Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Fİtoterapİ Nedİr?

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Sağlık Sorularınız Forumunda Fİtoterapİ Nedİr? Konusununun içerigi kısaca ->> Şifalı bitkilerle tedavi anlamına gelen Fitoterapi, farmakolojinin bir dalıdır. Fitoterapi, bitkilerin içerdiği kimyasal maddeleri belirli doz ve şekillerde kullanarak hastalıkları ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Rep Gücü
  330

  Fİtoterapİ Nedİr?

  Şifalı bitkilerle tedavi anlamına gelen Fitoterapi, farmakolojinin bir dalıdır. Fitoterapi, bitkilerin içerdiği kimyasal maddeleri belirli doz ve şekillerde kullanarak hastalıkları önleme ve tedavi etmektir.

  Beden, birbirini tamamlayan sistemlerin oluşturduğu bir bütündür ve şifalı bitkilerle tedavi bilimi olan Fitoterapi de bu gerçeği savunur. Şifalı bitkiler, kısa sürede hastalıkları tedavi etmekten çok uzun süreli bir yaşam biçimi olarak değerlendirilmelidir.

  Fitoterapi, ilk çağlardan beri uygulanan bir tedavi yöntemidir. Günümüzde de hastalıkların önlenmesi, sağlıklı ve zinde bir yaşam için şifalı bitkiler tamamlayıcı bir tıp yöntemidir. Aslında bitkiler yalnızca hasta olunca değil, hasta olmamak için, bağışıklık sistemini destekleyici olarak da kullanılmalıdır.

  Kimya sanayinin sunduğu çeşitli ürünler, tarımda, sebze ve meyve üretiminde yoğun biçimde kullanılan kimyasal gübreler, çeşitli haşarat öldürücü ilaçlar, hormon takviyeleri hastalıklara yakalanma riskimizi arttırıyor. Ayrıca tarımda ve hayvancılıkta yapılan genetik müdahaleler, besinlerimizi doğal halinden uzaklaştırmaktadır.

  Söz konusu kimyasalların önemli bir bölümü, alerjilere, bağışıklık sistemimizin bozulmasına, çeşitli organlarda depolanarak deri döküntülerine, virutik hastalıkların yayılmasına sebep olmaktadır.

  Günümüzde de bu sonuçların ortaya çıkması insanlarda, doğal bitkisel ilaçlara, organik gıdalara karşı büyük bir ilginin uyanmasına neden olmuştur. Bugün pek çok ilaç, bitkilerden elde edilen kimyasal maddeler temel alınarak ya da başka kimyasallarla karıştırılarak endüstriyel bir biçimde hazırlanmaktadır

  Şifalı bitkileri tanıtırken, holistik yani bütünsel tıptan söz etmek yerinde olacaktır. Holistik tıpta, bitkilerle ve doğru seçilmiş besinlerle bedenimizdeki bozulmuş dengeleri düzelterek daha sağlıklı olmak mümkündür.

  " Zaten hastalıklarımızın nedeni de bedeni oluşturan organlar arası ahengin bozulması ve enerjinin bloke edilerek akışının engellenmesidir. "

  _______________
  Konu Nil@y tarafından (22-02-2007 Saat 04:11 AM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. REFLÜ NEDİR??
  PERİMM Tarafından Sağlık Sorularınız Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 21-08-2010, 01:06 AM
 2. Loyd nedır ?
  orkuorkun Tarafından Denizcilik, Balıkçılık Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-08-2008, 07:46 PM
 3. MENTHOL NEDİR?
  Runaw@y Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-10-2007, 05:10 PM
 4. VİTAMİN NEDİR ?
  pandura Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-10-2007, 02:09 PM
 5. ANTROPOLOJİ NEDİR?
  Bay X Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 22-08-2007, 09:50 PM
Yukarı Çık