Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Lenin’in eserleri yasaklansın!

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisi Vip Salonu Forumunda Lenin’in eserleri yasaklansın! Konusununun içerigi kısaca ->> Merhaba Ortodoks Kilisesi: Lenin’in eserleri yasaklansın! Rusya Ortodoks Kilisesi aralarında Bolşevik devrim lideri Vladimir Lenin ve Leon Trotski dahil Komünist ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Lenin’in eserleri yasaklansın!

  Merhaba  Ortodoks Kilisesi: Lenin’in eserleri yasaklansın!

  Rusya Ortodoks Kilisesi aralarında Bolşevik devrim lideri Vladimir Lenin ve Leon Trotski dahil Komünist ideologların aşırılıkçı ilan edilmesini istedi. Kiliseye göre Rusya’da yasak olan Nazi propagandasına benzer şekilde Komünist ideologlar da ‘kızıl terörü’ teşvik etti ve eserlerinin de yasaklanması gerekiyor.

  Kilise sözcüsü Vsevolod Çaplin konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bizim Komünist idolojiye ait metinlerin kitapların hala yayınlanıyor olmasını tartışmamız lazım… Ki onlar kendi siyasi uygulamaları ve propagandaları için her türlü acımasız yöntemi kullanmaktan geri durmadılar” eleştirisi getirdi.

  Lenin, Trotski ve diğer ünlü Bolşeviklerin mirasının “yasal” açıdan, “ahlaki ve siyasi” açıdan sorgulanması gerektiğini ifade eden Çaplin, “Nazi propagandası yapmak yasal değil. Bolşevik hareketinin kurucularının yayınlarında da kitleler üzerinde baskı haklı görülüyor ve ‘kızıl terör’ teşvik ediliyor. Bunlar da Nazi propagandasına benziyor” değerlendirmesinde bulundu.
  Yeni Komünist Parti ve sol hareketleri bunun dışında tuttuğunu ifade eden Çaplin, “Biz Rusya’nın yeni Komünist Partisi ile ilgili iyimseriz. Orada Allah’a inanan birçok insan var.” dedi.

  Kurtarcı İse Kilise’sinde protesto eylemi yapan feminist grupla ilgili de değerlendirmede bulunan Çaplin, “Bolşevikler sadece kiliseleri yıkmadı. Onlarla alay etti. Dans etti ve her türlü dini saygısızlığı yaptılar” dedi. Feminist grubun gösterisini de Komünistlere benzeten Rus Ortodoks Kilisesi sözcüsü, “Dini değerlerle alay edenler de aynı şekilde kiliseleri yıkıyor demektir” eleştirisi getirdi.
  Rusya’da Ortodoks Kilisesi son dönemde toplum yaşamında etkinliğini artırıyor. Okullarda tercihli din eğitiminin başlaması, orduda komutan din adamlarının görevlendirilmesi önemli değişimler arasında yer alıyor. Kadınların daha dikkatli giyinmeleri, kürtajın yasaklanması ve eşcinsel gösterilere izin verilmemesi gibi konularda da kilise öne çıkıyor.

  Rusya’da 1991’den bu yana 23 bin kilise inşa edildi ve ülke genelinde 30 bin kilise faaliyet gösteriyor. Sovyet döneminde 22’ye kadar düşen Manastır sayısı ise bini aştı.

  Ortodoks Kilisesi: Lenin’in eserleri yasaklansın! - Gündem Rusya

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2011
  Mesaj
  597
  Rep Gücü
  0
  lenin'in en büyük eseri Türk vatanlarının parçalanışıdır.

Benzer Konular

 1. Cani lenin!!!
  gordionum Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 14-04-2013, 11:55 AM
 2. Düşük Bel Giymek Yasaklansın
  yeşeren Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 20-04-2011, 10:06 AM
 3. Lenin Hakkında Ne Yazdılar
  SOSYALİST Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 22-04-2010, 08:44 PM
 4. Lenin, burada oturmuyor artık
  mopsy Tarafından Sinemalar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-01-2010, 12:44 AM
 5. Lenin
  SAHARAY Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-06-2008, 03:07 PM
Yukarı Çık