+ Yorum (Cevap) yazın
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Boyunda olusan şişlikler neyin habercisi?

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Sağlık Sorularınız Forumunda Bulunan Boyunda olusan şişlikler neyin habercisi? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Boyun bölgesinde meydana gelen şişlikler çoğu zaman bulaşıcı bir hastalığın belirtileri olabiliyor.Zaman zaman yetişkinlerin veya çocukların boyun bölgesinde şişlikler ve

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Üye Numarası
  6511
  Mesaj
  2.070
  Rep Gücü
  327

  Boyunda olusan şişlikler neyin habercisi?

  Boyun bölgesinde meydana gelen şişlikler çoğu zaman bulaşıcı bir hastalığın belirtileri olabiliyor.Zaman zaman yetişkinlerin veya çocukların boyun bölgesinde şişlikler ve tanımlanamayan kitleler oluşur. Aileleri tedirgin eden bu şişliklerin bazıları evde alınabilecek basit önlemlerle tedavi edilebilir. Kimi şişlik ve kitleler ise ciddi sorunların habercisidir ve mutlaka bir uzman tarafından kontrol edilmelidir.

  Sebepleri

  Kulakların alt, ön ve arka kısmında, boynun her iki tarafında veya arkasında, ya da koltuk altlarında veya kasıklarda meydana gelen yumru gibi şişliklerin ne anlama geldiğini Alman Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tamer Haliloğlu anlattı:

  Enfeksiyon: Vücudunuzun iki veya daha fazla bölgesindeki bezler şişti. Ateşiniz olabilir ve kendinizi hasta hissediyorsunuz. Pek çok virüs bezlerde şişme yapabilir. Saç derisi enfeksiyonu boynun arkasındaki bezleri şişirebilir. Mantar da dahil, ayaklardaki enfeksiyonlar kasık bezlerini şişirir. Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar da şişmeye yol açabilir.

  Öpücük hastalığı: Boyun, kasık ve koltuk altı bezleriniz şişti ve yüksek ateşiniz, şiddetli boğaz ağrınız var. Bu durumda halk arasında öpücük hastalığı olarak bilinen İnfeksiyöz-mononükleöz hastalığından şüphelenilebilir.

  Kabakulak: Çene ucuyla kulakların arasında şişlik varsa; bu duruma düşük ateş, kulak ağrısı, baş ağrısı ve yorgunluk da eşlik ediyorsa bu belirteler ışığında kabakulaktan söz etmek mümkündür. Kabakulak geçiren birisiyle temas etmiş olmak kabakulağın nedenleri arasında yer alır.

  Bademcik iltihabı: Çocuğunuz boğazının şişmesinden şikayet ediyor ve katı yiyecek yemek istemiyor. Boynunun yan tarafındaki bezlerde ise şişlik bulunuyor. Çocuğunuz 48 saat içinde iyileşmez ve başka belirtiler gündeme gelirse, mutlaka bir uzmana başvurulması gerekiyor.

  Ne zaman doktora başvurmalı?

  Hassasiyet ve ağrı genelde birkaç gün içinde geçer, şişin inmesi ise birkaç haftayı bulur. Geçmez, daha kötü olur ve bezler şişerse mutlaka bir uzmana başvurun. Zira tüm bunlar bir kabakulak hastalığının şikayetleriyse dalağınızı yoran faaliyet ve sporlardan kaçınılmalıdır. Çünkü dalak büyüyebilir ve yırtılabilir.

  Aşının önemi

  Boyun bölgesindeki ve vücudun bazı bölgelerindeki şişliklerle kitleler virüs ve bakteri kaynaklı olabilir. Virüs ve bakterilere maruz kalmak ise olağan bir durum olduğu için önlemek hemen hemen olanaksızdır. Kabakulak ve kızamıkçık gibi hastalıklar ise ancak aşıyla önlenebilir. Bu durumda sizin ve çocuklarınızın mutlaka aşı olması gerekmektedir.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesaj
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Doğal Afetler Ahir Zaman'ın Habercisi mi?
  meridyen2 Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-09-2010, 11:29 PM
 2. Diş eti hastalıkları kanser habercisi..
  Gül@y Tarafından Ağız ve Diş hastalıkları Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 19-12-2009, 11:49 PM
 3. Neyin Hikâyesi
  samedi765 Tarafından Kültür, Sanat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-05-2008, 09:36 PM
 4. Bel Kalınlığı Böbrek Hastalığının da Habercisi
  Gül@y Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-05-2008, 09:10 AM
 5. Depremin Habercisi Olabilecek Olaylar
  Runaw@y Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-10-2007, 05:09 AM

Anahtar kelimeler