2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 12 Toplam: 12
 1. #11
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555
  K Vitamini

  K vitamini normal olarak barsakta bulu*nan bazı bakteriler tarafından yapılan ve eriyen bir vitamindir. Ispanak, lahana, do*mates, soya fasulyesi, kabak ve yumurta sarısı gibi besinlerde de bulunur. K vitamini eksikliğinde karaciğer protrombin denen bir maddeyi yapamaz ve sonuç olarak kanın koagülasyonu yani pıhtılaşma mekanizması bozulur. Bu ne*denle K vitaminine koagulasyon vitami*ni de denir. Kanama ve pıhtılaşma bozuk*luklarında K vitamini eksikliği akla gelme*lidir. Karaciğerin safra yollarının tıkanma*sı ve yeni doğanların sarılıkları K vitami*ni eksikliği sonucu meydana gelebilir, K vitamini tek bir vitamin değildir. Günümüz*de Kj Ki Kn K4 ve K5 adı verilen vitaminler bulunmuştur. Sentetik olarak elde edilen bir kısım K vitamini preparatları suda eri*diğinden damardan da yapılabilmektedir. K vitamini bazı kanama bozukluklarında ağızdan veya kalçadan verilmektedir.

  kaynak

 2. #12
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555
  D Vitamini Kanserden Korur mu?

  D vitamininin kanser hastalığından koruduğuna yönelik bir duyum aldım. Bu vitamin hangi yiyeceklerde bulunur?

  Şu ana kadar yapılan bir çok bilimsel araştırma, D vitamininin pek çok kanser türünden ve kalp hastalıklarından insanları koruduğunu kanıtlıyor. 2008 senesinde Amerika’da yapılan akademik araştırmada, bütün dünyada kırk senedir bu yönde yapılan altmış üç bilimsel araştırma tekrar değerlendirildi. Yapılan bu araştırmada yüksek oranda D vitamininin meme, yumurtalık ve bağırsak kanseri gibi toplumda sıkça görülen kanser olasılığını azaltabileceği anlaşıldı. 1999 senesinde 188 bin kişi üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmada D vitamininin prostat kanseri ihtimalini yüzde otuz civarında azalttığı anlaşıldı.


  Peki Kanserden Korunmak İçin Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

  Yeterli oranda D vitamini almak için somon, sardalya gibi balıkları tüketin, D vitamini ile güçlendirilmiş süt için yoğurt yiyin. Güneş ışığından da D vitamini alabilirsiniz. Her gün ortalama on dakika güneşe çıkın. Kış aylarında vücudunuzun yeterli D vitamini üretmesine olanak tanıyacak güneş ışığı alamayabilirsiniz. Bu durumda D vitamini takviyesi alabilirsiniz. D vitamini sadece kanserden değil, kalp ve şeker hastalığından da koruyor. Tüm bunlara ek olarak akciğerin kendinisini yenilemesine de yardımcı oluyor.

  kaynak

Benzer Konular

 1. Yorgunluğun Çözümü Vitamin mi, Aminoasit mi?
  bilge1 Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-05-2012, 04:20 PM
 2. Vitamin ve Mineral Deposu Balık!
  mopsy Tarafından Diyet ve Dengeli Beslenme Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-09-2010, 08:01 AM
 3. Bağırsak kanseri riskini azaltan vitamin
  mopsy Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-07-2010, 07:39 AM
 4. Vitamin İlköğretim Nedir?
  İnci Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-11-2009, 06:13 PM
 5. Mineraller ne şe yarar?
  Go[rk]eM Tarafından Kimya Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-01-2008, 12:58 AM
Yukarı Çık