2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 12 Toplam: 12

İşte O an!

Diğer Uğraş ve Hobiler Kategorisi Fotoğrafçılık Forumunda İşte O an! Konusununun içerigi kısaca ->> Çocukların bakışları aracılığıyla, bilinen bütün duyguların en yaygın görünümlerinin biraraya geldiği bir 'o' an... Umut, hüzün, merak, şaşkınlık ve korku ...

 1. #11
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye CB.3mRe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  olduğum pek de muhim değildir
  Yaş
  28
  Mesaj
  162
  Rep Gücü
  2554

  Çocukların bakışları aracılığıyla, bilinen bütün duyguların en yaygın görünümlerinin biraraya geldiği bir 'o' an... Umut, hüzün, merak, şaşkınlık ve korku 'o' anda hep birlikte sahne almış. Ama başroldeki açlık haliyle en önde. Zaten 'o' an, dünya düzeni kumpanyasının pek ilgi görmeyen ama en önemli oyunlarından biri olan açlığı anlatıyor. Afrika'da Mozambik'te 500 bin kişiyi etkileyen sellerde evsiz kalanların sığındığı kamplardan birinde çocuklar yemek dağıtımını bekliyor. Bütün bunlara neden olan küresel ısınma da belli belirsiz ama jilet gibi keskin renksiz kanatan yağmur izleriyle sahnedeki yerini alıyor.  Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı UNESCO, 21 Şubat'ı Uluslararası Anadil Günü olarak ilan etti. İnsanlığın en değerli, en somut kültürel miraslarından biri olan anadilin korunmasının önemi ve bunun karşılıklı anlayış ve barışa katkısı 2000 yılından beri her 21 Şubat'ta çeşitli etkinliklerle gündeme getiriliyor. O sırada Romanya'nın başkenti Bükreş'teki Filistinli göçmen gençler, Romence dersi sırasında uluslararası anadil etkinliğine katılıyor. Filistinliler, Romence dersi ve ana dil etkinliği... Çelişki sözkonusu... 'O' an da, adeta bunu vurguluyor. AP foto-muhabiri Vadim Ghirda, anadilin göçmenliğinin ve göçmenliğin kendisinin kenarda köşede kalmışlığını ışığın az olduğu yerdeki gencin yüzünde bulup karşımıza çıkarıyor.
  Filistin'de Gazze'de çocuklar bir evin penceresinden dışarda yapılan gösteriyi izliyor. Gösteride Filistin'deki iç çekişme ya da çatışma ve İsrail'in El Aksa Camii çevresinde giriştiği inşaat protesto ediliyor. Ama 'o' an Gazze'nin hüzünlü bir başka gündemini de fısıldıyor. Gazze'nin ve burada yaşayan Filistinlilerin kuşatılmışlık ve sıkıştırılmışlığını..  Bağdat'ın Güneydoğu'sundaki polis üssünde bir Iraklı polis, üsten havalanan ABD ordusu helikopterini izliyor. 'O' an, Irak'taki gerçeğin bir bölümünün özeti gibi... Amerika'nın varlığı ve işgalin Irak'ta kaldırdığı toz, duman; silahın bu ülkenin gündeminde sahnenin gözde yerlerinden birinde duruşu ve terör, şiddet karanlığının Iraklıyı adeta yutuşu; öfke ve çaresizlik ışığının yüz ifadesinde ama özellikle de kısılan gözde kendini göstermeye çalışması.  Beyzbol Birleşik Devletler'de tutku derecesinde sevilen bir spor. Bir taraftar, Arizona'da hazırlık kampı yapan Seattle Mariners takımının idmanını izliyor. Sahayı çevrilen tentenin arkasından.... Küçük pencere, meraklı taraftarların değil, belli ki takım yöneticilerinin işi. Hoş bir anlayış... Hem idman sırasında taraftar tantanasının önüne geçiliyor. Hem de taraftarlar küstürülmüyor. Hem ayrıca bu bilgileri verince 'o' an,amerika'daki beyzbol tutkusuna açılan bir pencerenin fotoğrafı da oluyor.  Kompozisyon açısından çok dikkat çekici iyi bir fotoğraf. Ama 'o' an fotoğrafları genellikle mekanın niteliklerini de taşıyor. Burası Japonya'nın başkenti Tokyo'daki ünlü Ginza Alışveriş Merkezi. Ginza Teknoloji ürünleri ağırlıklı bir pazar yeri.kaldırımdan yürüyen ama camın yapısından ötürü deforme olan adam figürü sanki teknolojinin bu mekandaki ağırlığını yansıtıyor.


  Florcita, bir AIDS yetimi. Yani annesi ve babası AIDS'TEN ölmüş. Kendisi de HIV taşıyıcısı... Büyükannesi bakıyor. Okuduğu okuldaki veliler dışlamışlar. Büyükannesi'nin çabalarıyla yeniden okula kabul edilmiş. Ama 'o' anda da görüldüğü gibi Florcita adeta bu dünyaya kırgın... Hüzünlerinin gölgeleriyle dolu evlerinden dışarı çıkarken büyükkanne uyarıyor. Kapının dışında 'o' anda Florcita'yı örseleyen bu dünya var. Florcita'yı yalnız bırakma eğiliminde önyargılı duyarsız bir dünya..  Brezilya'da Rio Karnavalı'na koşut yapılan ve tabii bu karnavala alternatif olarak gösterilen bir eğlence daha var. Parati adlı yerleşim yerinde ''Bloco de Lama'' karnavalı... Bu festivaldeki kostümlü geçit, Brezilya'da Portekizliler gelmeden önceki inanışlara dayanıyor. Karnavala katılanlar kötü ruhları korkutacak ve uzak tutacak giysiler giyiyor. Bir kısmı da kentin yakınlarındaki bir plajda çamura bulandıktan sonra kostümlü geçite katılıyor. 'O' andaysa karnavalın katılımcılarından biri köstümünü daha yeni giyinmiş bulunuyor  Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi NBA'in en gözde etkinliklerinden biri olan All Stars maçından bir fotoğraf. Batı Karmasının oyuncularından Mehmet Okur, Doğu Karması'ndan Shaquille O'Neal'le rebound mücadelesinde.  Amerika'da liselerarası diyebileceğimiz güreş ligi şampiyonasında 50 kilo yarı finali. Gençlerden biri diğerini fena sarmalamış. 'O' an, zor durumda olan genç sporcunun umutsuz sesini de içeriyor  Birleşik Devletler'in Kuzey Dakota Eyaleti'nde Bismark kentinde başarılı Guiness rekoru denemesinden bir enstantane. 9 bin kişi aynı anda kolları ve bacaklarını oynatarak kar üzerinde melek izleri bırakmaya çalışıyorlar. Çocuksu bir eylem... Zaten yukardan fotoğraflanınca bir rekor denemesinden çok sabırlı bir çocuğun çizip boyadığı çoşkulu resim gibi görünüyorlar.  İsveç'in Are kentinde düzenlenen ''efsaneler kayak yarışları''nda bir sporcu atlayışta. Foto-muhabir Pontus Lundahl, hareketi ışık kaynağını karşısına alarak fotoğraflıyor. Böylelikle ışığın sporcuyu saçlarından tutarak yakaladığı ve adeta bedeni etrafında keskin kenar çizgileri oluşturduğu anlardan birini de kayda geçiriyor.


  Şii inancında Aşure gününe, islam dininin genelinin atfettiği önemin dışında bir önem verilir. Zira muharrem ayının onuncu günü, yani aşure günü, Hazreti Muhammed'in torunu Hüseyin Kerbelâ'da şehit edildiği için bu günü matem günü sayarlar. Şiiler Muharrem ayının birinci ve onuncu günleri arasında gülmez, eğlenmez, yeni bir işe başlamaz... Muharrem ayının onuncu günü olan aşure günü ise dövünme ve yas günüdür... Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir grup Şii kadın ve çocuk da işte sokaktaki bu törenleri izliyor... Kadınlar geleneksel kıyafetleri burkanın altından görmeye çalışıyor... Çocuklarsa ağlamaklı bakıyor... Ama bilinen şu ki, Muharrem ayı bitse de bu hüzün Afganlılar için devam edecek ne yazık ki... Onlar yine gülüp eğlenemeyecek...  Yine aynı bölgeden bir fotoğraf... Bu kez Hindistan'ın tartışmalı bölgesi Keşmir'den... Bu çocuklar da gülemiyor Afgan çocuklar gibi... Ayrılıkçı gruplarla güvenlik güçleri arasındaki yılladır süren çatışmaların bir yansıması bu bakışlar... Aynı zamanda ayrılıkçıların düzenlediği gösteriyi izliyorlar evlerinin penceresinden... Güvenlik güçlerinin sivilleri katlettiğini iddia eden ayrılıkçıların gösterisi bu... Başkent Srinagar'da o gün bütün dükkanlar, işyerleri kapalı, toplu taşıma araçları çalışmıyor eylemin bir parçası olarak.  Endonezya'yı yine yağmur ve sel vurdu... Başkent Cakarta'da 4 gündür aralıksız yağan yağmur sonucu birçok nehir taştı. 30'a yakın insan öldü... Yaklaşık 340 bin kişi evsiz kaldı. Halk okul ve camilere sığındı... Evi su altında kalan bu kadın da hiç olmazsa bazı eşyasını kurtarmaya çalışıyor... Boyun mesafesindeki suda yürümeye çalışan kadının bakışlarında korkunun yansıması var... 12 milyon nüfuslu Cakarta'da, yağışlar bir hafta daha devam edecek.
  Net değil... Anadolu Ajansı'ndan Reşit Dağ'ın çektiği bu değerli fotoğrafı bilgilerle netleştirelim... Olay Şanlıurfa'da meydana geldi. TİGEM Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün Ceylanpınar'daki tesislerinde süt sağma işinde çalışanları taşıyan kamyon dereye uçtu. 2 kişi öldü. 8 kişi de kayıptı. 33 kişi kurtarıldı. Bu fotoğraf kurtarma operasyonu sırasında çekildi. Dereye sürüklenmeyenler devrilen kamyonun üzerinde. Kıyıdan biri soyunmuş, lastik içlerini götürmüş. İnsanlar lastik içlerine bindirilerek kıyıya çekiliyor. “Bilgilerle netleştirelim” demiştik. İnsanların yüz ifadeleriyle ve bilgiyle 'o' anın dokusuna netlik ilmekleri atalım. Soldaki genç erkeğin yüzündeki soru izleri taşıyan ifade ''44 kişi kamyonda niye taşınır?'' düşüncesini uyandırıyor. TİGEM, süt sağma işini bir özel firmaya vermiş. Sonra da o firmanın bu insanları insan yerine koyup koymadığını takip etmemiş. Öndeki başı örtülü kadının bakışı, işyerine kamyonla taşınan, hiçbir sosyal güvenceleri olmayan bu insanların insanca bir gelecek arzularının bulanıklaştırıldığını akla getiriyor. Ya sözünü ettiğimiz kadının arkasındaki başı örtülü genç kız? Bu genç, acaba 3 YTL’lik yevmiyeden olduklarını mı düşünüyor? O gün çalışmadıklarına göre verirler mi 3 Yeni Türk Lirası yevmiyelerini şeklinde bir soru da kıpırdıyor... Sunucu ''Acaba bu söylediklerimiz bu insanları ekmeğinden eder mi?'' diye endişe ediyor. Ve netlik ilmeklerinden öncelikli olanlar tamamlanıyor. Belki böylece 'o' anın biraz netleşen dokusunun , terör sorunu konusunda da bir şeyler düşündürmesi gerekiyor  Irak'ta Yusufiye yakınlarında bir Irak ordusu askeri yaklaşan sevgililer günü dolayısıyla muhtemelen ABD ordusu tarafından dağıtılan lolilopla poz veriyor. 'O' an,asker kaskının soğukluğunun altından sıcak, göz pırıltısıyla bezeli bir gülümseme gönderiyor. Ancak sevgililer günü şekeri aykırı ve yabancı duruyor. Renginden ve ışığın bu renklere yüklenmesinden değil de, sevgililer günü kavramının ne olduğu konusunda Iraklı askerin büyük olasılıkla bir fikri olmamasından...  18'inci yüzyılda Honduras'ta bir köylü çocuğu dağda gecelerken bir heykelin üzerinde uyuduğunu fark eder. Heykeli kaldırıp atar. Sabah uyandığında ise heykel yine yanındadır. Alıp eve götürür. Bu hikaye yıllar yıllar içinde mucize olarak kabul görür. Bulan çocuğun ailesi bir şapel yaptırmak için para toplamaya başlar. 1777'de şapelin inşası tamamlanır. O arada Suyapa Meryemi, Papa tarafından azize ilan edilir.1950 yılında da şapelin yanına bir bazilika yükseltilir. Bu heykelin Honduras'la El Salvador arasındaki savaşı bitirdiğine inanılır.her yıl 3 şubat Suyapa Meryemi Günü olarak kutlanır... 3 şubat 2007'de de AP fotoğrafçısı Edgard Garrido Suyapa Meryemi Bazilikası'nın önünde dilenen engelliyi fotoğraflar. 'O' anda Suyapa Meryemi'nin pek bir hikmeti görülmemektedir. Ama en azından ışık şefkat göstermektedir.  Güney Amerika ülkelerinden Uruguay'ın başkenti Montevideo sahilinde ''yemanja'' ayini... Deniz Tanrısı Yoruba'nın şerefine yapılıyor. Yoruba, Batı Afrikalı kölelerin Güney ve Kuzey Amerika'ya götürdükleri mitolojilerinin en önemli kahramanlarından. O mitoloji Amerika kıtasının her iki parçasında hala yaygın bir inanış. Deniz,16'ıncı yüzyıldaki köle acılarını hatırlamış da gölgelere bürünmüş sanki. Afrikalı kölelerin ayinini yapan Deniz Tanrısı Yoruba rolündeki kız çocuğu melez ama, ışık 'o' andaki dağılımıyla gerekli makyajı yapıp bu sorunu hallediyor.


  VURULMUŞ SANKİ... ÖYLE DE DENEBİLİR ASLINDA... IRAK'TA BAŞKENT BAĞDAT'A BAĞLI SADR KENTİ'NİN GECEKONDU MAHALLELERİNDE IRAK VE AMERİKAN ORDUSU ASKERLERİ ORTAK BİR OPERASYON YAPTI. 4 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ. 8 KİŞİ YARALANDI. 5 KİŞİ DE TUTUKLANDI. ÖLENLERDEN BİRİNİN KARDEŞİ HASTANEYE KOŞUP HABERİ ALDIĞINDA YERE YIKILDI. IRAK'TA GÖRÜNEN VE GÖRÜNMEZ KURŞUNLAR, ŞARAPNEL PARÇALARI UÇUŞUYOR. GÖRÜNENLERİ CAN ALIYOR, GÖRÜNMEYENLERİYSE KALANLARI YÜREKTEN VE ZİHİNDEN AĞIR YARALIYOR.  İSRAİL ORDUSU GAZZE ŞERİDİ'NE 21 KASIM SALI GÜNÜ ÜÇ KOLLU BİR OPERASYON BAŞLATTI. HEDEF, FİLİSTİNLİ ROKET TİMLERİYDİ. ÜST DÜZEY BİR HAMAS KOMUTANI ÖLDÜRÜLDÜ. ÇATIŞMADA İKİ ATEŞ ARASINDA KALAN YAŞLI BİR KADIN DA CAN VERDİ. AP FOTO-MUHABİR SEBASTİAN SCHEİNER DE OLAYI İZLERKEN GAZZE'DE GÜN DOĞUMUNDA BU FOTOĞRAFI ÇEKTİ. İSRAİL ORDUSU'NUN ZIRHLI ARACININ DUYGUSUZ VE KARANLIK HEYBETİ İÇİNDE DALGIN BİR ASKER... BİRBİRİYLE İLGİSİ OLMAYAN İKİ AYRI MEKANIN ÜST ÜSTE GELDİĞİ SAKİL BİR 'O' AN GİBİ GÖRÜNÜYOR. KİMBİLİR BELKİ DE IŞIK BÜYÜK OLASILIKLA ORADA OLMAK İSTEMEYEN GENCİN HİSLERİNE TERCÜMAN OLUP BİR ANLIK DA OLSA İNSAN SICAKLIĞINI SAVAŞ MAKİNASININ SOĞUKLUĞU VE ACIMASIZLIĞINDAN AYIRIYOR.  ÇİN'DE ASKERLER EĞİTİMDE... FOTOĞRAF, ASKERİ DİSİPLİNDEKİ EŞGÜDÜMÜ TEMSİL EDİYOR. EŞGÜDÜMDEKİ KAYMALAR DA FOTOĞRAFIN BARINDIRDIĞI HABERLE EŞGÜDÜM İÇİNDE BULUNUYOR. ZİRA ÇİN ORDUSU'NDA HUZURSUZLUK VAR. ÇİN SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ'NDE YAPILAN VE İLETİŞİM ÇAĞINA AYAK UYDURMAYI HEDEFLEYEN REFORMLAR, BAZI KOMUTANLARI KARİYERLERİNDE GERİYE DÜŞME ENDİŞESİYLE HUZURSUZ ETMİŞ.  AFGANİSTAN'DA KABİL'DE BİR KIZ ÇOCUĞU EVİNİN ÖNÜNDE EVİNDE OYNUYOR. GAZETEDEN HALILARI, BİR TUTAM OTTAN AĞACI BİLE VAR. GERÇEK EVİN ARALANAN KAPISINDAN SIZAN KESKİN IŞIK, O HAYALLERİN İNŞA ETTİĞİ EVİN MASUMİYETİNE İLİŞMEYE KIYAMIYOR  KAMBOÇYA'DA PRİNÇ TARLASINDA BİR ÇOCUK... POZ VERDİ YA DA İÇTEN GÜLÜMSERKEN FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ. BUNUN BİR ÖNEMİ YOK ÇÜNKÜ KAMBOÇYA'DA PİRİNÇ TARIMINDAKİ DURUM GÖRÜNMEZ IŞIK ÇİZGİLERİNİ DOKUYUP 'O' ANA MUTLULUK KUMAŞI SERİYOR. 16 MİLYONLUK NÜFUSUN YÜZDE 80'İNİN PİRİNÇ TARIMIYLA GEÇİNDİĞİ ÜLKEDE PİRİNÇ HASADI SON 27 YILIN EN YÜKSEK DÜZEYİNE ÇIKMIŞ. BU REKOR, KAMBOÇYA'NIN BÜYÜMESİNE YÜZDE 13 KATKIDA BULUNMUŞ. BU SEBEBLE OLSA GEREK, GERİDEKİ PRİNÇ BAŞAKLARINA VURAN IŞIK ÇOŞKUYU YÜKLENİP 'O' ANA YAYMIŞ. BU ILIK MEMNUNİYETTEN OLSA GEREK, TARLANIN ÇAMURU DA ÇOCUĞUN GÜLÜMSEMESİNİ İÇTENLİK LEKELERİYLE BEZEMİŞ.  ÇİN'DE YİCHANG BÖLGESİNDE ETNİK BİR DANS GÖSTERİSİ... DANSÇILAR İSKELE HALİNDEKİ BİR SAHNEDE VAZO DESENLERİ İÇİNDE DANSEDİYORLAR.
 2. #12
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  İşte o an!

  Merhaba

  Birçok kişi, alabalıkların avını yakaladığını gördüklerini iddia ederler.
  Ancak Kim Taylor adlı fotoğrafçı, çok nadir bir fotoğraf çekmeyi başardı.
  79 yaşındaki tecrübeli fotoğrafçı, İngiltere'de bir nehrin kenarına özel stüdyo kurdu.
  Taylor, 3500 voltluk flaş kullanarak saniyenin 10 binde bir hızında çektiği fotoğrafta yavru alabalığın,
  sudan fırlayarak sineği yakalamasını kareye sığdırmayı başardı.  Haberin devami:
  Türkiye Gazetesi

Benzer Konular

 1. İşte Kabe'nin içi
  mopsy Tarafından Dini Videolar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-10-2011, 09:08 PM
 2. İşte Bu da Aşk açılımı:)
  YukseLL Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 06-09-2009, 05:16 PM
 3. İşte Öyle Bir Şey
  SAHARAY Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 13
  Son mesaj: 26-08-2008, 03:57 PM
 4. İşte OSMANLI
  RABİA Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 25-08-2008, 12:38 PM
 5. İşte Trabzon İşte Trabzonspor
  blackdiamond Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 03-03-2007, 09:37 PM
Yukarı Çık