Anket: Güneydoğu'daki mayınları temizleme işi İsraile verilmeli mi?

Uyarı: Açık Ankettir, bu Anketi bütün üyelerimiz görebilir ve oy kullanabilirler.

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 Toplam: 8
 1. #1
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555

  Unknown Güneydoğu'daki mayınları temizleme işi İsraile verilmeli mi?

  Güneydoğu'daki mayınları temizleme işi İsraile verilmeli mi? Ne dersiniz?

  178.500 dekarı mayın döşenmiş, toplam 216 bin dekar arazi 216 bindekar/dönüm (216 milyon m2) Mayınlı arazinin gerisinde birinci sınıf askeri yasak bölge ve onun arkasında da birçok yerde ikinci sınıf askeri yasak bölge bulunmaktadır.
  Genel Kurmay o aşamada bu araziyi iki yılda temizleyebileceğini; bunu yapabilecek bilgi, eğitim ve yetişmiş elemanı olduğunu; ancak bazı yeni makine ve tesisat alınması gerektiğini, bunun için de 35 Milyon Dolara gereksinim bulunduğunu belirtmiş olup arazinin mayından arındırılması işi o dönemde çeşitli nedenlerle gerçekleştirilememiş ancak şimdi de kimi kesimlerce doğruluğu bizzat Askerimizin açıklanmasıyla anlaşılacak biz yapamayız dediler yaygarasıdır.
  İktidar söz konusu arazilerin mayından temizleme işini yap-işlet-devret modeli ile 44 yıllığına ihaleye çıkararak, hem organik tarıma uygun, hem de petrol rezervleri bulunan bu arazilerin yabancıların eline geçmesinin önünü açmaya çalıştığı yönünde kanaatler ortaya çıkmıştır.. 2020 yılından itibaren Ortadoğuda su sorunu çıkacağı doğrultusundaki öngörüler de dikkate alınınca, bu bölgenin önümüzdeki yıllarda değerinin paha biçilmez olacağı açıktır bunu hükümetteki milletvekillerinin bildiğide ortadadır
  Durumun ne kadar vahim sonuçlar doğuracağını öngören bazı Milletvekilleri , 178.500 dekarı mayın döşenmiş, toplam 216 bin dekar arazinin mayından temizlenmesi ve arazinin mayınları temizleyenlere tarımsal amaçlı kullandırılması hususunda hazırlanan 2005 tarihli Bakanlar Kurulu Kararları ile söz konusu Kararnamelere dayanılarak Maliye Bakanlığı tarafından tesis olunan ihale işlemlerinin iptali ve yürütmenin durdurulması istemi ile Danıştayda ilk defa haklılığı tartışılamayacak,milletimizin tamamını hakkını gözeten dava açmıştır.
  Danıştay kararında şöyle denilmektedir:Maliye Bakanlığınca mayının temizlenmesi hizmetinin satın alınması ile temizlenen arazinin tarımsal amaçlı kullandırılması işinin aynı ihalede birleştirilmesi durumunda söz konusu ihtiyaçların en iyi şekilde uygun şartlarla karşılandığından söz edilemeyeceğinden, dava konusu ihale şartnamelerinde hukuka uyarlık bulunmamakta....... anılan iki ihtiyacın bir ihale ile karşılanması hukuken ve işin niteliği icabı mümkün bulunmamaktadır.
  Görüldüğü gibi Danıştay, yapılan işlemin 2886 Sayılı Yasanın 2. Maddesine aykırı oluşu yanında, mayınlı sahanın temizlenmesi ve temizlenen arazinin temizleyenlere kullandırılması işlerinin aynı ihalede yapılması durumunda söz konusu ihtiyaçların en iyi şekilde ve uygun şartlarla karşılanamayacağını da kararının gerekçesi olarak ortaya koyarak DANIŞTAY 13. DAİRESİ,11 MART 2009 GÜN VE 2009/2843 SAYILI KARARI İLE İHALE ŞARTNAMESİNİN YÜRÜTÜLMESİNİN DURDURULMASINA KARAR VERMİŞTİR.
  Halen TBMM Genel Kurulunda görüşülmekte olan İktidar tasarısı, ihaleyi Kamu İhale Kanununa tabi olmaktan çıkararak, Danıştay Kararına uygunluğu sağlamayı amaçlıyor. Fakat, konunun özünü oluşturan ve Danıştay Kararında da belirtilen ihalenin, mayından temizleme ve temizlenen arazinin kullanılmasını tek işlem olarak yapmasının doğuracağı sakıncaları dikkate almamaya devam ediyor.


  yazının kaynağı

  2058'e kadar kiralık ülke sınırı

  53 yıldır tarım yapılmıyor. 3.5 milyon dönümlük arazi. Yabancıya verilirse 2058 yılına kadar Türkiye'nin sınırı yaban ellerde olacak. Türkiye-Suriye sınırındaki mayınlardan temizlenecek arazilerin kimlere tahsis edileceği şimdiden tartışma çıkardı.

  Arazi çok büyük... 53 yıldır bu alanlarda ekim yapılmadığı için toprak birinci kalitede, verimi çok yüksek...

  Söz konusu alan tam 877 kilometre... Genişlik ise 300 ile 700 metre arasında... 3.5 milyon dönümlük bir alandan söz ediliyor...

  O TOPRAKLARA ALAN YAŞAR

  Kaçakçılığı önlemek amacıyla 1956 yılında Suriye sınırına döşenen mayınlar şimdi temizlenecek. Ortaya çıkacak 3.5 milyon dönüm büyüklüğündeki arazinin kimlere verileceği merakla bekleniyor. Arazi, Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak illerini kapsıyor...

  Arazinin yüzde 80'e yakınlık bölümü birinci sınıf tarım alanı. Bu arazinin de yüzde 70'inin sulanabilir özellikler taşıdığı değerlendirilmektedir.

  YENİ TARIM DEPOSU  TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, mayınlı arazilerin tarıma açılması durumunda elde edilecek yıllık net geliri hesapladı. Tahminler yıllık o araziden elde edilecek gelirin 20 milyon doların üzerinde olacağı yönünde... Söz konusu alandan yılda 85 bin ton pamuk veya 102 bin ton buğday veya 212 bin ton mısır elde etmek mümkün

  ORGANİK TARIM CENNETİ OLUR

  Söz konusu olan arazi Türkiye'nin yeni tarım deposu niteliğinde... Yıllardır dinlenmiş olan toprak organik tarım için de ideal... Zira bu topraklar suni gübre ya da ilaçlama nedeniyle tahrip olmamış durumda. Dolayısıyla araziden elde edilecek ürün de en doğalı olacak. Bu açıdan arazi büyük değer taşıyor...

  YABANCIYA 49 YILLIĞINA MI VERİLECEK?

  Söz konusu arazinin 49 yıllığına, mayın temizleme işini yapacak yabancı şirketlerin kullanımına devredilmesi gündemde... Çünkü geçen yıl haziran ayında yapılan yasal düzenlemede buna uygun şartlar var... Devlet araziyi temizleyecek olana bu alanları 49 yıllığına devredebilir...

  YABANCI ALIRSA SINIRIMIZ 2058 YILINA
  KADAR YABAN ELLERE EMANET...
  YABANCININ GİZLİ NİYETİ
  PETROL MÜ?...

  internethaber
  Konu İnci tarafından (26-05-2009 Saat 04:16 AM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820
  mayin temizleme isi bizim elimizdegelmiyormu baska devletlewri araya sokuyoruz
  anlamis deyilim.

 3. #3
  metamorphosis
  Misafir..
  İsrail kendi sattığı silahları yine kendisi temizlemek istiyor. Peki temizlenme esnasında o sahada çıkacak yeraltı zenginlikleri ne olacak? İşlemin yapılması esnasında kurulacak teknik sistemin nelere yol açacağından bahsetmiyorum bile. Ama bu işin mayın temizlemekle bir alakası yok.

 4. #4
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  912
  Rep Gücü
  19319
  bence de mayin bahane, rant ve kötü emeller sahane.

 5. #5
  Aktif Üye ashenarşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesaj
  1.511
  Rep Gücü
  33423
  İsraili oraya girerse pkkllarla el ele verip önce ortalığı karıştırma girişimleri sonra becerirlerse, heryerde haydutluk yapma girişimi olur. AB destekler, amerika görmez. Amaçları ise Doğunun kapısı olan türkiyeyi yok etmek ve Doğu ülkelerinin topraklarına sahip olmak. Kazakistan, Azarbeycan, Türkmenistan.

  Türk destanına son vermek amaçları. Tabii yerse..

 6. #6
  Aktif Üye carloss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  1.712
  Rep Gücü
  28877
  Şimdi İsraile veryansın eden hükümetimiz bu işi İsraile vermek için kaç takla atmıştı hatırlıyor musunuz ?
  Bunu da unuttuk demeyin, ne olur demeyin..

 7. #7
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Mesaj
  47
  Rep Gücü
  0
  ORDU NİYE KENDİ YERLEŞTİRDİĞİ MAYINLARI TEMİZLEYEMİYOR ? ? ?
  yeni YARGI yeni ORDU hemen acilen...

 8. #8
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Bu konuya da yorum yazacaktım ancak " GİDENİN ARKASINDAN KONUŞMAK " olacağından vazgeçtim...

  Sağlıcakla kalınız...

Benzer Konular

 1. Tecavüz suçu için idam cezası verilmeli mi?
  SAHARAY Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 68
  Son mesaj: 30-01-2016, 01:33 PM
 2. Türkiye'nin güneydoğu'sunu neden bölmek istiyorlar?
  meridyen2 Tarafından Tartışma Salonları (polemik) Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 30-03-2013, 11:53 AM
 3. Doğu ve Güneydoğu Hayvan Dernek Ve Barınakları
  dogangunes Tarafından Super Rehber Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-05-2011, 04:29 AM
 4. Çocuğa Nezaket Eğitimi Nasıl Verilmeli?
  mopsy Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 22-09-2009, 09:48 PM
 5. Güneydoğu’nun önemli isimlerinden trt şeş değerlendirmeleri
  helindem Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 12-01-2009, 09:15 PM
Yukarı Çık