Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6
 1. #1
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555

  Gerilim Tipi Baş Ağrısının Özellikleri Nelerdir?

  Gerilim Tipi Baş Ağrısının Özellikleri Nelerdir?


  Baş Ağrısı Yorum Bırak »Bilinen baş ağrısı tiplerinden birisi de gerilim tipi baş ağrısıdır.Bu ağrı migren kadar belki de daha fazla sıklıklarda görülmektedir.Yaygın bir baş ağrısı tipi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

  Gerilim tipi baş ağrısında genellikle hastanın baş ağrısı başın iki tarafındadır.Tıpkı başı bir çember veya bir mengene sıkıştırıyormuş hissi uyandırır.Şakaklarda sıkıştırılma hissedilir.

  Çok nadir olmakla birlikte gerilim tipi baş ağrısı tek taraflı da olabilmektedir.Zonklama yapmaz daha çok baskı şeklinde görülür.Zonklama eğer baş ağrısı aşırı şiddetlenirse görülebilir.


  kaynak

 2. #2
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555

  Baş Dönmesinin Sebepleri Nelerdir?

  Baş Dönmesinin Sebepleri Nelerdir?


  Baş Ağrısı Yorum Bırak »Baş dönmesinin sebepleri arasında olan nedenlerden iyi huylu ve kötü huylu olanları vardır.İyi huylu olanların arasında bir takım ilaçlar bunlara sebebiyet verebilmektedirler.Bunlar da genellikle bazı antibiyotikler veya di üretik ilaçlardır.Ayrıca bazı enfeksiyonlar da baş dönmesine yol açabilmektedirler.Özellikle de viral enfeksiyonların baş dönmesine sebep olabilecekleri bilinmektedir.

  Ms hastalığı da baş dönmesine sebebiyet veren hastalıklar arasındadır.Kafa travmaları sonucunda baş dönmesi görülebilir.Beyinin çeşitli yerlerinde meydana gelen iyi huylu veya kötü huylu tümörler sebebi ile baş dönmesi olabilir.Çünkü bu tümörler genellikle denge merkezimizi etkilemktedirler.Bu da doğal olarak baş dönmesine sebep olacaktır.

  Beyinde bulunan bazı damarlarda oluşabilecek hastalıklar veya kanamalar ve tıkanmalar baş dönmesi sebebi olabilir.Baş dönmesine neden olan en önemli rahatsızlıklardan birisi de panik ataktır.Panik atağı olan kişilerde baş dönmesi çok sık görülür.

  Baş dönmesi ile birlikte kişide görme bozuklukları da ortaya çıkıyorsa, bulantı ve kusma varsa ve bunların yanında bir iştah kaybı da görülmüşse bunu da ateş ve terleme takip ediyorsa, bu baş dönmesi önemli bir hastalığın belirtisi olabilir.Bunun için mutlaka bir uzmana muayene olmak gerekmektedir ve aksatılmamalıdır.


  kaynak

 3. #3
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555

  Küme Baş Ağrısı Nasıl Olur?

  Küme Baş Ağrısı Nasıl Olur?


  Baş Ağrısı Yorum Bırak »Baş ağrısı çeşitlerinden bir tanesi de küme baş ağrısı adı verilen ağrı biçimidir.Bu ağrı çok çok şiddetli bir baş ağrısı olmakla beraber daha çok erkeklerde görülmektedir.

  Bu tip baş ağrısı çeken erkeklerde intihar etmeyi bile düşünenler olmuştur.Ağrı genellikle başın sadece tek bir tarafında ve o tarafta bulunan göz sanki bir kaşıkla oyuluyormuşcasına tarif edilir.

  Ağrı kısa süre aralıklarıyla kuvvetli ataklar halinde gelir.Birbirini tekrarlayan bu ataklar defalarca olabilir.Bu ataklardan herbiri çok şiddetlidir.

  Küme baş ağrısı özellikle geceleri olan ve hatta uykudan uyandıran baş ağrısı olarak bilinmektedir.Bu ağrının en kötü yanı günler boyunca sürebilecek bir ağrı olmasıdır.

  Bu rahatsızlığın mevsimsel bir özelliği de olabilmektedir.Gözde sulanma, kızarma belirtileri de verebilir.Ağrılar çok şiddetli olacağından mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

  Küme baş ağrısı ilaç ile veya oksijen tedavisi ile veya ikisi birlikte yürütülecek şekilde tedavi edilebilir.


  kaynak

 4. #4
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555
  Baş Ağrısının Sebepleri Nasıl Bulunur?


  Bu tip bir baş ağrısı sıkıntısı çeken kişiler uzmana başvuracak olurlarsa yapılacak muayene hem fiziki hem de nörolojik bir muayene olacaktır.

  Migren genel baş ağrıları arasında bulguları kesin teşhis koydurabilecek en kesin çizgileri olan baş ağrısı türüdür.Eğer doktor veya uzman rahatsızlığın migren olmadığı kanısındaysa diğer tetkikleri yapacaktır.

  Bu tetkiklerden en önce yapılması gereken kan testidir ve burda kansızlığının olup olmadığına bakılır.Diğer metabolojik nedenler için de tetkikler yapılır.

  Daha sonraki aşamada ise görüntüleme yöntemleri devreye sokulur.Bu görüntüleme yöntemleri ise tomografi veya magnetik rezonans tetkik yöntemleridir.Duruma göre başka tetkiklerde yapılabilir ama en temel tetkikler bunlardır.


  Boyun Kireçlenmesi Baş Ağrısına Sebep Olur Mu?


  Boyunda kireçlenme deyince aslında herkesin anladığı farklı durumlar olabiliyor.Boyun bölgesinde bulunan kemiklerde bir taın uzantılar veya formasyon bozuklukları görülebilmektedir.

  Bu tip rahatsızlıklar sonucunda boyundan kaynaklanan saykonejik adı verilen baş ağrıları meydana gelebilmektedir.Peki böyle bir durumda biz bu baş ağrısının boyundan kaynaklandığını nasıl anlayabiliriz : Belli bir baş hareketi yapıldığında baş ağrısı tetikleniyorsa bu tipik bir bulgu olabilir.

  Bu tip durumlarda başın veya boynun herhangi bir hareketinde baş ağrısı meydana geliyor veya mevcut baş ağrısı daha şiddetli oluyorsa ileri tetkikler yaptırılmalıdır.


  kaynak

 5. #5
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820
  güzel paylasimlarinizdan dolayi tesekkür eder tekrar yenilerini pekleriz.

 6. #6
  Kıdemli Üye ayybben - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  Burdur
  Mesaj
  917
  Rep Gücü
  13845
  şu gerilim tipi baş ağrısını yakinen tanırım 1 yıl ne çektim.En sonunda ilaç tedavisiyle geçti size bu ağrı dünyanızı unutturur.sağlıcakla kalın.

Benzer Konular

 1. Resmi Kurum Nedir? Özellikleri Nelerdir?
  dogangunes Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 16-02-2016, 06:32 PM
 2. Bel Ağrısının Riskleri
  dogangunes Tarafından Ortopedi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-01-2011, 03:43 AM
 3. Kur'an'da Erdemlilerin özellikleri nelerdir?
  RABİA Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-07-2010, 04:12 PM
 4. Tipi tipi hatırlayan varmı?
  Venhar Tarafından Nostalji (Mazi'den Kalanlar) Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 27-03-2008, 03:43 PM
 5. Tanzimat Edebiyatının Nitelikleri ve özellikleri Nelerdir
  dogangunes Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-06-2007, 01:45 AM
Yukarı Çık