Atatürk’ün mirası kurumlara yönelik saldırıya CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk duyarlı davrandı ve dün sordu:

“Sayın Cumhurbaşkanı; Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu Başkanlığı’na, Atatürkçü düşünce, Türk tarihi, Türk dili uzmanı bir bilim insanı bulamamış mıdır?”

Yüksek Kurum Başkanlığı’na Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Derya Örs’ün atandıını yazmıştık.

Ali ihsan Köktürk, Prof. Örs’ün yayınları arasında, “İslam felsefesinde sembolik hikâyeler”, “Bedi’uz Zaman fi Kıssati Hayy İbni Yazkân” gibi çalışmaların bulunduğunu... Fars Dili Edebiyatı öğretim üyesi olan Prof. Örs’ün, Türkiye Yazarlar Birliği üyesi ve “Nüsha Şarkiyat Araştırmaları” dergisinin kurucusu olduğunu kaydederek ekliyor:

“Bu çalışmaların, Atatürk, Türk tarihi ve Türk dili ile hiçbir ilgisi yoktur. Sayın Profesör Fars Dili ve Mevlana uzmanlığıyla ilgili bir kuruma atansaydı, hiçbir sorumuz olamazdı; ancak kendisinin ‘Atatürk, Atatürkçülük, Türk tarihi, Türk dili’ ile hiçbir ilgisi yoktur...”

Cumhurbaşkanı Gül, daha önce de Zaman gazetesi yazarı Mümtazer Türköne’yi bu kurumun başına atamış, Türköne ilk günden başlayarak Atatürkçülüğü aşağılayan sözler söylemiş, oluşan tepki üzerine de istifa etmişti.

Ali İhsan Köktürk soruyor:

“Atatürk’ün vasiyeti ile kurulan, hala Atatürk’ün mirası üzerinde oturan, bütçesi Atatürk’ün mirası ile oluşturulan bir kurumun başına, Atatürk’le ilgili hiçbir bilimsel çalışması olmayan bir kişiyi niçin getirdiniz?
Bu atamadan beklediğiniz amaç nedir?”


Abdullah Gül amacı itiraf edebilecek mi dersiniz?

Melih Aşık
m.asik@milliyet.com.tr
Milliyet.com.tr