Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  bursali68
  Misafir..

  "Türklerin sabrının tükeniyor olması sürpriz değil"

  "Türklerin sabrının tükeniyor olması sürpriz değil"

  Eklenti 3342

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Türkiye’den Suriye konusunda gelen son açıklamalarla ilgili olarak, "Türk sabrının giderek tükeniyor olması bizim için sürpriz değil" dedi.

  Nuland’a, günlük basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun "Suriye’ye yönelik ültimatom niteliğinde açıklama yaptığı ve buna yönelik görüşünün ne olduğu" soruldu.

  Davutoğlu’nun açıklamasını tam olarak görmediğini ama Türkiye’nin bugün "sert bir açıklama" yapacağından haberdar olduklarını belirten Nuland, şunları kaydetti: "Bir hafta önce Türkiye’nin bakışı, bakan Davutoğlu’nu Suriye’ye gönderme ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Essad’a sert talep listesi verme yönündeydi. Umut, Essad’ın yıllardır Suriye ile güçlü siyasi ve ticari ilişkileri olan, önemli etkisi bulunan komşusunu dinleyebileceği yönündeydi. Ama bu ziyaretten sonra hepimizin gördüğü, kan dökmenin artması oldu. Türk sabrının giderek tükeniyor olması bizim için sürpriz değil. Bu, bizim şu anda durduğumuz pozisyonla tamamen tutarlı." Nuland, "Türk askerinin sivilleri korumak için Suriye’ye yönelik askeri müdahale yapması halinde, bunu destekleyip desteklemediklerine" yönelik soru üzerine, bu tür bir konuda kararı Türkiye’nin kendisinin vereceğini, ancak kendi bilgisi dahilinde böyle bir tartışma konusunun da bulunmadığını ve hipotetik konulara girmek istemediğini söyledi.

  "TÜRKİYE İLE AMAÇLARIMIZ AYNI"

  Nuland, Clinton ile Davutoğlu’nun telefon görüşmesinin sorulması üzerine de konuşmanın ana konusunun Türk hükümetinin açıklamasından önce Suriye hakkındaki notların karşılaştırılmasının oluşturduğunu kaydetti.

  Sözcü Nuland, başka bir soru üzerine de Türkiye ile ABD’nin Suriye’de şiddetin durması, askeri güçlerin kışlalarına geri dönmesi ve doğru demokratik dönüşümün başlatılması olmak üzere, Suriye konusundaki amaçlarının aynı olduğunu dile getirdi. Davutoğlu’nun da bu mesajları götürdüğünü ifade eden Nuland, o zamandan bu yana yakın irtibat içinde olduklarını bildirdi.

  "Amaçlar aynı ama taktikler mi farklı?" sorusu üzerine Nuland, "Amaçlar aynı, taktikler de yeni ekonomik ve siyasi adımların atılmasıyla ilgili olarak her hükümetin kendi egemenliğiyle ve ulusal olarak alınacaktır" dedi.

  Toplantıda, "Essad’a süre verilmesinin, kendi halkını bir süre daha öldürmesi anl***** gelip gelmediği, bu konuda bir son tarih olup olmadığı" yönündeki sıkça sorular gelirken, Nuland, bunlara kesin yanıtlar vermekten kaçındı. Nuland, BM Güvenlik Konseyi’nin yaptığından daha sert bir kınama açıklaması yapması gerektiğine inandıklarını kaydetti.


  ABD BASINI: OBAMA'NIN YAPMASI GEREKEN ÇIKIŞI DAVUTOĞLU YAPTI

  Bu arada ABD medyası, Suriye konusundaki açıklamaları ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, ABD Başkanı Barack Obama'yı geri plana attığı değerlendirmesini yaptı.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Lazkiye'deki operasyonların kabul edilemez olduğunu belirterek, Türkiye açısından sözün bittiği mesajını vermesi ve 'Suriye yönetimine sesleniyorum. Operasyonları derhal durdurun. Durmazsa konuşacak bir şey kalmaz' sözleri Amerikan medyasında büyük yankı yarattı. Basta New York Post gazetesi olmak üzere, bir çok Amerikan yayın organı, Davutoğlu'nun açıklamasını, 'Obama'nın yapması gereken Suriye açıklamasını Türkiye Dışişleri Bakanı yaptı' yorumunda bulundu. New York Post, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun sözlerini, 'Türkiye Dışişleri Bakanı, bu önemli çıkışı sivillere karşı operasyonlar yürüten Suriye'ye karşı yaptı. Ama bu açıklamayı, 'arka sıralarda öncülük etmekten kurtulamayan Başkan Obama'nın yapmasının tam zamanı değil miydi? Davutoğlu'nun, Suriye operasyonları durdurmazsa, Türkiye gerekeni yapacaktır sözleri ile ne demek istediği tam açık değil. Ancak gene de böyle bir çıkışı 'geriden lider' Başkan Obama'nın yapması gerekmez miydi. İnsan kıyımlarını önlemek için Libya'ya gittik, simdi gün be gün Suriye'de kıyımlar oluyor. Biz oturduk izliyoruz' değerlendirmesinde bulundu.

  Kaynak : Türklerin sabrının tükeniyor olması sürpriz değil - Milliyet.com.tr


  Merhaba,

  "TÜRKİYE İLE AMAÇLARIMIZ AYNI"....Acaba ABD ile hangi amaçlarımız aynı...???

  Sağlıcakla kalınız...

 2. #2
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2011
  Mesaj
  597
  Rep Gücü
  0
  Türklerin sabrının tükendiği nokta ile Potamya'lının ve Erivan'lının noktası aynı değildir ABD. Sen onların sabrı ile hakiki Türk'lerin sabrının aynı olduğunu sanma!!!!

Benzer Konular

 1. "Kadın ve erkeğin eşit olması mümkün değil"
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 03-08-2010, 05:05 PM
 2. "Hayır demesini bilmeyenin "evet"inin de bir anlamı yoktur."
  İnci Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 26-06-2009, 11:48 AM
 3. "Evin"siz ("oikos"suz) Ekoloji"= "Sözde çevrecilik!"
  kalemsör Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-04-2009, 04:04 PM
 4. "Soğuk Hava" değil "Sıcak Hava" tehlikeli
  Affrodit Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-04-2008, 10:16 AM
 5. Küresel ısınmadan "güneş" sorumlu değil
  Go[rk]eM Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-04-2008, 10:53 AM
Yukarı Çık