Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Acemi Üye evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  Londra
  Mesaj
  169
  Rep Gücü
  502

  Turk Kavrami ve Ifadesi

  Saygideger yazarlar;

  Turk, kavrami; bir kimlik midir? bir kokenmidir? Kimlere Turk denir? Milliyetcilik donemi-1600'ler- oncesi kullanilan Turk kavramiyla; bilhassa, milliyetciligin dunya da; yogunlastigi yillarda-1900'ler- kullanilan Turk kavrami arasinda ne fark vardir? Turk, milliyetciligi nedir? Turkculuk nedir? Yurtseverlik ve vatandaslik, temelinde ki; Turk neyi ifade eder? "Ne mutlu Turkum Diyene" ile, "Ne Mutlu Turk Olana" arasinda ne fark vardir." Turki, cumhuriyetler" ne demektir? "Turk milleti" denince, ne anlasilir? Turkiye Turklerindir" cumlesi; milliyetci bir soylem mi? Yoksa birlestirici bir soylem midir? "ben Turkum" diyen bir kisi; kimlik mi, yoksa kokenmi belirtir? "Ben, Turk degilim" kimligemi, kokene mi yonelik bir soylemdir? v.s.

  Turkce, dili sadece Turkleremi aittir? Bu ve buna benzer, soru ve cevaplarla; hem tarihsel; hemde ideolojik olarak; Turk kavramini masaya yatiralim ve ifade edelim. Yorum, tarihi bilgi ve goruslerinizi bekliyorum.

  Saygilarimla;
  evrensel-insan

 2. #2
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Rep Gücü
  2992

  Cevap: Turk Kavrami ve Ifadesi

  Türklük en eski uygarlıklardan biridir. Türklüğün başlangıcınıda tam olarak bilemiyoruz.Ama önümüzde tam olarak onunda orjini bilinmese dahi Türklüğe nazaran daha yakın bir tarihi kapsadığı için Beş aşağı beş yukarı çok yakından bildiğimiz bir kavim vardır :Oda İsrail.Kim ne derse desin dini duygularımıza bir tarafa bırakarak biraz mantıklı düşündüğümüzde Böyle bir kavmin Antik Mısırda yaşamadığı gün gibi kesindir. Yine bu kavmin Filistin topraklarında bir Davut yada Süleyman devleti kurmadığıda ortadır.SADECE ORTAK BİR TEVRAT KÜLTÜRÜ ETRAFINDA BİRLEŞEN İNSANLAR VARDIR.Tevratın ilk olarak Aramice daha sonra ise İbranice olarak yazıldığı kabul edilmekte olup başkaca bir bulguda yoktur. Her iki dilse SAMİ dil gurubundandırlar.Ama Samiler Arabistan ve Ortadoğuya nereden gelmişlerdir?Hindistanmı yoksa Kadimden beri o topraklarda yaşıyorlarmıydı? İbrani dediğimiz kavmin HZ İBRAHİMDEN ÖNCEKİ ADI NEYDİ?Ama şurası kesinki değişik dil ,kültür ve ırktan olan insanlar BU KÜLTÜRÜ BENİMSEDİLER(Ki Buna Kırımda ,Balkanlarda yaşayan Türk kültürüne bağlı yani Türk olmuş insanlarda dahil oldular)Ve bu Kültüre bağlı insanlar sonuçta birbirleriyle evlenmeye başladılar. İşte o zamanda yavaş yavaş bir biyolojik Irkta ortaya çıktı.Hatta bugün Zencilerden bile Yahudi olanlar vardır.Yavaş yavaş onlarda bu kültür potasının içinde eriyerek kazanlarını zenginleştireceklerdir.
  Türklük ise Yahudilikten çok çok eskidir.Türeyiş yani Ergenekon destanı dikkatlice incelendiğinde onun Milli bir destan olmaktan ziyade İnsanın kendi daralan kişiliğinden gerçek özbenliğine yaptığı günülsel ve düşünsel yolculuğun ta kendisi olduğunu görürüz.Milletleri meydana getiren ESAS TEMEL KÜLTÜR HEP AYNIDIR. ODA İLAHİ FELSEFE YANİ HİKMETTİR.Bunun aksini ise bu gün ABD MADDEYLE yapmaya çalışmaktadır. Ama ABD ekonomisi ilerde çöktüğünde ne olacaktır?Balık Oltanın ucuna takılan yemle değil ağla yakalanır. O suda görülmeyen ağ ise KÜLTÜRÜN ta kendisidir. O kültürde tekrar ederek yazıyorum HİKMETTİR.O zaman Türlükte Belli bir Kazanın etrafında toplanan Değişik kültürde ve ırklarda insanların o kazanın kültüründe birleşerek oluşturdukları bir Sosyal realitedir.Zamanlada IRK denilen olguyu meydana getirmişlerdir.Ama Bu Sosyal realite hiçbir zaman olduğu yerde kalarak kendi kendini köreltmemiştir.Türk ilahi Filozofları(Şamanları,dedeleri,babaları,Alp erenleri) her ne kadar İslamı kabul etselerde ;Bu kabul ediş Arap toplumunun KÜLTÜRÜNE tamamen teslim olma şeklinde olmamıştı.Ona düşmanda değildi. Bilakis Hem kendi kültürünü İbrahimi kültürlede zenginleştirmek(Çünkü bunun acısını daha önce Musevi ve Hiristiyan olan Türklerle neye malolduğunu çok iyi görmüşlerdi!)Hemde Sami kavimlerde kaynaşarak Türk Kazanını dahada ZENGİNLEŞTİRMEKTİ.Onun için Şaman sazı yada kopuzu eline aldı:ADI GÜZEL KENDİ GÜZEL MUHAMMED DİYE BAŞLADI İSLAM KÜLTÜRÜNÜDE ANLATMAYA. Ama bununlada kalmadı KIRKLARI YAZDI.Kırklar meclisinde ENGÜR ŞERBETİ EZİLMESİNİ ANLATTI.Hz Ali Keremallahü Veche efendimizin Devlerle savaşını anlattı.Ama ne yazıkki daha sonra Sefavilerle olan çekişmeler yüzünden Türkün bu ŞAHSİYETLİ KÜLTÜRÜ Yavaş yavaş Arabın kültürü altına girmek zorunda kalmıştır.II Beyazıt Han(Beyazıtı Veli) zamanında.
  Yalnız II Beyazıt Han Son derece bilinçli bir Hükümdardı. Sadece Ülke halkını Sünnileştirmekle kalmadı.YESEVİ KÜLTÜRÜNÜDE YENİDEN OSMANLIYA BAĞLI BİR YAPILAŞTIRMA ÇALIŞMALARINA GİRDİ.BALIM SULTAN denilen Hayali bir kişilik sözde bir Roman prensi. Belkide Kont Drakulanın ikiz kardeşi. Romanyadan geliyor. Yeniçeri askerleri onu Batun sultanımız geldi diyerek Top atışlarıyla karşılıyorlar.Ve Balım Sultan Osmanlının deyimiyle:TİLKİLERİN YUVA YAPTIĞI HÜNKAR HACI BEKTAŞI VELİNİN KUTSAL KAZANINI TEKRAR İHYA ETMEĞE GİDİYOR.O Tilkiler ise Sefavi devleti ve onun yardakçısı olan Panteist Erdebil dergahıdır:)))).Bu arada Panteizmide kısaca açıklayayım.Panteizim Yüce Allahın Vücudunun Kainat olduğunu Ama RUHUNUNDA İNSANDA OLUŞAN YÜKSEK FITRAT OLDUĞUNU İLERİ SÜREN İLAHİ FELSEFEDİR.Panteizim hiç bir zaman RUHU inkar etmez.Yalnız Maddi yaradılışın başlangıcı olmadığını kabul eder.Dolayısyla Panteizimde MADDİ EVRİM YOKTUR.
  İşte Balım Sultan Hünkar Hacı Bektaşı Veliden sonra İKİNCİ PİR (PİRİ SANİ) Olarak Osmanlıca İlan ediliyor.(Fakirin kanaat ve inancınca Her iki Pirimde Tarihte yaşamamış olan İnsan Ruhunun Yüce makamlarıdır.)Ve Yeniçeri askerinin hepsi bu tarikata İHVAN KAYDEDİLİYOR. Beyazıt Hanın Oğlu II Selim Handa Bir yandan Şah İsmailin üzerine yürüyor. Bir yandan ise ağlaya ağlaya HATAYİ OKUYOR Şarap içiyor. Vede bir yandan Vahdeti vücutçu ve Bal gibide çok sıkı bir Batıni vede Panteist olan Şeyh Ül Ekber Muhyiddini Arabi Hazretlerinin Şamda Türbesi ortaya çıkarılıyor.Yani Osmanlı Türkü Sünni İslamla Kendi Emniyetini sağladı ama Bektaşi Yeniçeri ilede TÜRKLÜĞÜN YAYILMASINI SAĞLADI. Çünkü TÜRKLÜK OLMASA OSMANLIDA OLAMAZDI. OSMANLI OLMAZSA SARAYDA OLAMAZDI.İşte buda AVRUPAYA YAPILAN FETİHTİ! Avrupalıyıda KUTSAL KAZAN ETRAFINDA BİRLEŞTİRMEK İSTİYORDU.Yani Onlarıda TÜRKLEŞTİRMEK!Düşünün Devşirme seçilen bir genç önce sünni bir ailenin yanına veriliyor,Orada Sünnet oluyor daha sonra TÜRKKÇE öğreniyor, Türk Örf ve ananelerine göre yetiştiriliyor,Camiye Gidiyor. ama Acemi Oğlanlar Kışlasına ayak bastığı tarihten itibarende Camiyle arası kesilip Bektaşi Ocağına bir İhvan Nasb ediliyordu.
  HER NE OLURSA OLSUN HERHANGİ BİR MADDE GELİŞTİRİLMEYİPTE DURAKLATILIRSA O ŞEY YOK OLMAYA MAHKUM OLUR.TÜRKLÜĞÜNDE DAİMA VAR OLABİLMESİ İÇİN GELİŞTİRİLMESİ GEREKİR. İŞTE OSMANLI BU GERÇEĞİ ÇOK İYİ BİLİYORDU.Ve sadece Sünni islami prensiplerle İlahi kelimetullahı yayıp(Yani İnsanları Türklüğün sağladığı Şahsiyetle Şahsiyetlendirebilmektir. Bu sayedede Milletçe Emperyal güç olabilmek vede devam ettirebilmektir) avrupayı Türkleştiremezdik.
  Ne mutlu Türküm diyene sözüde işte o Osmanlının Türkleştirdiği Türklere karşı söylenmiştir.Ancak yinede şu hususu belirtmek isterim:Büyük Atatürk Milleti meydana getiren Unsurlarda Din yerine Ortak ahlakı savunsada.Bu Din kadar etkili olamaz vede olmamıştır. Bunun Örneğini II Cihan savaşının başlangıcı Sovyetlerde görüyoruz.Din olmadan asker savaşmaz kaçar.Nitekim savaşın başlangıcındada bu olmuştur. Daha sonra İkonlar Yeniden ortaya çıkarılmış,Papazlara eski itibarları verilmek zorunda kalmıştır.Çünkü İlahi felsefe Hikmetttir bir toplumu yapan. Şayet onu ortadan kaldırırsak yapılan toplum yıkılmaya mahkum olur.Toplumun her ferdide İlahi felsefe bilmek zorunda değildir.Belirli kalıplar halka benimsetip ezberletilir. Ama birde HAVAS ilmi vardırki İşte Onu İlahi Feylozoflar bilir.O feylozoflarada Sofi denir. İşte onlar toplumda itilmek kakılmak yalnız bırakılmak pahasınada olsa Milleti meydana getiren O ESAS KÜLTÜRÜN BEKÇİLERİDİR. Pekiyi onlara bu görevi kim vermiştir? Devletmi? HAYIR.Halk yani Milletmi? Onada Hayır.Zatlarında bulunan NOKTAYI İRFANİ ALİ VERMİŞTİR.Baki selamlar.

Benzer Konular

 1. Kulluğun en güzel ifadesi: Dua
  meridyen2 Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-09-2010, 01:01 PM
 2. Iman Kavrami
  evrensel-insan Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-04-2009, 12:27 AM
 3. Felsefi Temelde Din Kavrami
  evrensel-insan Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 17-12-2008, 12:45 AM
 4. Felsefi Temelde Tanri Kavrami
  evrensel-insan Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-12-2008, 11:14 PM
 5. PARAPSİKOLOJİ VE ZAMAN KAVRAMI
  dogangunes Tarafından Parapsikoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-07-2007, 01:02 AM
Yukarı Çık