Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4
 1. #1
  Üyecik blkemre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesaj
  2
  Rep Gücü
  11

  Unknown Organ Bağışı Hakkında Merak Ettikleriniz

  ORGAN BAĞIŞI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

  Bizim yada en sevdiklerimizden birinin organ nakline ihtiyacı olursa ne yaparız? Onları yaşatmak için nelerden vazgeçebileceğimizi bir düşünün! Bir gün daha bizimle kalması için neleri feda edebileceğimizi? Ve bu durumdaki binlerce gözü yaşlı insanı…..


  Lütfen… Organ bağışına destek verelim, duyarlılık gösterelim!

  ORGAN NAKLİ NEDİR?

  Vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir.

  ORGAN BAĞIŞI NEDİR?

  Bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir.

  NAKİL YAPILABİLECEK DOKU VE ORGANLAR HANGİLERİDİR?

  Ülkemizde nakil yapılan organlar
  -Böbrek
  -Deri
  -Karaciğer
  -Kalp
  -Akciğer
  -Pankreas
  -İncebağırsak
  Nakil yapılan dokular ise;
  -Kemik
  -Kemik iliği
  -Kornea
  -Kalp kapağı


  HER ÖLÜMDEN SONRA ORGANLAR ALINABİLİR Mİ?

  Organ bağışı yapılsa bile her ölümden sonra organ nakli mümkün değildir. Örneğin evde yada yolda vefat eden bir kimse bağış kartı ve ailesinin rızası olsa bile organları alınamaz. Yalnızca hastane yoğun bakım ortamında tıbben ölümü gerçekleşen insanlardan organ nakli yapılabilir. Yani sıkça duyduğumuz deprem ve felaketlerden sonra cesetlerin organlarının alınması gibi bir durum söz konusu değildir.


  BİR ORGAN HERKESE NAKLEDİLEBİLİR Mİ?

  Bir organın hiçbir özellik aranmadan herhangi birine nakledilmesi söz konusu değildir.Organ naklinde alıcı verici olacak kişilerin doku uyumları önem arz etmektedir. Alıcı ve vericinin doku uyumları testlerle belirlenir en yüksek doku uyumunda cerrahi işlem gerçekleştirilir. Ayrıca doku uyumunun yanı sıra nakille verilen bağışıklık önleyici ilaçlarla (İmmunsuppresive) ameliyat başarısı yükselir.


  KİŞİ ÖLMEDEN ORGAN NAKLİ KARARI ALINABİLİR Mİ?

  Tıpta en temel ilke her bireyin kendi yaşam hakkı olduğu ve trilyonda bir yaşama dönüş şansı bile olsa bu şansın sonuna kadar kullanılması gerektiğidir. Hiç kimse için nasıl olsa ölecek tabiri kullanılamaz. Hastane yoğun bakım ortamında doktorlardan oluşan bir ekip tarafından tıbbi ölüm kararı verilmeden organ nakli düşüncesi asla gündeme gelemez.


  DİNEN BİR SAKINCA VAR MIDIR?

  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ bağışını insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlanmıştır. 6.3.1980 tarih 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Diğer islam ülkelerinde de ve bütün büyük dinlerde de benzer kararlar mevcuttur. Kur'an-ı Kerim'de de (Maide Suresi, Ayet 32) " KİM BİR KİMSEYE HAYAT VERİRSE, ONUN SANKİ BÜTÜN İNSANLARA HAYAT VERMİŞÇESİNE SEVAP KAZANACAĞI " beyan olunmuştur.

  NEREYE-NASIL ORGAN BAĞIŞI YAPABİLİRİM?

  -İl Sağlık Müdürlüğü

  -Hastaneler

  -Organ nakli yapan merkezlere

  Organ bağışı yapmak isteyen kişiler yukarda belirtilen yerlere başvuru yaparak iki tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir.

  ORGAN BAĞIŞI İÇİN YAŞ SINIRI VE ÖZELLİK ARANIYOR MU?

  18 Yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir.


  BÜTÜN ORGANLARIMI BAĞIŞLAMAK İSTEMİYORUM, MÜMKÜN MÜ?

  Organ bağışı kartının bir bölümünde bağışlamak istediğiniz organlarla ilgili seçenekler mevcuttur, bu bölümde işaretlediğiniz organlarınız dışında her hangi bir organınızın alınması söz konusu değildir.


  HER ORGAN BAĞIŞI YAPANIN ORGANLARI MUTLAKA ALINIR MI?

  Kişi organ bağışı yapmış olabilir fakat evde yolda yada kaza yerinde ölümü gerçekleşmiş ise organları alınamaz. Daha öncede belirttiğimiz gibi ancak hastane ortamında tıbben ölümü gerçekleşmiş kişilerin organları alınabilir.


  ORGAN BAĞIŞI FİKRİMDEN VAZGEÇTİM! MÜMKÜN MÜ?

  Organ bağışı kartı sahibi olsanız dahi, istediğiniz anda ailenize bildirerek ve bağış kartınızı yırtarak, fikrinizden vazgeçebilirsiniz.


  ORGAN BAĞIŞI YAPTIĞIMI, AİLE BİREYLERİMDEN GİZLEMEK İSTİYORUM! ÜZERİMDEN ÇIKACAK BAĞIŞ KARTI YETERLİMİDİR?

  Hiçbir zaman bağış kartı tek başına yeterli değildir. Ailenizin yada yakınlarınızın rızası olmadan organlarınız alınamaz. Bu sebeple bağış yaptığınız andan itibaren bu kararınızı ailenizle paylaşmanız gerekmektedir, organ bağışı bir nevi mirastır.


  ORGANLARIMIN BİRİNE SATILMA İHTİMALİ YADA BELİRLİ KİŞİLERE ÖZELLİKLE VERİLME DURUMU VAR MIDIR?

  Kişilerin bir bedel karşılığı organlarını vermeleri 2238 sayılı yasaya göre yasaktır. Bağışlanan organlar, bu konuyla ilgilenen Ulusal Koordinasyon Sistemi tarafından tıbben acilliği ve doku uyumuna göre en uygun alıcıya nakil edilir. Bu belirlemede zengin, fakir, ırk, cinsiyet vb. ayrımlar kesinlikle yapılmaz.


  ORGANLARI ALINAN KİŞİNİN CENAZESİ VUCUT BÜTÜNLÜĞÜ BOZULMADAN TESLİM EDİLMESİ MÜMKÜN MÜDÜR?

  Organları alınan kişinin cenazesi, kamuoyuna yansıdığı gibi bir torba içinde teslim edilmez aksine son derece özenli bir şekilde vücut bütünlüğü bozulmadan aileye teslim edilir. Bu konuda nakil merkezleri özellikle hassasiyet göstermektedir.

  TÜRKİYE’DE ORGAN NAKLİ NE DURUMDADIR.

  1975 CANLI DONÖRDEN BÖBREK NAKLİ

  1978 KADAVRADAN BÖBREK NAKLİ

  1988 KADAVRADAN KARACİĞER NAKLİ

  1989 İLK BAŞARILI KALP NAKLİ

  1990 CANLI AKRABADAN KISMİ KARACİĞER NAKLİ

  1991 KALP KAPAĞI NAKLİ

  1998 KADAVRA KARACİĞERİ İKİYE BÖLÜNEREK İKİ KİŞİYE NAKLİ.

  1979 yılında Organ Ve Doku Alınması, Saklanması Ve Nakli Hakkında 2238 sayılı kanun çıkarılmış ve bu yasa 1982 yılında yeniden düzenlenmiştir.

  alıntı

 2. #2
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: Organ Bağışı Hakkında Merak Ettikleriniz

  ORGAN BAĞIŞI HAYAT BAĞIŞIDIR!
  ORGANLARIMIZI TOPRAĞA GÖTÜRMEYELİM…


  GÖZLERİMİ; GÜN IŞIĞINI, BİR BEBEĞİN YÜZÜNÜ,
  BİR KADININ GÖZLERİNDEKİ SEVGİYİ GÖRMEMİŞ BİR ADAMA VERİN.


  KALBİMİ, KENDİ KALBİ ONA ACI VERMEKTEN BAŞKA BİR İŞE YARAMAYAN BİRİNE VERİN…


  BÖBREKLERİMİ HAYATI HAFTADAN HAFTAYA MAKİNEYE BAĞLI OLAN BİRİNE VERİN…  KANIMI BİR OTOMOBİLİN ENKAZI ALTINDAN ÇIKARILAN BİRİNE VERİN… VERİN Kİ TORUNLARININ OYNADIĞINI GÖRENE DEK YAŞAYABİLSİN…

  ORGAN BAĞIŞI NEDİR?
  BİR KİŞİNİN HAYATTA İKEN SERBEST İRADESİ İLE TIBBEN YAŞAMI SONA ERDİKTEN SONRA DOKU VE ORGANLARININ BAŞKA HASTALARIN TEDAVİSİ İÇİN KULLANILMASINA İZİN VERMESİ VE BUNU BELGELEMESİDİR.


  HANGİ ORGANLAR BAĞIŞLANABİLİR?

  1979 TARİH VE 2238 SAYILI YASA GEREĞİNCE:
  KİŞİNİN YAŞI 18-65 ARASINDA OLMALIDIR.. KİŞİ KARAR VERME YETENEĞİNE SAHİP OLMALIDIR. ORGANLAR İKİ ŞAHİDİN HUZURUNDA BAĞIŞLANIR. “DOKU VE ORGAN BAĞIŞ BELGESİ” DOLDURULARAK KİŞİYE VERİLİR. KİŞİ BU BELGEYİ SÜREKLİ YANINDA BULUNDURMALIDIR.


  ORGAN BAĞIŞININ DİNİMİZDEKİ YERİ

  DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU 6/3/1980 TARİH VE 396 SAYILI KARARI İLE ORGAN NAKLİNİN CAİZ OLDUĞUNU BİLDİRMİŞTİR.
  BU KARARLA; ORGAN BAĞIŞI İNSANIN İNSANA YAPABİLCEĞİ EN BÜYÜK YARDIM OLARAK NİTELENDİRİLMEKTE VE “ORGANINIZI VERECEĞİNİZ KİŞİ YAPTIĞI İYİLİK VE KÖTÜLÜKTEN KENDİSİ SORUMLUDUR” DENİLMEKTEDİR.
  KUR’AN-I KERİM’DE:
  KİM BİR İNSANA HAYAT VERİRSE ONUN SANKİ BÜTÜN İNSANLARA HAYAT VERMİŞÇESİNE HAYAT KAZANACAĞI” BEYAN OLUNMUŞTUR (MAİDE/32)

  İHTİYAÇ SAHİPLERİ İÇİN ORGAN BAĞIŞINDA BULUNMAMIZ VE BU SAYEDE İNSANLARIN TEDAVİ OLMASI, İNSAN HAYATINI DOKUNULMAZ SAYAN BİR İNSANA HAYAT VERMEYİ BÜTÜN İNSANLARA HAYAT VERME DERECESİNDE ÖNEMLİ GÖREN YÜCE DİNİMİZİN TEŞVİK ETTİĞİ ERDEMLİ BİR DAVRANIŞTIR.
  DİYANET İŞLERİ BAŞKANI PROF.DR.ALİ BARDAKOĞLU

  ORGAN BAĞIŞI BAŞVURU YERLERİ
  İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NE BAĞLI HASTANELER
  SAĞLIK GRUP BAŞKANLIKLARI
  SAĞLIK OCAKLARI

  ŞİMDİ İHTİYACIMIZ OLMADIĞI İÇİN BU KONUYA PEK SICAK YAKLAŞMIYOR OLABİLİRİZ. AMA YA İHTİYACIMIZ OLSAYDI, SEVDİKLERİMİZİN İHTİYACI OLSAYDI? BUNU BİR KEZ DAHA DÜŞÜNELİM.

  DETAYLI BİLGİ İÇİN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN SAYFASINA BAKILABİLİR
  ÇALIŞTIĞIM KURUMDA BU KONUYLA İLGİLENEN ARKADAŞIMLA İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ.


  İstanbul Sağlık Müdürlüğü
  VEYA SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN 184 NO’LU HATTI ARANABİLİR.

  İstatistiklere göre
  1. İzmir
  2. Antalya

 3. #3
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: Organ Bağışı Hakkında Merak Ettikleriniz

  organ bağışı formu bulunduğunuz yerde,sağlık müdürlüklerinde,devlet hastanelerinde,tıp fakültelerinde doldurulmaktadır,en azından herhangi bir nedenle hastanelere gidince organ bağışı formunuda hemen doldurabilirsiniz.

  *tüm organlarınızı bağışlamak zorunda değilsiniz,karttan istediğiniz organınızı seçebilirsiniz,bazen insanlar tüm organlarını bağışlamak istemeyebiliyor....

  *verdiğiniz bilgiler kesinlikle saklı tutuluyor,ayrıca yaygın olan bir inanış var,organlarımı bağışlarsam başıma birşey gelince hastanede beni kurtarmak için yeterince uğraşmazlarlütfen böyle şeylere inanmayın,bir hemşire olarak şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim,inanın bir insanı kurtarabilmek için tüm sağlık personeli elinden gelen herşeyi yapar,böyle saçma sapan birşey asla olamaz...

  *organ bağışı yapmak istediğinizi ailenize söyleyin,çünkü yazılı bir açıklamanız bulunmadıkça,ailenizin izni olmadan bağışınız geçerli olmuyor,kartınız olsa bile...

  *organlarınızı bağışladınız,ama sonra vazgeçtiniz,kartınızı yırtıp atın ve ailenizi haberdar edin.başka hiçbir şey yapmanıza gerek yok...

  *çoğu insan organlarını bağışlamak istiyor ama dini yönden günah olup olmadığını merak ediyorlar..Diyanet işleri başkanlığı nın yaptığı açıklamada günah olmadığı,aksine bir insanın bir insana yapabileceği en büyük iyilik olduğu belirtilmiştir.ayrıca Kur'an-ı Kerim'de de (Maide Suresi, Ayet 32) " KİM BİR KİMSEYE HAYAT VERİRSE, ONUN SANKİ BÜTÜN İNSANLARA HAYAT VERMİŞÇESİNE SEVAP KAZANACAĞI " beyan olunmuştur.

  *yine dini açıdan acaba yeniden dirildiğimde organlarım eksik mi olacak,ben ne yaparım diye düşünebilirsiniz.ama uyanacak olan beden değil ruhtur arkadaşlar..mayına basarak şehit olmuş bir asker,yada bombalı bir saldırıda ölmüş bir kişi düşünün tüm vücudu parçalanmış yada yanmış olabiliyor...

  * 2006 yılı sonu ile yaklaşık 40.000 hastanın diyalize girdiği, karaciğer ve kalp bekleyen hastalarla Türkiye de yaklaşık 44.000 hastanın organ beklediği ortaya çıkmaktadır. Bu organ bekleyen hastalara her sene 8-9 bin yeni hasta eklenirken ortalama 7.000 hastada bekleme listesinde hayatını kaybetmektedir.

  *korkulacak tedirgin olunacak hiç bir şey yok,ben tam 5 sene önce bağışladım,daha önce bağışlayan insanlarda tanıyorum,bugüne kadar hiç bir
  sorunla karşılaşmadım...

  *organ nakli mevzuatından bir bölüm...

  -Ölüm Halinin Saptanması
  Madde 11- Bu kanunun uygulaması ile ilgili olarak tıbbi ölüm hali,bilimin ülkede ulaştığı düzeydeki kuralları ve yöntemleri uygulamak suretiyle, biri kardiolog, biri nörolog, biri nöroşirürjiyen ve biri de anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanından oluşan 4 kişilik hekimler kurulunca oy birliği ile saptanır.

  Hekimlere İlişkin Yasak İşlemler
  Madde 12- Alıcının müdavi hekimi ile organ ve doku alınması, saklanması, aşılanması ve naklini gerçekleştirecek olan hekimlerin, ölüm halini saptayacak olan hekimler kurulunda yer alması yasaktır.

  haydi arkadaşlar,organlarımızı bağışlayalım...
  belki ilerde sizden bir kişi bana yada sevdiklerime,belkide ben, size yada sevdiklerinize hayat verebilirim,yarının ne getireceğini kimse bilemez..
  tümümüze sağlık getirmesi dileğiyle

 4. #4
  Kıdemli Üye Mevt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nerden
  izmir
  Mesaj
  846
  Rep Gücü
  228

  Cevap: Organ Bağışı Hakkında Merak Ettikleriniz

  Organ bağışı hakkında toplumun yeterince bilgilendirilmediğini düşünüyorum.
  Çoğu hurafe olan yanılgılara daha çok itibar gösterilmeside hep bu bilgi eksikliğinden meydana geliyor.
  organlarını bağışlamak isteyen kişilere bunu yapabilmeleri için neler yapılması gerektiği,nerelere müracat etmeleri gerektiği iyi anlatılmalı,
  Hatta bağışlar sanal yoldan bile yapılmalı.

Benzer Konular

 1. Organ bağışı ile ilgili sözler ve sloganlar
  dogangunes Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 15
  Son mesaj: 29-11-2017, 01:40 PM
 2. Umre hakkında merak ettiğiniz her şey...
  yeşeren Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-04-2011, 05:19 PM
 3. Bira hakkında merak edilenler
  dogangunes Tarafından Supermeydan Mutfağı Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 27-08-2010, 11:18 AM
 4. Parmak izi hakkında merak edilenler
  Runaw@y Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-10-2007, 04:13 PM
 5. Organ ve doku alınması, saklanması ve nakli hakkında kanun
  dogangunes Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 23-08-2007, 05:43 PM
Yukarı Çık