Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.719
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062

  Bu mektup Genelkurmay Başkanı`nı istifa ettirir!

  Bu mektup Genelkurmay Başkanı`nı istifa ettirir!

  Dursun Çiçek`in hazırladığı Demokrasiye Müdahale Eylem Planı`nın orijinalini Ergenekon savcılarına gönderen subay, 5 sayfalık mektubunda `Gerekirse tanık olmaya hazırım` dedi

  Demokrasiye Müdahale Planı`nın `ıslak imzalı` orijinal belgesini Ergenekon savcılarına gönderen muvazzaf subayın 5 sayfalık mektubunda `cunta`yı da ihbar ettiği ortaya çıktı. Adli Tıp Kurumu`nun `İmza Albay Dursun Çiçek eli ürünü` raporu verdiği ıslak imzalı orjinal belgeyi imha edilmeden önce dosyalandığı klasörden nasıl aldığını anlatan ihbarcı, `tanık` olabileceğini de belirtti. Mektupta 12 Haziran günü haberin Taraf gazetesinde yayınlanmasının ardından Genelkurmay`da yaşananlar da ayrıntılarıyla anlatıldı.


  KUŞAKLAR BOYU ASKER AİLEYE MENSUBUM


  Kendisini kuşaklar boyu Türk Silahlı Kuvvetleri`ne hizmet eden bir aileye mensup bir kişi olarak tanıtan ihbarcı mektubunda, Psikolojik Harekat Daire Başkanlığı`nda görev yapan bir kısım personelin asli işlerini bir yana bırakarak `cunta örgütlenmesinden aldıkları örtülü ve yasadışı görevleri` yürüttükleri de anlattı. Demokrasiye müdahale planını içeren belgenin kamuoyuna yansımasının ardından, üst rürtbeli askerler ve uzmanlar gözetiminde belge ve bilgilerin nasıl temizlendiğini de anlattı.


  ISLAK İMZA İLE BİRLİKTE 3 BELGE DAHA VAR


  Soruşturmayı yürüten Tümgeneral M.A`nın `bu şekilde hazırlanan yüzlerce belgenin varlığından sözederek belgenin neden hazırlandığından çok `nasıl sızdığını` araştırdığını` da belirten ihbarcı, özel hazırlanan programlar sayesinde bilgi ve belgelerin geri getirilmeyecek şekilde bilgisayarlardan silindiğini belirtiyor. İsim isim cuntayı anlatan ihbarcı, cunta ekibinin nasıl terfi ettirildiğini de anlatıyor. Belgenin orjinalinin yanısıra cuntanın hazırladığı Bilgi Destek Çalışması ve STÖ`lerle ilgili haberlere ilişkin bilgi notunun da eklendiği mektuptan satırbaşları:


  `CUNTA HALA AKTİF, GÖREV ALDIM`


  ... Şu an içinde bulunmaktan büyük pişmanlık duyduğum, sadece 3. dünya ülkelerine özgü kendi vatandaşına psikolojik harekat uygulayan bunun adına da `bilgilendirme faaliyeti` şeklinde masum ve haklı görünen bir maske uyduran cunta oluşumunda birçok arkadaşımla birlikte görev aldım.


  ... Psikolojik Harp Dairesi içindeki cunta yapılanmasının yaptıkları kamuoyuna yansıyınca kurumun adı Bilgi Destek Daire Başkanlığı olarak değiştirildi. Bilgi destek taburlarının sayısı bire indirildi...


  SİVİL UZANTILARIYLA GÜNDEM YARATTI


  ...Cunta yıllardır işgal ettiği makamlarla, kilit pozisyonlar ve sivil uzantıları ile ülkenin gündemini elinde tutmuş ve faaliyetlerini kamuoyuna `tüm TSK`nın ortak görüşü` gibi göstermiştir.


  CUNTA KENDİ BEKASI İÇİN ÇALIŞIYOR


  ... Devletin kurumlarını bir birbirine düşüren, İrtica ile Mücadele Eylem Planı`na bakıldığında her olayda olduğu gibi bu olayda da cuntanın kendi bekası için ülkemizin tüm değerlerini param parça etmeye çalışitığı görülmektedir...


  BELGEYİ DOSYALANDIĞI KLASÖRDEN ALDIM


  ... İrticayla Mücadele Eylem Planı basında yer alır almaz erken davranarak evrakın aslını gizlice dosyalandığı klasörden aldım. Belgenin aslının yerinde olmadığı anlaşılınca önce kriz yaşandı. Ancak daha sonra belgenin ele geçirilmesinden korkan bir cunta mensubu tarafından imha edildiği görüşü benimsendi. Nitekim İ. B. belgenin aslının imha edildiğine kanaat getirdikten sonra açıklama yaptı...


  BİZ HAZIRLADIK AMA NASIL SIZDI?


  ... TSK`da psikolojik harekat birimlerinin kuruluş sahfasından bu yana aktif bir şekilde görev alan ve 2009 atamalarında Bilgi Destek Okul Komutanlığı`nda görev alan Hv. Öğ. Bnb. H.B. bahse konu belge hakkında `Bu belgeyi biz hazırlamıştık nasıl sızdı anlayamadım?` demiştir...


  UZMAN GÖZETİMİNDE TEMİZLİK YAPILDI


  ...Plan basına sızınca belgenin hazırlanmasında kullanılan tüm bilgisayarlar temizlendi, ilgili evraklar imha edildi. (...) İmhaya Orgeneral E.S.`nin özel sekreteri Kurmay Albay U.B. tarafından takip edilmiş, bilgisyarların geri getirilemeyecek şekilde silinmesine nezaret etmiştir. Bu işlemde Alb. Ş.K., Üsteğmerler E.S. ve K.B., Bçvş. M.T. ile Svl. R.S. görev aldı.


  ÇAĞIRIRSANIZ TANIK OLMAYA HAZIRIM


  ...Cunta şimdiye kadar `kendi hukuku` dışında bir hukuk tanımadı. `Cesur` savcılarımızn nefeslerini enselerinde hissedince yaptıkları kirli işlerin üzerini kapatmak için her türlü gayrı ahlaki yola başvuruyorlar. Sayın savcım, tanık olarak çağırmanız durumunda da gelmeye hazırım.


  CHP DESTEĞİYLE BELGELER HAZIRLANDI


  Mektupta 2007 Eylül ayında 2. Başkan Org. E.S`nin emri ile akademisyenler ve bazı CHP`lilerin desteği ve Korg. H. N. T. himayesinde Dursun Çiçek, S.Ö., İ. Z. G. ve F. S.`nin toplumu yönlendirme maksatlı belgeler hazırlandığı da anlatıldı.


  Org. H.I.`nın emriyle Çiçek hazırladı


  ... Daha önce değişik planlar hazırlanmıştı. (...) Org. H.I. tarafından doğrudan netice alabilecek bir eylem planı hazırlanması için emir verdi. Bunun üzerine Korg. M.Ö. ve Tümg. M.B.`nin katkılarıyla gerekli çalışmalar başlatıldı. Ve bu emir üzerine söz konusu İrtica İle Mücadele Eylem planı bizzat Dursun Çiçek tarafından hazırlandı...


  CUNTA EKİBİNDEKİLER TERFİ ETTİRİLDİ MASUMLAR SÜRÜLDÜ

  ... Cunta ekibinin yapmış olduğu illegal bir çalışma nedeniyle yıllardır görevini layıkıyla yerine getiren personel mağdur edilerek suçlu muamelesine tabi tutulmuş ve çeşitli yerlere sürülmüştür. Ama asıl suçlu olan Dursun Çiçek, Deniz Kuvvetleri Karargahında Dair Başkanlığı mak***** atanarak himaye görmüştür. Tuğg. M.B tümgenarelliğe terfi ettirilirken, Korg. M.E. konumunu korumuş, Org. H.I. Ordu Komutanı yapılmıştır.

  kaynak ve devamı
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 2. #2
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.719
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062
  Köşe yazarları istifa istedi

  Oktay Ekşi (Hürriyet):`Topun tüfeğin yenemeyeceği tek güç vardır. Ona `gerçek` derler. O güç döner dolaşır bir gün kendisini kabul ettirir. Galiba Albay Dursun Çiçek imzalı belge konusunda döndük dolaştık, `gerçeğin kabul edilmesi gereken noktaya` geldik.

  Ortaya çıkan gerçeklerin yasal ve ahlaki sonuçları ne ise herkes, onun gereğini yapmalıdır. Silahlı Kuvvetlerimiz, Türkiye`nin 1946`dan beri içinde bulunduğu `demokratik sistem`in gereklerine kendini artık uydurmalı ve `hesap sorulamazlık`tan, `hesap sorulabilirlik` zeminine geldiğini kabul etmelidir.


  Ertuğrul Özkök: (Hürriyet): Acaba bütün bunlar `Nasılsa kimse bize bir şey yapamaz` duygusunun verdiği pervasızlık ve cüretle mi gerçekleştiriliyor? Hangisi olursa olsun, ortada Türk Ordusu açısından çok vahim ve marazi bir durum var demektir. Art arda gelen şu hatalara bakın. Cezalandırmak istediği erin eline, pimi çekilmiş el bombası verip 4 kişinin ölümüne yol açan subay kamuoyundan saklanmak isteniyor. Bir kız çocuğu tarlada ölüyor, suçlamalar yapılıyor. Bunun açıklaması günlerce sonra geliyor. Bir albayın hazırladığı darbe belgesi için komutan kendini angaje edip `kâğıt parçası` diyor veya dedirtiliyor. Sonra belgenin aslı ortaya çıkıyor. Hangi ordu bu kadar üst üste vahim hatayı kaldırabilir?


  Ahmet Altan(Taraf): Bizim ordu disiplinden tamamen kopmuş. Kendini `her türlü hukuksuz eylemi yapma hakkına sahip` sanıyor. Bizim ordunun her yanından `hukuksuzluk` fışkırıyor. Türkiye`nin yolunun açılması, gelişmesi ve çağdaşlaşması için ordunun siyasetten çekilmesi, askerlerin hukuk tarafından denetlenebilmesi gerekiyor.


  Oral Çalışlar (Radikal): Belge, ordudaki yasadışı bir yapılanmayı, seçilmiş meşru iktidarları zor yoluyla devirmeyi amaçlayan bir komployu kanıtlar nitelikte bir belgedir. (...) Bu belgenin sorumluları yargıya hesap verecekler. TSK, ülkemiz demokrasisinin sınırları içine çekilecek ve asli görevine dönecektir.


  Cengiz Çandar(Radikal): TSK`yı yıpratma kampanyası yok. TSK içindeki hukuksuzluk halinin böyle örtülmeye kalkışılmasıyla TSK yıpratılmış oluyor. TSK`yı yıpratmanın ve TSK`nın yıpranmasının önüne geçmek, hukukun önüne geçmemekle mümkün olacak. Mızrak çuvala sığmıyor...


  Taha Akyol(Milliyet): Hukuk sonuna kadar işlemeli, bir daha kimse böyle şeylere cesaret edememelidir. Bu, demokrasi için de TSK`nın itibarı için de zorunludur. Askerler bir de şunu düşünmeli: Niye öyle birkaç yıldır değil, en azından yarım yüzyıldan beri darbeler, cuntalar, müdahaleler, provokasyonlar, andıçlar söz konusudur? Bu problem, `bilgi sızmasını önlemek` gibi teknik bir sorun değil, `askerî ideoloji` ile ilgili ciddi bir sorundur: TSK artık `toplum mühendisliği`nin çağının geçtiğini görmeli; Harbiye`den itibaren eğitimini buna göre gözden geçirmelidir.


  Ali Bayramoğlu(Yeni Şafak): Böyle bir skandal herhangi bir hukuk devleti düzeninde ordu komutanını derhal görevden alma ve ordunun içini hallaç pamuğu gibi atmakla sonuçlanırdı. Bir gün Türkiye de bunları görecek... Şu aşamada en azından Genelkurmay Başkanı`nın görevden alınması ya da istifa etmesi çok kişinin aklına geliyor ve çok kişiye meşru geliyor.


  Hasan Cemal(Milliyet): Başbuğ, kâğıt parçası derken gerçeği biliyor muydu? (...) Durum vahim. Hem de çok vahim. Türkiye`de demokrasi, hukuk devleti, asker-sivil ilişkileri, askerin demokrasi içindeki konumu yerli yerine oturacaksa, bu planın arkasında yatan gerçeğin, daha doğru deyişle kirli tezgâhın ortaya hızla çıkarılması gerekir.


  Ahmet Taşgetiren(Yeni Şafak): `Kâğıt parçası` tanımlaması, çok erken verilmiş bir yargıdır ve kendi kendisini (Başbuğ) çok peşin bir bağlamadır. Kaldı ki ihbar mektubu, Genelkurmay Başkanı`nı dışarıdan belgeyi yargılayabilecek bir konumda değil, bizzat operasyonun içinde göstermektedir.

  Yasemin Çongar(Taraf): Öncelikle yanıtlanması gereken çok kritik bir soru var; Genelkurmay karargâhının bulaştığı suç, ne ölçüde Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ`un bilgisi dahilindedir? (...) Eğer durum böyleyse, Başbuğ, ya paşa paşa istifa etmeli ya da Başbakan tarafından görevden azledilmelidir.


  Hikmet Çetinkaya(Cumhuriyet): Orgeneral Başbuğ, kurumsal sorumluluk kapsamında gerekeni yapacaktır ama bu olay bununla noktalanmaz. Türkiye, bir demokratik hukuk devletidir... Olayın bir başka boyutu, demokrasiye ve hukuk devletine aykırı cunta çalışmalarından hesap sorulması gereğidir.

  kaynak
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

Benzer Konular

 1. Genelkurmay personel sayısını açıkladı
  bursali68 Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 22-11-2011, 12:19 PM
 2. İşte Genelkurmay'ın teröristleri
  Mustad'af Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 16-11-2009, 09:47 PM
 3. Genelkurmay'a Saylan tepkisi
  collection Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 20-04-2009, 11:15 AM
 4. Genelkurmay'dan 8 Mart afişleri
  flasturkmky Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-03-2009, 01:39 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık