. Ertesi yıl yine Yalaz'ın resmettiği Dört Halife'yi 15 kupon karşılığında verdiğinde Güneş'in o zamanki genel yayın yönetmeni Güneri Cıvaoğlu, Yalaz'a bir taraftan "Kardeşim basacak ne kağıt ne matbaa bulamıyorum, nereden çıktın karşımıza?" diyor, diğer taraftan da Yalaz'ı alnından öpüyordu. Dört Halife'nin promosyonu döneminde Güneş'in o zamanki tirajı 300 binlerden 700 binlere çıkmıştı.

Yalaz, yaptığı işlerin takdir görmesiyle kendini daha çok İslam tarihine verdi, okuyor, araştırıyor ve durmadan resmediyordu. 3 bin kilometre ülkesinden uzakta olmasına rağmen hiçbir zaman burayla bağlarını koparmadı. Üstelik Türk ve İslam tarihini doğru ve dürüst bir şekilde Avrupalıya resmetmek için de elinden geleni yaptı. Biz Yalaz'ı son olarak ‘Son Osmanlı: Yandım Ali’ filminin senarist kısmındaki imzasıyla gördük. 1,5 milyon kişiyi sinema salonlarına toplayan bu filmin ikincisinin senaryosu da Yalaz'ın kaleminden çıkacak.

Usta çizer bir taraftan ‘Son Osmanlı: Yandım Ali 2’ ile uğraşırken bir taraftan da Müslüman dünyasının Napollon'u olarak bilinen Halid bin Velid'in belgeselini çekmek istiyor. Yüze yakın savaşa giren ama hiç yara almayan ve hiç yenilmeyen Halid bin Velid'in hikayesinin herkesin ilgisini çekeceğini düşünüyor. Tek başına projelerini hayata geçirmenin zorluğunun da farkında. Ama hiçbir zaman duraksamadan, yaşına aldırış etmeden ve rahatsızlıklarına yenilmeden var gücüyle çalışıyor.

Suat Yalaz’ın resimli İslam tarihi eserleri

* İslam Tarihi (İslamiyetin Doğuşu, göç, kutsal savaşlar, Bedir-Uhud-Hendek, Mekke'nin alınması. Dört Halife, Emeviler, Fatimiler, Endülüs, Abbasiler, Osmanlı dönemi ve halifeliğin sonu)

* Son Peygamber / Hz. Muhammed (Hayatı, kutsal görevi, uğraşı, gazaları, Kur'an ve İslam)

* 4 Halife / Hulefa-i Raşidin (Sahabenin en büyük dört önderinin halife olmalarının öyküsü)

* Peygamberler Tarihi (Bazı peygamberlerin ilginç yaşam öyküleri)

* Bedir (Peygamberimiz'in ilk gazası, Müslümanların ilk kutsal savaşları ve zaferleri)

* Allah'ın Kılıcı / Halid bin Velid (Önceleri İslam'ın en büyük düşmanlarından olan ancak Müslüman olduktan sonra girdiği bütün savaşları kazandıran ve Allah'ın Kılıcı unvanıyla onurlandırılan büyük kumandanın ilginç yaşam öyküsü)


Cumaertesi/Zaman