Çek Cumhuriyeti'nin Prag şehrindeki Strahov Manastırı içinde yer alan Philosophical Library'nin 360 derece panoramik fotoğrafı, bu zamana kadar çekilmiş dünyanın en yüksek çözünürlüklü iç mekan fotoğrafı

40 gp fotoğrafı görmek için tıklayınız

Kütüphane tam 40 gigapiksel ya da diğer bir deyişle 40 milyar piksel çözünürlükte. Fotoğrafın yazıcı çıktısını almak istediğinizde kağıt uzunluğu 23 metreyi buluyor.

360 derece panoramik fotoğraflar çeken ve kurduğu 360cities sitesinde bu tür fotoğraflara yer veren Jeffrey Martin bu fotoğrafı 5 günde çekti, fotoğraf bir iç mekanda çekilen en yüksek çözünürlüklü görüntü olma özelliğini taşıyor.

Fotoğrafta paha biçilmez, antik kitapları hem de kapaklarındaki ayrıntılara kadar görmek mümkün. Üstelik kütüphanenin tavanında yer alan oldukça renkli fresklerdeki fırça darbelerini dahi gözlemleyebiliyorsunuz.

40 gigapiksellik bu fotoğrafı elde edebilmek için Martin, 2947 yüksek çözünürlüklü farklı fotoğraf çekti. Sonra bu parçalar bilgisayarda birbirleriyle tek bir fotoğraf oluşturacak şekilde birleştirdi ve insanlara oldukça yüksek çözünürlüklü bir deneyim sundu.
haberturk.com