Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555

  Lazer Epilasyon Kanser Yapar mı?

  İstenmeyen tüylerin kadınların sorunu olduğu düşünülse de genel anlamda kadın-erkek herkesin sorunudur. Çeşitli yöntemlerle istenmeyen tüylere çözün aranmaktadır. Lazerli epilasyon da bu yöntemlerden bir tanesidir ve son günlerin popüler yöntemi olduğu bilinmektedir.

  Lazer ülkemizde olduğu kadar tüm dünyada da oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. En sık sorulan sorulardan biri de lazerin kanser yapıp yapmadığı yönündedir.Özellikle koltukaltı bölgesinde lenf bezlerini etkileyeceği şeklinde sıkça sorularla karşılaşılmaktadır.

  Epilasyon için geliştirilen lazer dalga boyu, zannedildiği gibi değil deride tüm tabakaları geçmemekte belli bir sınırda kalmaktadır.Dolayısıyla lenf bezlerine ulaşamamakta ve sadece deri içinde, kimi lazerler koyu rengi tanıyarak yani kıl kökünü yok etmektedir.

  Önemli olan nokta lazer yapılan bölgedeki lezyonların tanımlanmasıdır.Eğer riskli bir lezyona atılırsa o zaman kanser oluşumunu hızlandırabilirsiniz bu yüzden lazerinizi, deriyi en iyi tanıyan bir dermatoloji uzmanına yaptırmanızın büyük önemi vardır. Diğer önemli bir konu bazı hastalarda uzun süren seanslara yanıt alınamamasıdır.

  Bunda da hastaların kıllanma probleminin nedenini tam olarak tanımlamaktan gecer. Kıllanmada pek çok faktör yattığı için bu konuda uzmanlaşmış dermatologa başvurarak gerekli tahlilleri yaptırmalı ve kesin teşhisiniz konulduktan sonra lazer epilasyon uygulamasına geçilip geçilmeyeceğine karar verilmelidir.


  kaynak

 2. #2
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555
  Lazer Epilasyon İle İlgili Merak Ettikleriniz…


  Lazerin Tarihçesi ve Kullanıldığı Alanlar:

  Yaklaşık 50 senedir başarıyla kullanılan lazer teknolojileri her geçen gün daha da gelişmekte ve daha güvenli hale gelmesiyle birlikte sağlık dünyasında da yeni bir devir açıldı. Epilasyon , damarsal lezyonlar , lekeler, sivilceler ve kırışıklık vs pek çok hastalık için lazer teknolojisinden yararlanılmaktadır.

  Lazer Nedir:

  Lazer, tek renkli, düz ve enerji taşıyan bir ışık demetini yansıtmaktadır.
  Bu güçlü ışık yani lazer, çevre dokulara zarar vermeden, tüylerin ortadan kaldırılmasını sağlanmaktadır.

  Tek Bir Seansta İstenmeyen Tüylerden Kurtulmak Mümkün müdür?

  Tek bir seansta bütün tüylerin ışığı aynı biçimde emerek köke ulaştırmaları olanaksızdır. Zira tüyler de bedenimizin her hücresinde olduğu fiziksel bir döngü halindedir. Büyüme, dinlenme ve dökülme evreleri biçiminde kılların 3 döngüsü mevcuttur. Lazer ışınları kılların büyüme evresine etkilidir. Bu nedenden lazer epilasyon ile istemediğimiz tüylerden birden fazla seansta kurtulmak söz konusudur. Eğer bir tüy büyüme dönemindeyken lazer epilasyon uygulanırsa o seansta sonsuza dek yok olur. Bu sebeple seanslar arasında 1-2 ay gibi süreler tahmin edilir ki kıllar yok edilmesi gereken dönemde yakalanmaya çalışılır. Büyüme döneminde olmayan bir kıla lazer epilasyon yapılırsa kıl tütsülenmiş gibi olur ve ışığı kıl köküne ulaştırma vazifesini yerine getiremez. Yukarıda sözünü ettiğimiz seanslar düzenli bir şekilde yapıldığında lazer epilasyon olumlu sonuçlanır.

  Lazer Epilasyon Kaç Seans Sürüyor?

  Seanslar, kılların bulunduğu yere ve lazer epilasyon yaptıracak hastanın kalıtımsal niteliklerine göre değişmekle beraber takriben bir iki ay aralıklarla ve üç ila sekiz seans epilasyon yaptırılması icap edebilir. Deri üzerinde 0,5 cm uzunluğuna ulaşan tüyler daha çok uzaması beklenmeden önceki seansla da arasında en az bir ay varsa lazer epilasyon vakti için uygundur.

  Lazer Epilasyon Kimlere Yapılır?

  Lazerli epilasyonu on üç yaşından büyük , tüy yapısı uygun, kıl rengiyle cilt rengi arasında gözle görülür farkı olan ve ışığa karşı aşırı duyarlılığı olmayan kişilere rahatlıkla yapılabilir.

  Lazer Epilasyon Zararlı mıdır?

  Lazer ışınlarının hedefi kıllardır ve doğru kişilerce uygulandığında çevre dokulara zarar vermez. Olabilecek en vahim yan etkisi kalıcı olan veya olmayan deri lekeleridir. Lazer epilasyon esnasında kıl kökünün ısıtılması ve bu biçimde ortadan kaldırılması amaçlanır. Bu ısıtma işlemi esnasında cildi korumak çok önemlidir. Cildin üst tabakasını olumsuz etkilemeden bu işlemi yapabilmek için soğutucu başlıklar kullanılmaktadır. Lazer epilasyon işlemi süresince kılların cımbızla ya da iple alınmaması gerekir. Bu metod kıl köklerini incelterek kılların lazere karşı duyarlılığını minumuma indirmektedir.

  Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

  Özel gözlükler kullanmak koşuluyla gözleri direkt ışıktan koruyarak vücudun tüm bölgelerine lazer epilasyon yapılabilir. Göz çukuru, yani kaşların altında kalan bölüm dışında; alın, kaş arası, yanak, favori, bıyık, boyun, ense, kulaklar, kasıklar, üst bacak, diz, alt bacak, ayaklar, ayak parmakları, kollar, koltukaltı, eller, el parmakları, göbek, kalça, sırt, bel ve omuzlarda uygulandığı gibi, göğüs, meme, bikini çizgisi gibi vücudun çok hassas bölgelerinde de rahatlıkla lazer epilasyon yapılabilir.

  Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanamaz?

  Kalp pili kullananlara, sara (epilepsi) hastalarına, gebelere, sarı beyaz ve ayva tüylü olanlara lazer yapılmaz. Renksiz kıla ve siyah tenli kişilere lazer epilasyon yapılmamaktadır. Kılları açık renkli yani pigmenti az, koyu renkli pigmenti hiç yoksa lazer ışığından etkilenmeyeceklerinden tedavi bu özellikleri taşıyan kişilere etkili olmaz. Uçuk hastalığı bölgelerde, sedef hastalığı olan kişilerde, prekanseroz cilt lezyonu hastalarına, cilt enfeksiyonlarında lazer epilasyon uygulanmaz. Bronzlaşmış tenlere lazer epilasyon uygulanmaz, rengin açılmasını beklemek icap eder. Hamileliğin ilk üç ayında kullanılması tavsiye edilmez, süt veren kadınlarda yalnızca göğüs bölgesine lazer uygulaması tavsiye edilemez.


  kaynak

 3. #3
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555
  KIL


  Deri içindeki köklerden çıkan ince tüylere kıl denir. Yağ bezleri kıl köklerine açılırlar ve deriy*le kafa derisine yağlı görünüşü veren cilt yağını salgılarlar Kılın rengi renk hücre*lerinin varlığına bağlıdır. Kıl köklerinin in*ce kaslarla bağlı olduğu, heyecanlanma anında tüylerin dimdik olması ile veya ur-perme denilen olayda kılların diken diken olmasıyla anlaşılır. Kıllar ortalama olarak 6 haftada 2,5 cm kadar büyürler Sonra kıl bezecığı birkaç haftadan 10-11 haftaya kadar değişen bir sure dinlenir Dazlaklık dışında saç, he*men hemen sürekli aktiftir ve her saç son uzunluğuna eriştiğinde yenilenir.

  Vücudun üzerinde farklı türden kıllar çı*kar Fakat saçlar hem sayıları hem de u-zunlukları bakımından dikkat çekecek ka*dar farklıdır Bir insanın kafa derisinde ortalama 125 000 saç teli vardır Sarışın*lar, esmerlerden daha fazla saça sahiptir*ler Bir saç telinin ortalama uzunluğu ka*dında 4 yılda 60-70 cm ‘ye ulaşır Kesitleri sılındırik olan saçlar baştan duz olarak, oval olanlar ise dalgalı olarak çıkarlar Bir kaştaki kıl sayısı 600 civarındadır ve cmru 112 gun kadardır Yaşlanmaya baş*layan insanlarda kaşlar bukulur ve daha da uzun olur Kirpikler de hafif kıvrımlar dışında kaşlara benzer Sakalın ortalama çapı yaşam boyu artar ve sakal zamanla kalınlaşır ve sertleşir Kılların vücuttaki dağılımları cinslere göre değişir Saçların geçici olarak dökülmesi bir has*talık sonucu (tifo, kızel, pnomonı gibi) olabilir. Böyle durumlarda saçlar aniden dökülebilir ve özel bir tedavi görmeden tek*rar çıkarlar. Saç dökülmesinin saçtaki yağ bezlerinin çok çalışması ile de ilgisi ola*bilir.

  Kalıtsal kellik erkeklerde genellikle başat, kadınlarda ise ikincil özellik olarak görülür. Yalnız kellik değil, kelliğin tipi de kalıtımla geçer. Saç dökülmesi tedavi ile geciktirilebilir, fakat tam olarak önlene*mez. Saçlar temiz tutulmalı, sık sık yıkanmalı*dır. Kısa saçlar için 2 haftada bir, uzun saçlar için 3 haftada bir yıkamak yeterli*dir. Saç sabunla yıkandıktan sonra iyice durulanmalı ve kurutulmalıdır. Eğer saç kuruysa yıkandıktan ve kurulandıktan son*ra biraz yağ ile ovuşturulabilir. Saçların ağarmasının nedeni henüz çözü*lememiştir. Vitamin veya diğer maddeler dahilen alınabilir, ama saçları erken kır*laşma eğiliminde olan ailelerde bu kırlaş*mayı önleyemez. Bazı insanlar saçlarını boyarlar. Ancak saçı boyamadan önoe cil*din bu boyaya tepkisini ölçmelidir.


  Kaynak

Benzer Konular

 1. Lazer Epilasyon Nedir?
  Artel Tarafından Vücut Bakımı Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 12-05-2015, 11:31 AM
 2. Lazer Epilasyon Kalıcımı?
  Artel Tarafından Güzellik, Bakım, Makyaj Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 22-07-2014, 04:33 PM
 3. Lazer Epilasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler
  medica Tarafından Cilt Bakımı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-07-2010, 11:04 PM
 4. Dövme Kanser Yapar Mı?
  Gül@y Tarafından Sağlık Sorularınız Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-02-2010, 05:15 PM
 5. Temel bu yapar mı yapar :)
  serseriozi Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 21-05-2007, 10:28 AM
Yukarı Çık