Krtitik YAŞ'ta bir ilk gerçekleşti

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Ağustos ayı olağan toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı Çakmak Salonu'nda başladı.
Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, istifa ettikleri için Şura’da yer almıyor.
Toplantıya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlık ediyor.
Daha önceki toplantıların aksine Başbakan masada tek başına oturuyor. Savunma Bakanı ve komutanlar ise yine yerlerinde. Ancak Genelkurmay Başkanı vekili Org. Özel, Başbakan'ın yanına oturmadı.


Kara, Hava, Deniz kuvvet komutanları atanması ile bir üst rütbeye yükselecek general ve amiraller ile general ve amiralliğe yükselecek albayların durumunu görüşecek olan Yüksek Askeri Şura toplantısında bu yıl bir ilkte gerçekleşti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın katıldığı Yüksek Askeri Şura’da, bu yıl YAŞ üyesi 14 generalin ve amiralin yerine 9 general ve amiral katıldı.

Toplantıya Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra, Kara Kuvvetleri Komutanı ve Genelkurmay Başkan Vekili Orgeneral Necdet Özel, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin (EDOK) Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ve Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel katıldı.

Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Fevzi Çakmak Salonu’nda yapılan Yüksek Askeri Şura toplantısında, Bakanlar Kurulu toplantı düzeninde olduğu gibi masanın başında tek oturduğu dikkati çekti. Daha önceki şura toplantılarında Başbakan ile Genelkurmay Başkanı yan yana oturuyordu. Orgeneral Işık Koşener’in emekliliğini istemesinin ardından Genelkurmay Başkanlığına vekaleten atanan Orgeneral Özel’in de toplantı masasında başbakanın sağındaki ilk sıranın başında oturduğu dikkati çekti.

Şura toplantısına 14 general ve amiral üye bulunmasına rağmen, son tutuklama ve emeklilik istemi nedeniyle 9 general ve amiral katıldı. Toplantıda havacı generalin bulunmaması da dikkati çekti. Hakkında internet andıçı nedeniyle hakkında yakalama emri bulunan Ege Ordu Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler de toplantıya katıldı.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın ilk defa katıldığı YAŞ’da Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Özel, Genelkurmay Başkan Vekili olarak toplantıya katıldı. Aralarında EDOK Komutanı Orgeneral Saldıray Berk’in de bulunduğu 9 asker üyenin bulunduğu salonda istifa eden 4 generalin dışında, doğal üye olan Harp Okulları Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı tutuklu olduğu için katılamadı.

Yüksek Askeri Şura toplantısı dört gün sürecek.

YAŞ'TA SICAK SAATLER

Generallerin istifasının yarattığı sıcak ortamın ardından toplanan Yüksek Askeri Şura’da gerginliğin devam ettiği iddia edildi. Programa göre saat 09.45’de başlayan toplantıya planlanandan bir saat önce ara verildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura’nın ilk bölümü yaklaşık 55 dakika sürdü. Programa göre, Anıtkabir ziyareti, saat 12.00 olarak belirlenirken, planlanandan bir saat erken başladı. YAŞ üyeleri saat 10.50’de Anıtkabir’e geldi ve program saat 11.00’de başladı.

Başbakan Erdoğan başkanlığındaki heyet, kırmızı ve beyaz karanfillerden hazırlanan çelenk ile Aslanlı Yol’dan yürüyerek, Mozoleye geldi. Erdoğan’ın Atatürk’ün mozolesine çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Üyeler daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti.

Burada Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Erdoğan, deftere şöyle yazdı:

"Büyük Atatürk, koyduğun hedefe uygun olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni muasır medeniyet seviyesinin ötesine taşımak azmiyle çıktığımız yolda büyük bir aşk ve heyecanla çalışmaya devam ediyoruz. Önemli küresel sıkıntıların yaşandığı bir dönemde ülkemizin huzur ve istikrar içinde atılımlarını sürdürüyor olması en büyük mutluluğumuzdur. Milletimiz ülkesine inanıyor. Daha mutlu ve müreffeh bir Türkiye’nin inşası için her insanımız gönülden gayret gösteriyor. Bu gelişmeye paralel olarak silahlı kuvvetlerimiz de gerek üstlendiği savunma görevlerinde gerek vizyonunu çağın gereklerine uygun olarak yenilemede çok önemli atılımlar gerçekleştirmektedir. Son yıllarda özellikle savunma sanayimizde kaydedilen stratejik gelişmeleri sadece silahlı kuvvetlerimiz için değil, ülkemizin geleceği için de son derece hayati kazanımlar olarak görüyoruz. Bu inançla gerçekleştireceğimiz Yüksek Askeri Şuramızın ülkemize, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı olmasını diliyor, ülkelerinin istiklali için canlarını vermiş bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Ruhunuz şad olsun."

Bu arada Başbakan Erdoğan ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Özel’in zaman zaman kısa konuşmalar yaptığı dikkat çekti. Ziyaretin ardından Başbakan Erdoğan Başbakanlık Resmi Konuta geçti. Erdoğan’ın YAŞ’ın öğleden sonraki bölümüne katılmayacağı bildirilirken, saat 14.00’de Orgeneral Özel ile ikili görüşme yapacağı açıklandı.

Kaynak : Krtitik YAŞ'ta bir ilk gerçekleşti - Milliyet.com.tr