Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Ne kadar Uyumalıyım?

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Sağlık Sorularınız Forumunda Ne kadar Uyumalıyım? Konusununun içerigi kısaca ->> Araştırmalara göre gençlerin uyku süreleri çocukların ve yetişkinlerinkinden çok daha farklı olduğunu gösteriyor. Bu çalışmalara göre gençlik yıllarında vücudun biyolojik ...

 1. #1
  SMN
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye SMN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  918
  Blog Mesajları
  21
  Rep Gücü
  162

  Exclamation Ne kadar Uyumalıyım?

  Araştırmalara göre gençlerin uyku süreleri çocukların ve yetişkinlerinkinden çok daha farklı olduğunu gösteriyor.

  Bu çalışmalara göre gençlik yıllarında vücudun biyolojik saati kişiye geç yatmasını ve geç uyanmasını söylemesine ayarlanmış gibidir. Erken yatıp erken kalkan çocuklar ve yetişkinlerden farklı olarak gençlerin vücutları onlara geç yatıp, geç kalkmalarını söyler. Günlük ritimdeki bu değişimin nedeni beyin hormonu olan melatoninin gençlerde çocuk ve yetişkinlere nazaran daha geç saatlerde üretilmesidir. Bu da gençlerin erkenden yatmalarını daha da zorlaştırır.

  Vücuttaki bu tür günlük ritim değişiklikleri genelde biz her zamankinden daha da yoğun olduğumuz zamanlara denk gelir.

  Birçok genç için derslerde daha başarılı olma baskısı çocukluklarınkinden daha da yoğun olur ve fazla çalışmadan bunun üstesinden gelemezler.

  Fakat gençlerin bunun dışında farklı istek ve uğraşları da vardır; spor, ders dışı aktiviteler ya da bunlarla birlikte part-time çalışıp para kazanmaları gibi.

  Okulların erken saatleri de uyku noksanlığında önemli bir rol oynar. Geç saatte yatan bir genç okul için çok erken kalkmak zorunda kalır. Bu da onun uykusunu yalnızca 6-7 saate sığdırması demektir. 1-2 saat eksik uyumak çok önemli bir sorun değildir fakat gün içinde anlama zorluklarına ve dikkat dağılmasına neden olabilir.

  Uyku Neden Önemlidir?

  Uyku noksanlığı kişilerin yeteneklerine, dikkatlerine ve tavırlarına kadar etki gösterir.

  Araştırmalar lise öğrencilerinin yüzde 20'sinin sınıfta uyuya kaldığını ve bir çoğunun da uykusuzluk yüzünden düşük notlar aldığını göstermiştir. Uykusuzluk aynı zamanda gençlerin spora olan kabiliyetlerinde de zayıflamaya neden olmuştur.

  Uykusuzluk sonucu oluşan yavaş tepkiler ve dikkatsizlik sadece okul ve spor performanslarına etki etmez. Uykusuzluk reaksiyon ile reflekslerde zayıflamalara da neden olur ve araç süren birçok insanın hayatını tehlikeye atar.

  Uykusuzluk ayrıca kendinizi mutsuz ve depresif hissetmeniz gibi duygusal problemlere de neden olur. Uyku, vücut sistemlerini yavaşlatarak ve rahatlatarak, kalktığımızda kendimizi fiziksel olarak daha güçlü hissetmemizi sağlar.

  Yeterli Miktarda Uyuduğumu Nasıl Anlayacağım?

  Yeterli miktarda uyuduğunuzu düşünseniz bile bazen uyumamış olursunuz. İşte yetersiz uykunun birkaç belirtileri:

  Sabahları kalkmada zorluk çekmek
  Konsantre bozukluğu
  Sınıfta uyuyakalma
  Keyifsizlik ve depresif olmak

  Nasıl daha fazla uyku alabilirim?

  Son zamanlarda aileler ve öğretmenler gençlerin uykularını alabilmeleri için ortaokul ve liselerde derslere geç saatte başlanması önermişlerdir. Bazı okullar bu öneriyi çoktan uygulamaya geçirmişlerdir. Siz, arkadaşlarınız, aileniz ve öğretmenleriniz okulların geç saatte açılması uygulamasını beklerken, aynı zaman da sizin kendi ayarlarınızı ve planlarınızı yapmanız gerekmektedir.

  Daha iyi uyumanızı sağlayacak birkaç yardım:

  Kendinize düzenli bir yatma saati belirleyin.

  Her gece aynı saatte uyumak vücudunuza uyku saatinin geldiği sinyallerini verir. Her gün aynı saatte kalkmak da sizin rahat uyanmanıza yardımcı olur. Bu yüzden hafta sonları için bile programınıza uymaya çalışın. Uyku saatini yarım saatten fazla geciktirmeyin yada 2-3 saat sonra kalkmayın.

  Düzenli egzersiz yapın.

  Uykudan önce egzersiz yapmamaya çalışın, çünkü vücut ısınızı yükseltip, uyanmanıza sebep olabilir. Uyku uzmanları yatmadan 5-6 saat önce egzersiz yapmanın(öğleden sonra) kişinin uyumasına yardımcı olduğuna inanırlar.

  Uyarıcı içeceklerden uzak durun.

  Akşam 4’ten sonra kahve ve soda gibi kafein içeren şeylerden uzak durun. Nikotin de bir uyarıcıdır, bu yüzden sigarayı bırakmak daha rahat uyumanızı sağlar. Akşamları alkol almak kişinin yorgun olmasına ve geceleri sık sık uyanmasına neden olur.

  Kafanız rahat olsun.

  Yatmadan önce şiddet, korku veya aksiyon içeren film ya da dizilerden kaçınmaya çalışın. En ufak bir detay bile beyninizde yer edinip, kalp çarpıntılarına neden olabilir.

  Işıkları loş bırakarak rahatlayın.

  Işık beyninize kalkma vaktinin geldiği sinyalini verir.Parlak ışıklardan uzak durmak (bilgisayarlar da dahil!) ve dinlendirici, sakin müzikler dinlemek vücudunuzun rahatlamasına neden olur.

  Çok fazla şekerleme yapmayın.

  Gün içerisindeki 30 dakikadan fazla uykular daha sonra uyumanıza engel olur.

  Gece çalışmalarından uzak durun.

  Büyük bir test yada iş yapmak için geceyi beklemeyin. Sınav öncesi geceler sakın uykunuzu ihmal etmeyin çünkü uykusuz kalmak çok çalışmaktan kötüdür, ve tüm gün performansınızı etkiler.

  Uyumak için uygun bir uyku ortamı yaratın.

  Çalışmalar insanların en iyi karanlıkta uyuduklarını göstermiştir. Perdelerinizi kapatın, içeri ışık almayacaklarından emin olun ve eğer soğuksa odanızdaki ısıtıcıları açın(üzerinize pike örtün yada pijamalarınızı giyin)

  Gürültüde uykunuzu bölen durumlardan biridir.

  Genelde sessiz ortamlarda yatmaya çalışın.

  Gün ışıklarıyla uyanın. Canlı ışıklar size uyanma vakti olduğunu gösteren bir sinyaldir.

  Eğer uykuluysanız, kendinizi iyi hissetmeniz biraz zordur. “Uyku” programınız sizin sağlıklı ve canlı kalmanıza yardımcı olur.

  alıntıdır.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye pandura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2007
  Nerden
  EDİRNE
  Mesaj
  349
  Rep Gücü
  35

  Cevap: Ne kadar Uyumalıyım?

  yaa ben uykuyu çok seviyorum 8 saat uyku yetmiyo fazlasınında zararlı olduğunu biliyorum napçam ben yaaa:confused:

Benzer Konular

 1. Asgari ücret ne kadar olacak? Yada ne kadar olmalı?
  İnci Tarafından İş ve Kariyer Foruma
  Yorum: 15
  Son mesaj: 22-12-2010, 01:58 AM
 2. Özlediğim Kadar Sensin / Sevdiğim Kadar Bensin
  blueice Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 12-06-2009, 05:58 PM
 3. Hayat Kadar Yalan, Ölüm Kadar Gerçektik
  blueice Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-05-2009, 04:31 PM
 4. incitmeyecek kadar uzak üşütmeyecek kadar yakın...
  Venhar Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-04-2008, 10:11 PM
 5. İncitmeyecek kadar uzak, üşümeyecek kadar da yakın olabilmek
  s-a-d-e Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 25-12-2007, 10:26 PM
Yukarı Çık