Bursit

Bursalar, kemikler, kaslar ve tendonlar arasında yastık görevi gören küçük, sıvı dolu keselerdir. Bu keseler, tendon ve kasların kemik yüzeylere sürtünerek yırtılmasını önler. Bu bur saların bir kısmı doğuştan vardır ama bazıları sonradan yeni ya da günlük sürtünmelere yanıt olarak gelişebilir. Eğer bunlar iltihaplanırsa, sonuç bursittir.Kemik, kas veya tendon arasındaki koruyucu yastıklar, alışılmamış uğraşanlar olabilir; öyle ki, “hizmetçi dizi” de denir. Sık görüldüğü başka bir yer de dirsektir. Dirseklerini uzun süre sıraya dayayan öğrenciler özellikle yatkındır. Sporcular, ayakkabılarının ayaklarını tam olarak kavramaması nedeniyle asil tendonundaki bursitten şikayet edebilirler.
Tedavi, iltihapların nedenine göre değişir. Eğer neden ayakkabının vurması, zedeleyici ya da alışılmamış egzersiz gibi mekanik bir hasarsa, en iyi tedavi, basitçe bölgenin korunması ve kişinin dinlenmesidir. Buz uygulamak ve antienflamatuar ilaçlar almak, iyileşmeyi hızlandırıp, iltihabın azalmasına yardımcı olabilir. Eğer 3 -4 güne kadar bir gelişme olmazsa, size antienflamatuar bir enjeksiyon yapabilecek olan doktorunuza başvurun.

ENFEKSİYONA BAĞLI BURSİT

Enfeksiyon nedeniyle oluşan bursit, derinin altındaki bir çıban gibi tedavi edilir. Eğer enfeksiyon hafifse gereken sadece bir doz antibiyotik olabilir. Bununla birlikte, ilerlemiş bir enfeksiyonda, genel ya da lokal anestezi altında, oluşan cerahatin akıtılması için cerrahi bir müdahale gerektirebilir. Bu, vücuda, kalan enfeksiyonla kendi yöntemleriyle başa çıkma şansı verir. Yaranın iyileşmesi birkaç hafta sürebilir. Daha sonra, bursa enfeksiyon nedeniyle kalınlaşmışsa, tamiri için başka küçük bir operasyona ihtiyaç duyulabilir.Aktivite ya da egzersiz, ayağa tam oturmayan ayakkabılar, gut artıkları ya da romatoid artrit gibi iltihaplı durumlar dahil olmak üzere, birçok sebepten dolayı iltihaplanabilirler. Bursanın bulunduğu bölgeye alınan kuvvetli bir darbe gibi, kan dolaşımına giren mikroplar da buna sebep olabilir.

Bursit her yaş grubundan insanda görülebilir ancak, yaşlı insanlarda daha sık görülür. En sık görüldüğü yerlerden biri dizdir. Eğilimli kişiler, çok sık diz çöken kişilerdir; bahçe işleri ya da temizlikle uğraşan kişilerde daha sık görülür.

UYARI
Bursit, bölge uzun süre dinlendirildiği sürece, çoğu kez, ilaç tedavisine gerek duyulmadan, kendiliğinden iyileşir. Bununla birlikte, enfeksiyon kana karışıp ciddi bir septisemiye (kan zehirlenmesi) yol açmadan, enfeksiyonlu bursanın, tedavi edilmesi önem taşır.

Tendon
İltihaplı bursa Patella (diz kapağı)
Kemik,Kıkırdak
Koruyucu bursa yastı iltihaplanırsa, yarattığı sürtünme nedeniyle, üzerine basınç uyguladığınızda ağrıya sebep olur. Dinlenmek, iyileşmesi için genelde yeterlidir.

kaynak