Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.461
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Nezle misiniz, grip mi?

  Siz hala griple nezleyi aynı hastalık mı sanıyorsunuz? Bu haberi mutlaka okuyun!

  Çoğu zaman grip ile nezlenin aynı hastalık olduğunu zannederiz. Halbuki griple nezlenin tedavi yöntemleri de farklıdır. Nezle çoğu zaman ayakta geçirilebilirken, grip için yatak istirahati gerekir.

  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Badur, gribin akut bir solunum sistemi hastalığı olduğunu söylüyor. Alt ve üst solunum yollarını etkileyerek genellikle 40 dereceye varan yüksek ateş, genel vücut, baş, boğaz ağrısı, öksürük, halsizlik, iştah kaybı, bulantı, burun akıntısı ve gözlerde yanma gibi belirtiler gösterdiğini belirten Prof. Dr. Badur, "Grip virüsü ile enfekte olan kişiler, enfeksiyonun iki gün öncesinden başlayarak, semptomlar ortaya çıktıktan yedi gün sonrasına kadar virüsü etrafına yayar. Normal şartlarda doğru tedavi ile yetişkin bir insanda grip bir hafta içerisinde iyileşir; ancak aşılanmadıysa, salgınlar ve mevsim şartlarından dolayı tekrarlaması kaçınılmazdır." diyor. Bazı kişilerde özellikle vücut direnci zayıf kronik hastalığı olanlarda, kalp ve akciğer hastalarında, yaşlılarda, şeker hastalarında, zatürre (pnömoni), beyin iltihabı (menengoensefalit), kalp kası iltihabı (miyokardit) gibi ciddi ve ağır seyredip ölümle sonuçlanabilecek hastalıklar görülebildiğini vurgulayan Badur, gripten korunmanın en etkili yöntemi olarak aşılanmayı gösteriyor.

  Nezle veya soğuk algınlığının ise çeşitli nezle virüslerinin yol açtığı devamlı burun akıntısı, öksürme, hapşırık, gözlerde ve boğazda yanma belirtileri gösterdiğini hatırlatan Badur, "İlk belirtileri griple benzerlik gösterdiği için yanıltıcı olabilmekte. Hastalık 3 ile 7 günde kendiliğinden düzelmekte. Soğuk algınlığına karşı etkili bir aşı geliştirilememiştir. Geçirilen enfeksiyondan sonra hasta, kanındaki antikorlar sayesinde bir süre enfeksiyondan korunur, fakat bu korunma geçici ve kısa süreli olmaktadır. Soğuk algınlığında semptomlara göre tedavi uygulanmaktadır. C vitamininin yararları olsa da tedavi edici bir özelliği yoktur." şeklinde konuşuyor.

  Prof. Dr. Selim Badur, gribe karşı en etkili korunma yöntemini, bu hastalığın görülmeye başladığı aylardan önce grip aşısı olmak olarak gösterdi. Badur, "Virüs her sene tipini değiştirdiği için, grip aşısı Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir önceki sene en çok görülen virüs tiplerine göre hazırlanmaktadır. Grip aşısı her sene tekrarlanmalıdır. Özellikle risk grubu olarak değerlendirilen 65 yaş ve üzeri bireyler, kronik hastalığı olan kişiler, sağlık personeli, bağışıklık sistemi zayıf olan veya bağışıklık sistemine bağlı rahatsızlık yaşayan kişilerin grip aşısı olması önerilmektedir." diye konuşuyor.

  Badur, nezle olan kişinin günlük işlerinden geri kalmadan hastalığı ayakta geçirebileceğini, ancak grip virüsü taşıyan kişinin kesinlikle yatak istirahati yapmasının şart olduğunu vurguladı. Nezle ve gribin hızla bulaştığını ve yayıldığını da vurgulayan Badur, "Hapşırma, öksürme yoluyla ve tokalaşma gibi temas yoluyla, virüs ile enfekte olan kişinin bir eşyasını kullanarak kolaylıkla bulaşır." diyor.

  Zaman

 2. #2
  blueice
  Misafir..

  Cevap: Nezle misiniz, grip mi?

  Bunu ayırt etmek tabiki vatandaş için mümkün değil söyledikleriniz doğru istirahat şart gripte.Antibiyotik kullanımının grip için yersiz olduğunu arkadaşlara bir daha hatırlatmak isterim semptomatik tedaviye yönelmek en uygun olanı, yani görülen belirtilere yönelik tedavi yapmak lazım ve yatak istirahati.

 3. #3
  Üyecik yaprakgil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesaj
  22
  Rep Gücü
  11

  Cevap: Nezle misiniz, grip mi?

  ben şimdiye kadar ikisinin arasındaki farkı bilmiyordum ama emin olduğum birşey vardıki o da gribin daha ağır olduğu :)

 4. #4
  Kadim
  Misafir..

  Cevap: Nezle misiniz, grip mi?

  Her ikisindede dinlenmek şart vesselam

 5. #5
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: Nezle misiniz, grip mi?

  Şu anda nezle gibi
  Ama yarın anlarım grip olup olmadığımı
  Hapşu

 6. #6
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Rep Gücü
  20917

  Cevap: Nezle misiniz, grip mi?

  Her ikisi de aynı anda saldırabilir zemin gayet müsait çünkü, her iki hastalıkta da çok idmanlıyım....

Benzer Konular

 1. Nezle Tedavisi Bitkisel
  selintan41 Tarafından Alternatif Tıp Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-09-2011, 02:38 PM
 2. Çocukta nezle grip
  ZAAX Tarafından Çocuk Sağlığı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-02-2011, 06:20 PM
 3. Yorum: 0
  Son mesaj: 22-10-2010, 03:11 PM
 4. Kiskanç Misiniz? Değil Misiniz?
  blueice Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 10-04-2008, 10:07 AM
 5. Allerjik Nezle
  Nil@y Tarafından KBB (Kulak, Burun, Boğaz ) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 27-03-2008, 04:07 PM
Yukarı Çık