+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Güzel Konuşma Kuralları

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Kültür, Sanat Forumunda Bulunan Güzel Konuşma Kuralları Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Güzel Konuşma Kuralları 1. Dinleyiniz. Doğru ve güzel konuşmanın ilk şartı dinlemesini bilmektir. Siz dinlemesini bilirseniz, bu alışkanlığın sirayeti yoluyla

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye Go[rk]eM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Üye Numarası
  77044
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  479
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  97

  Güzel Konuşma Kuralları

  Güzel Konuşma Kuralları

  1. Dinleyiniz. Doğru ve güzel konuşmanın ilk şartı dinlemesini bilmektir. Siz dinlemesini bilirseniz, bu alışkanlığın sirayeti yoluyla herkes dinlemesini bilir ve siz de dinlenen bir konuşma yapabilirsiniz. Dinlenmeyen, gürültülü, ilgisiz bir yerde güzel konuşma da yapılamaz, orada konuşmanın da tadı olmaz.

  2. Doğru ve güzel konuşmanın ikinci şartı, onun sağlam ve sistemli bir fikre dayanmasıdır. Konuşarak düşünme yerine, düşünerek konuşma esas olmalıdır. Boş konuşulmamalıdır.

  3. Konuşmanın hazırlıklı bir sunuş konuşması olması durumunda hazırlığın usulüne göre yapılması ve konuşmanın planlanması şarttır.

  4. Konuşma ne bıktıracak kadar ağır, ne de makineli tüfek gibi süratli olmalıdır.

  5. Konuşma ile nefes alıp verme ahenkli olmalı, nefessiz ve nefes nefese konuşulmamalı, nefeslenme sesi hissedilmemelidir.

  6. İnsanın kişiliğini yansıtan sesin konuşmada önemli bir unsur olduğu unutulmamalıdır. Zira ses dalgınlık, korkaklık, aptallık, mahcupluk, kibirlilik, tatsızlık, bünyece zayıflık vb. birçok özellikleri ortaya koyar. Kaba, pürüzlü, sert, haşin, hım hım, genizden gelen, ince sesler dinleyenler üzerinde iyi bir etki bırakmaz.

  7. Konuşmada ses tonu sözün, fikrin ve duygunun mahiyetine uygun bir tarzda ayarlanmalıdır. Sesin duyguları yansıtmaya, heyecanları duyurmaya, her anlamı ifadeye elverişli olması ve yerine göre tonunu değiştirmesi de konuşanın başarısı için önemli bir etkendir.

  8. Konuşmada mümkün olduğu kadar zengin bir kelime kadrosu kullanılmalı, sınırlı bir dilden, tekrarlanan belli kelimelerden kaçınmalıdır.

  9. Konuşmada kelimeleri doğru söylemeye özen gösterilmelidir. Telaffuzun şive ve ağız özellikleri taşımamasına çalışılmalı, edebi dil, kültür dili ile konuşmaya gayret edilmelidir.

  10. Konuşma veciz denecek şekilde ölçülü olmalı, mana ve fikir ile söz arasında seçkin bir uyum olmalı, söz fikri tam ihata ve ifade etmeli, fikir sözü tam doldurmalı, ondan taşmamalıdır. Söz konuya ve mekâna, duruma uygun düşmelidir.

  11. Konuşmada söz açık ve seçik olmalı, anlaşılır ve tatminkâr bir vasıf taşımalıdır.

  12. Konuşmada cümleler düzgün olmalı, cümle yanlışı yapılmamalı, uzun cümlelere tam hakimiyet yoksa mümkün olduğu kadar kısa cümle tercih edilmelidir.

  13. Konuşmada doğrunun yanında güzel de ihmal edilmemelidir. Bunun için sanatkârane bir dil ve ifade kullanılmalı; benzetmeler, mecazlar, başka anlama gelecek kelimeler, imalar, tezatlar, tekrarlar, parlak anlamlar, abartmalar, kişileştirmeler, çift anlamlı ve benzer kelimeler, paralellikler, ünlemler, hitaplar, örnekler, fıkralar gibi çeşitli söz ve anlam ustalıklarına yerli yerinde müracaat olunmalıdır.

  14. Konuşmada inandırıcı olmaya dikkat edilmeli, bunun için konuştuğuna önce kendisinin inandığını ispat eden bir üslup ve tavır ortaya konmalıdır.

  15. Konuşmada mimik ve jestlerden; sözün ve fikrin âhengine uygun bir şekilde ve ölçülü olarak, şuurla istifade etmelidir. Ses kadar, vücudun da canlı olması, bezgin, isteksiz tavırlar takınmak, hatta yerine göre anlamı bakışlarımızla da ifade etmek dinleyenlerin ilgisini çeker.

  16. Konuşmada tek bir noktaya değil, dinleyenlerin hepsine ve her tarafa bakacak şekilde ölçülü ve kavrayıcı bir hitap tarzı seçilmelidir.

  17. Konuşma ne doyurmayan bir kısalıkta ne de sabır taşıracak bir uzunlukta olmalıdır.

  18. Konuşmada dinleyenlerin nabzı tutulmalı, konuşmanın dozu dinleyenlerin tepkilerine göre ayarlanmalıdır.

  Dinleyiciler, adeta bitir de gidelim diyen yalvaran gözlerle size bakmaya başlamışlarsa sözü fazla uzatmadan konuşmayı toparlamakta fayda vardır. Dinleyenlerin bakışlarından yapılan bu konuşmadan haz aldıkları seziliyorsa konuşma aynı canlılıkta örneklerle biraz daha genişletilebilir.

  Güzel konuşma kurallarını kısaca özetlemek istersek:
  1. Dinleyiniz.
  2. Az konuşunuz. Şu nükte düşündürücüdür:

  Bir bilgeye sormuşlar:
  - Bir insanın zekâsını nereden anlarsınız?
  - Konuşmasından.
  - Ya hiç konuşmazsa?
  - O kadar akıllı insan yoktur ki.

  3. Çok az şaka yapınız.
  4. Zarif iltifatlarda bulununuz.
  5. Dedikodu yapmayınız.
  6. Övünmeyiniz.
  7. Muhatabınıza önem veriniz.
  8. Kaba ve argo sözlere yer vermeyiniz.
  9. Söyleyişe dikkat ediniz.
  10. Konuşmanızı yerine, kişisine ve zamanına göre yapınız.
  11. İçtenlikten uzaklaşmayınız.
  12. Kendinize güveniniz. Rahat olunuz.
  13. Sözü gereksiz yere uzatmayınız.
  14. Ses, konu ve anlam uyumuna dikkat ediniz.

  Alıntı

 2. #2
  - Çevrimdışı
  1. avatar yarışma birincisi
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Üye Numarası
  48644
  Mesaj
  399
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  150

  Cevap: Güzel Konuşma Kuralları

  çok güzel bir okadar da yararlı biir paylaşım olmuş teşekkürler....

Benzer Konular

 1. Akıcı konuşma
  Yakamoz Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 26-03-2010, 03:46 PM
 2. Arkamdan Konuşma
  Gül@y Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 30-06-2009, 03:54 PM
 3. Sakın Konuşma!
  Gül@y Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 05-08-2008, 06:57 PM
 4. Etkili konuşma yolu
  Go[rk]eM Tarafından Kültür, Sanat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-03-2008, 12:02 PM
 5. Benimle TURKCHE Konuşma!!!!!
  efelenen Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-10-2007, 09:53 AM
Yukarı Çık