Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

TSK_bitmiyen_ihanetler

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisi Vip Salonu Forumunda TSK_bitmiyen_ihanetler Konusununun içerigi kısaca ->> TSK deki cesitli kademelerden bulunan ve vatan haini olarak fislenen; Kendi menfaat ve cikarlari ugruna TSK in en onemli bilgileri ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye lordhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Mesaj
  289
  Rep Gücü
  965

  TSK_bitmiyen_ihanetler

  TSK deki cesitli kademelerden bulunan ve vatan haini olarak fislenen;

  Kendi menfaat ve cikarlari ugruna TSK in en onemli bilgileri sizdiran bazi askerlerin listesi mailime gonderildi.

  Mail box ima gelen bu maili yayinlamam dogrumu dur?

  Degerli uyelerin fikirlerini almak istiyorum?

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye lordhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Mesaj
  289
  Rep Gücü
  965

  Hilmi Özkök'ten 'ayışığı' ifadesi

  Hilmi Özkök'ten 'ayışığı' ifadesi

  Ergenekon soruşturması kapsamında, İstanbul Cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz ile Fikret Seçen’e Genelkurmay Başkanlığı dönemindeki darbe girişimleri iddiaları nedeniyle ifade veren emekli Orgeneral Hilmi Özkök’ün, “Ayışığı ve Yakamoz konularını biliyordum. Bilgi geliyordu, ancak delil bulamadığım için işlem yapmadım” dediği öğrenildi. İfadesinin içeriğine ilişkin bilgisine başvurduğu Özkök, “Hukuki süreçle ilgili hassasiyetimi biliyorsunuz. Hukuki sürecin sonunda her şey açığa çıkacaktır” dedi.

  İkinci Ergenekon iddianamesinde, eski Jandarma Genel Komutanı Org. Şener Eruygur’un, dönemin kuvvet komutanları Org. Aytaç Yalman, Org. İbrahim Fırtına ve Org. Özden Örnek’le birlikte bazı darbe planları yaptığı ileri sürüldü.

  Öz’ün de aralarında bulunduğu Ergenekon savcıları, Ayışığı, Sarıkız, Yakamoz ve Eldiven adlı darbe planlarının detaylarına da iddianamede yer verdi. Savcılar, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Örnek’e ait olduğu iddia edilen “Darbe Günlükleri”ne iddianamede geniş yer ayırdı. İddianamede, bu konularla ilgili soruşturmanın “tefrik” (ayırma) edildiği belirtildi.

  20 sayfalık tutanak
  Öz ile Seçen, tefrik edilen darbe girişimleri iddiaları dosyasıyla ilgili olarak, 25 Nisan’da gittikleri İzmir’de, daha önce “Hukuk çağırırsa icabet etmek gerekir diye düşünürüm. Sanık veya tanık olarak mahkeme çağırırsa ‘gitmem’ denilemez” açıklamasını yapan Özkök’ün ifadesine başvurdu.

  “Bilgi sahibi” sıfatıyla İzmir Adliyesi’ndeki özel bir odada ifade veren Özkök’ün tutanağının yaklaşık 20 sayfa olduğu öğrenildi.

  Neden işlem yapmadı?
  Milliyet Gazetesi'nden Tolga Şardan'ın haberine göre Özkök’ün, darbe girişimi iddiaları konusunda, “Ayışığı ve Yakamoz konularını biliyordum. Bilgi geliyordu, ancak delil bulamadığım için işlem yapmadım” dedi. Bu konuda daha önce “Girişimleri biliyorsa, neden işlem yapmadı?” şeklinde eleştirilere uğrayan Özkök, böylece, işlem yapmamasının nedenini de açıklamış oldu.

  ERSÖZ'Ü ÇAĞIRIP GÖRÜŞTÜM
  Özkök’ün ifadesinde, Ergenekon davasının en önemli sanıklarından Eruygur’un, Jandarma Genel Komutanlığı döneminde en yakın çalıştığı isimlerden olan, eski Jandarma İstihbarat Daire Başkanı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’le ilgili iddialara da değindiği anlaşıldı.

  Özkök’ün, çok sayıda kişinin telefonunu mahkeme kararı olmaksızın dinlettiği, kendisini ya da Eruygur’u ziyarete gelen kişilerin konuşmalarını kayda aldığı öne sürülen Ersöz için, “Ersöz’ü çağırıp görüştüm. İllegal telefon dinlemeleriyle ilgili konuştum. ‘Bu konular nedir?’ diye sordum. Bana, ‘Bunlar söz konusu olamaz’ dedi” şeklinde ifade verdiği öğrenildi.

  8 saatlik ifade
  Özkök’ün ifadesine, 3. veya 4. Ergenekon iddianamesinde yer verileceği bildirildi. Özkök, hukuki sürecin devam ettiğini, bu konularda konuşmasının uygun olmayacağını belirterek, “Hukuki süreçle ilgili benim hassasiyetimi biliyorsunuz. Hukuki sürecin sonunda her şey açığa çıkacaktır” dedi.

  Ergenekon savcılarına ifade vermeden önce Genelkurmay Adli Müşavirliği’ni arayarak hukuki destek aldığını söyleyen Özkök, sorgunun yaklaşık 8 saat sürmesini ise “8 saat sürdü ama aralar verildi. Savcılarla köfte ekmek yedik” diye açıklamıştı.

  Günlükte ‘Belgeler elinde’ iddiası
  2. İddianame’nin 269. ve 270. sayfalarında yer alan, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Özden Örnek’e ait olduğu öne sürülen “Darbe Günlükleri”nde, Özkök’ün darbe girişimlerinden haberdar olduğunun iddia edildiği ifadeler yer alıyor:
  15 MART 2004: “Sabah bir ara beni Jandarma Genel Komutanı aradı. ‘Genelkurmay Başkanı her şeyi biliyor. Biraz önce beni aradı. Hemen öğleyin bir araya gelmemiz lazım’ dedi. Kendisine neleri bildiğini sordum, jandarma tesislerinde Ömer İzgi ile yemek yediğimizi biliyor. Hemen hemen her şeyi biliyor, dedi.”
  16 MART 2004: “Genelkurmay Başkanı’nı görmeye gittim. Sonra oturduk ve bana TSK’da bölünmüş bir görüntü olduğunu ve bazı davranışların çok kötü değerlendirmelere neden olduğunu anlattı. Bizim yaptığımız bazı girişimler ve bilhassa Jandarma Genel Komutanı’nın girişimlerinin hemen hepsinden haberi vardı. Jandarma Genel Komutanı’nı nedense hedef olarak almıştı. ‘Bütün belgeler elimde, bunları devletin arşivlerine geçireceğim, bu tarihi bir görevdir. Şener’in yaptıkları yetkisini aşmaktadır. Kendi tesislerinde eski Meclis Başkanı ve rektörler ile de görüşme yapmış. Bunları nasıl yapar’ dedi...

  Hurriyet.


  mi?

Yukarı Çık