Böbrek Atardamar Sitenozu Nedir?


Böbrek atardamar sitenozu, böbreklere kan sağlayan atarda¬marlarda daralma veya tıkanma ile oluşur.Engellenen kan dolaşımı yüksek tansiyona veya kronik böbrek yetmezliğine yol açabilen kimyasal ve hormonal bir zincirleme reaksiyon başlatır.

Böbrek atardamar stenozu, atar damar duvarlarının kalınlaş¬ması (fibromüsküler displazi) veya damar tıkanıklığı tarafından oluşan plak tabakasının atar damarı daraltması sonucu oluşabilir.
Fibromüsküler displazi genellikle kadınlarda ve genç erkeklerde daha sık olur. Damar tıkanıklığı genellikle ileri yaşta erkeklerde gözlenir.

SEMPTOMLAR
Genel olarak herhangi bir semptomu yoktur. Böbrek atardamar stenozu daha çok yüksek tansiyon veya böbrek fonksiyonlarında gerilemenin sebepleri araştırılırken ortaya çıkar.

TEDAVİ SEÇENEKLER
Yüksek tansiyondan şikayetçi olursanız ve kalp atışınız esnasında kanın, daralmanın olduğu bölgeden geçerken steteskopla farklı bir ses (bu sese bruit adı verilir) duyulması durumunda doktorunuz böbrek atardamar stenozu teşhisi koyabilir.

Kanın, atar damardan geçişini gözlemek ve daralma olan bölgeyi saptamak için MRI testi uygulanabilir. Uygulanacak ultrason sayesinde böbreğin büyüklüğünü görmek mümkün olur, gelen kandaki azalmadan dolayı böbrek küçülür. Daralan veya tıkanan bölgenin yerini daha net tespit etmek için anjiyo yapılabilir.

Tedavinin amacı böbreklere giden kanı normale döndürmek ve tansiyonu kontrol altında tutmaktır. İlaçlar yüksek tansiyonu kontrol altında tutabilir. Cerrahi müdahale daralan bölgeyi genişleterek kanın yeniden böbreğe sağlıklı ulaşmasını sağlar ve tansiyonu düşürür. Doktorunuzun tavsiye etmesi durumunda, anjiyoplasi yapılır. Bu uygulamada ucunda şişirilebilen balon olan bir kateter bacağınızdaki bir atardamardan girilerek tıkalı bölgeye yönlendirilir. Balon daha sonra tıkalı bölgede şişirilir ve daralan damar duvarını dışarı doğru iterek genişletir ve kanalı açar.

Alternatif olarak, baypas ameliyatı ile atardamarda bulunan kusurlu bölge alınır ve sağlıklı uç ile yeniden birleştirilir. Nadir durumlarda yüksek tansiyonu kontrol edebilmek için böbreklerden biri alınır.

kaynak