2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 14 Toplam: 14
 1. #11
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.191
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54809
  Osmanlı yapınca bastırmak, Türkiye Cumhuriyeti yapınca katliam oluyormuş.

  Bu ülkemizin cumhuriyet, laik olmamasını hazmedememekten geliyor.

  Atatürk'ün milletiyle beraber kurduğu cumhuriyetin İran İslam Cumhuriyeti gibi olmamasını sindirememekten geliyor...

  Sanki cumhuriyeti kötüleyip Osmanlıyı övünce Allah'a daha çok yakınlaşılacağını zannetmekten kaynaklanıyor...

 2. #12
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Sn.masterlord...:)))

  bu zihniyeti ben anlayamadım sn bursali
  sen anladıysan banada anlatıver
  Ben de anlamıyorum ayrı mesele de arkadaşımızın düşüncesini anlıyorum sadece,onu da zaten siz açmışsınız...Cumhuriyete karşı yapılan ayaklanma,isyanların nedenini bilmekteyiz,siz de ben de...Ve bu konuda sanırım aynı düşünüyoruz...

  O örnekleri vermemdeki neden iki tarz farklı konular hakkında ne düşünüldüğünü ortaya koymaktır...

  Yorumlarınıza da harfiyyen katılıyorum...

  Sağlıcakla kalınız...

 3. #13
  Üyecik Psycho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  18
  Rep Gücü
  3207
  Bazı cevapları okuduğunda şunu söyleyebileceğim; Öncelikle bilgi sahibi olmadan fikirleri söylemeyelim.

  Konuyu açan arkadaşın sorduğu soruyu cevaplayayım Sultan Selimin yaptığı kıyım bir çok Türk Aleviyi Kürtleştirmiştir. Kıyımdan kaçan aleviler genellikle Kürt köylerine yerleşmiştir alevi olduklarını gizlemek amacı ile onların dilini öğrenmiş onlar gibi konuşmuştur dilini kaybedince benliklerini de kaybetmişlerdir. Kıyımın En büyük sonucu budur. Bugün Tuncelide ki Kürt Alevilerin hemen hemen hepsi aslında Türkmen asıllıdır ama bunu bir çoğu kendiler ide bilmemektedir. Maalesef Bazıları PKK terör örgütünün ağına düşmüştür. Esasen Aleviliği kabul eden Kürt çok azdır. Alevilik genelde Türk kültürünün yorumlanması göze çarpar bir çok pir alevi önderi gibi isimlerde Türktür. Şimdi bazı Yorumları da değerlendirmem gerekecek.

  Kıyım olmadığını olsaydı hiçbir alevinin kalmayacağından söz ediliyor. İnsanların anlında Alevi Sunni Ortodoks Katolik gibi bağlı bulundukları mezhep ismi yazmamaktadır. Bu durumda Yavuz Sultan Selim Kıyım yaptığında aslen onları ortadan kaldırmaktı amacı ama yapamadı zaten isteseydi istediği ırkı bırakır istediğini yok eder gibi bir cümlede yanlıştır çünkü Yavuz Sultan Selim Haşa Allah değil. Yada birçok kişinin inandığı gibi doğaüstü güçleri bulunan biride değil.

  Aleviler Sultan Selimi Desteklemesi gibi bir yaklaşımda doğru değil Adının önüne Prof. yazmakla her şey doğru yapıcağım diye bir olayda yok. Esasen Alevilerin Yavuz Sultan Selim dönemine kadar Osmanlı ile hiçbir sorunu olmamıştır. Hatta Yavuz Sultan Selimin ilk padişahlık döneminde de sorun yoktu. Lakin Yavuz Sultan Selim Halife olduktan sonra aldığı kararlar ve sunni bir devlet yaratma amacı gütmesi Aleviler ile arasını açmıştır. Sultan Selimin tarihini incelediğinizde Genelde Müslüman topraklarını devletine katmıştır. Amacı ise sunni bir devlet yaratmaktı Tabi Sonrakilerin amacı bu olmadı ve avrupayı fethettiler. Osmanlıyı eleştirmek Dinsizlik ile suçlayan arkadaşlarımızda büyük bir gaf yapmakta ve büyük bir talihsizlik bu. Böyle saçma bir şey olamaz Bende Osmanlıya Sahip çıkarım ama eleştirmek yanlışlarından ders almak farklı bir şey.

  Bir başkaldırı olduğundan söz ediliyor ki buda yanlıştır aslen olay Osmanlı - Safevi çekişmesidir. Safevi devleti birçok Şii göndererek buradaki alevi toplumunu başkaldırmaya çalışır. Hazır Sultan Selim ile arası açılan Aleviler durumunu kendi lehine kullanmaya çalışır. Devlet yazışmaları Lideri ve Türkçeye olan özeni ile safevi devleti burada kendine yandaşlar aramaya ve alevi topraklarını devletine katmaya çalışır. Aleviler ise kendine yapılan inanaçsal baskılar nedeniyle safeviye göç etmeye başlar haberi alan Sultan Selim Devlet Bekası için Alevilere Kıyım yapar. Çünkü Bu Safevi devletini güçlendirecektir. Burada aleviler topraklarını vermiyor göç etmeye başlıyorlar buraya dikkat etmek lazım...

  Dersim İsyanı denilen olayda tamamiyle Alevileri Atatürke Ve TÜrkiye Cumhuriyetine kışkırtmak için öncelikle PKK nın kullandığı bir terimdir. Devlet Dersimde Kıyım Yaptı sözü PKK'ya aittir bu yüzden bunu demeden önce iyice düşününüz. Öncelikle Tuncelideki Ayaklanma Alevi ayaklanması değil Kürt ayaklanmasıdır ve Kürt ayaklanmaları burada ilk değildir. Şehy saitten söz ediliyorki Alevilikte Sehylik yoktur. Koçgiri aşiretinn lideri alişan şafii dir. İstedikleri genelde Kürtlere özgü şeylerdir zaten. Burada kıyımı Topal Osman veya Laz Osman olarak bilinen kişi gerçekleştirmiştir. Atatürke sadece bazı bilgiler bilerek yanlış gitmiştir. Daha sonra Topal Osman Atatürkün verdiği emirle öldürüldü. Yani devletin özellikle Atatürkün hiçbir alakası yoktur Bir ırkçının yaptığı işlerdir olay sadece yanlış yere yanlış adam gönderilmesiydi. Lakin PKK bunu Kendi çıakrları doğrultusunda maalesef tüncelideki bazı kürt alevileri kendine çevirmeyi başarmıştır bunu bugün hayla söylemek PKK nın ekmeğine yağ sürmektir. Bugün PKK nın çoğunu şafiiler oluşturmaktadır ama bunlara sunni ayaklanması demek son derece sunni vatandaşlarımıza çok büyük haksızlıktır bu yüzden alevi ayaklanması demeden önce bir düşününüz.

  Benim düşünceme gelince Osmanlı padişahları devlet bekası için kendi kardeşlerini öldüren insanlardı. Bu yüzdendirki alevileride bir tehdit olarak görmüş ve hepsini ortadan kaldırmak istemiştir. Bu böyle bir padişah için normal bir durumdur. Ama insanlık adına değildir. Ozamanki insan haklarını şimdiki zamanla kıyaslamamak gerekir tabiki. Sultan Selim bir insandır fethederek halife olmuştur. Doğa üstü bir insan değildir hataları olabilir veya istediği bir inancı ırkı yok eder istediğini bırakır gibi bir düşüncede son derece yanlıştır.

 4. #14
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Mesaj
  68
  Rep Gücü
  1871
  Osmanlı padisahlarının yaptıkları dogrumudur bilmem.

  Ama osmanlı padışahlarının yüzde doksanı felc(YATALAK HASTA OLARAK)_olarak Ölmüşlerdir.

  Azablarını bu dünyada çekmişlerdir.

Benzer Konular

 1. Yavuz Sultan Selim Mısır seferinde
  YukseLL Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-07-2013, 01:09 PM
 2. Yavuz Sultan Selim (1470 - 1520)
  Nil@y Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 09-11-2010, 01:49 AM
 3. Yavuz Sultan Selim'in Zerafeti...
  Venhar Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 21-04-2010, 04:48 PM
 4. Yavuz sultan selim han efendimizin
  mopsy Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 19-07-2009, 02:20 AM
 5. Yavuz Sultan Selim'den Mükemmel bir Kapak ;)
  gzm28 Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 27-05-2009, 07:59 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık