+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6

ATATÜRK Ne Deistti Ne Ateist- DİNDAR BİR MÜSLÜMANDI

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Vip Salonu Forumunda Bulunan ATATÜRK Ne Deistti Ne Ateist- DİNDAR BİR MÜSLÜMANDI Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> ATATÜRK Ne Deistti Ne Ateist- DİNDAR BİR MÜSLÜMANDI Türk Milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır demek

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130075
  Mesaj
  166
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  338

  Exclamation ATATÜRK Ne Deistti Ne Ateist- DİNDAR BİR MÜSLÜMANDI

  ATATÜRK Ne Deistti Ne Ateist- DİNDAR BİR MÜSLÜMANDI

  Türk Milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır demek istiyorum. Dinime, bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum." -Mustafa Kemal Atatürk- (Atatürk ve Din Eğitimi, Ahmet Gürbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, s.32)

  Atatürk, İslam ahlakını ve dinimizin vecibelerini daha aile ocağındayken öğrenmiş, tahsil yaşamı boyunca da bu bilgilerini pekiştirerek geliştirmiştir. "Ilımlı-modern-dindar" yapının, en güzel örneği ve en başarılı uygulayıcısı, laik Cumhuriyetimiz'in kurucusu Büyük Önder Atatürk'tür. Ulu Önder, her zaman gericilikle mücadele ederken İslam'ı yüceltmiş; dolayısıyla bu ikisi arasındaki ayrımı en doğru biçimde yapmıştır. Tekke, türbe ve zaviyeler onun döneminde kapanmış, ama ilk Türkçe Kuran meali de yine onun döneminde yayınlanmıştır. Türk insanının ihtiyaçlarını ve özelliklerini çok iyi bilen, gericiliğe, yobazlığa her zaman karşı olan Atatürk, Türk Milleti'ni dinin özüne yöneltmeyi amaçlamış ve bugün milletçe ulaşmayı hedeflediğimiz yapıyı her yönüyle tecelli ettirmiştir.

  Şüphesiz ki din, Büyük Önder’in de dikkat çektiği gibi demokrasinin ve milli bütünlüğümüzün vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. Bir milletin fertlerini birarada tutan en güçlü bağ olan din, aile, ahlak ve devlet müesseselerinin de devamını sağlayan en önemli unsurdur.

  İşte bu nedenlerden ötürü, toplum dokusunun vazgeçilmez parçası niteliği taşıyan din müessesesinin devamını sağlayamayan bir ulusun sosyolojik ve bilimsel açıdan ayakta durması mümkün değildir. Gerek kişi, gerekse toplum açısından dinin lüzumlu bir müessese olduğunu belirten, siyasi alanda yaptığı sayısız reformla bu sağlıklı bakış açısını geniş kitlelere yaymayı hedefleyen Büyük Önder Atatürk, Türk Milleti’nin dindar olmasını ve dini değerlerini muhafaza etmesini "Din lüzumlu bir müessesedir. Dinsiz milletlerin dev***** imkan yoktur"; "Din vardır ve lazımdır." (Yakınlarından Hatıralar, Asaf İlbay, s. 102) sözleriyle teşvik etmiştir. Milletini, batıl inanışlardan arındırıp, gerçek dine yöneltmeyi amaçlamıştır.

  Büyük Önder, gerçek dinin temelini ve Müslümanların konuyu hangi kıstaslara göre değerlendirmeleri gerektiğini 7 Şubat 1923 tarihinde, Balıkesir’deki Paşa Camii’nde verdiği hutbede kendisini dinleyenlere şöyle ifade etmiştir:

  "Allah birdir, şanı büyüktür. Allah'ın selameti, sevgisi üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri Allah tarafından insanlara dini gerçekleri duyurmaya memur ve elçi seçilmiştir. Bunun temel esası, hepimizce bilinmektedir ki, Yüce Kuran'daki anlamı açık olan ayetlerdir. İnsanlara feyz ruhu vermiş olan dinimiz son dindir. En mükemmel dindir. Çünkü dinimiz akla, mantığa, gerçeğe tamamen uyuyor ve uygun düşüyor." (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, c. 2, s. 93)

  Yarım yüzyılı aşkın bir süredir bazı ideolojik çevreler tarafından Türk halkına son derece çarpık bir mantık aşılanmaya çalışıldı.

  Oysa, Atatürk'ün hayatı ve düşünceleri araştırılıp incelendiğinde, materyalist kesimlerin öne sürdükleri bu tür iddiaların bütünüyle gerçek dışı olduğu ortaya çıkar. Gerek Atatürk'ü yakından tanıyan kişilerin aktardıkları bilgiler, gerekse Atatürk'ün hayatını anlatan güvenilir kaynaklar incelendiğinde, Atatürk'ün sarsılmaz bir Allah inancına sahip, Kuran-ı Kerim'i kendisine rehber edinmiş samimi bir Müslüman olduğu görülecektir.

  Atatürk'ün sağlam bir İslam inancına sahip olduğu, çeşitli vesilelerle yaptığı konuşmalarda da açıkça kendini göstermektedir. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önderimiz'in ortaya koyduğu uygulamaları incelediğimizde de, bunların dinimizin özüne ve Kuran-ı Kerim'de tarif edilenlere uygun olduklarını görürüz.

  Atatürk'ü dinden uzak ve materyalist bir kişi olarak göstermek isteyenler şunu iyi bilmelidirler ki, Atatürk hayatı boyunca, temelini materyalizmden alan komünizme karşı büyük bir mücadele vermiştir. Bu konuyla ilgili olarak da, 'Şurası unutulmamalıdır ki; Türk aleminin en büyük düşmanı komünistliktir. Her görüldüğü yerde ezilmelidir.' (Faruk Şükrü Yersel, Eskişehir Gazetesi, 1926) talimatını vermiştir.

  “Bilhassa bizim dinimiz için herkesin elinde bir ölçü vardır. Bu ölçü ile hangi şeyin bu dine uygun olup olmadığını kolayca takdir edebilirsiniz. Hangi şey ki akla, mantığa halkın menfaatine uygundur; biliniz ki o bizim dinimize de uygundur. Bir şey akıl ve mantığa, milletin menfaatine, İslam'ın menfaatine uygunsa kimseye sormayın. O şey dinidir. Eğer bizim dinimiz aklın mantığın uyduğu bir din olmasaydı mükemmel olmazdı, son din olmazdı.” (Atatürk'ün S.D. II, 1923, s. 127)

  İslam Dini hakkında bu kadar güzel fikirlere sahip olan ve her ortamda bu düşüncelerini dile getiren Atatürk, açıktır ki Allah'tan korkan, Allah'ın emirlerini elinden geldiği kadar yerine getirmeye çalışan bir Müslümandı. Atatürk, Çanakkale Zaferi’nde çarpışan Türk askerlerinin iman ruhunu şöyle anlatmıştır:

  “Çanakkale İslâm’la korundu” diyen Atatürk şöyle devam ediyor: “Öleni görüyor. Üç dakikaya kadar öleceğini biliyor. En ufak bir fütur (yılgınlık) bile göstermiyor. Sarsılmak yok. Okuma bilenler ellerinde Kur’ân, cennete girmeye hazırlanıyor. Bilmeyenler kelime-i şehadet getirerek yürüyor. Bu, Türk askerlerindeki ruh kuvvetini gösteren, şaşılacak ve övülecek bir misaldir. Emin olmalısınız ki Çanakkale Muharebesi’ni kazandıran bu yüksek ruhtur.” (Atatürk’ün S ve D. c. 2, s. 93)

  Atatürk; Peygamber Efendimizi çok iyi tanımış, onun üstün özelliklerini çeşitli vesilelerle anlatmıştır:

  “O, Allah'ın birinci ve en büyük kuludur. O'nun izinde bugün milyonlarca insan yürüyor. Benim, senin adın silinir; fakat sonuca kadar O, ölümsüzdür.” (Dr. Utkan Kocatürk, Atatürk'ün Fikir ve Düşünceleri, Atatürk ve Din Eğitimi, A. Gürtaş, s. 26)

  “O'nun hak peygamber olduğundan şüphe edenler, şu haritaya baksınlar ve Bedir destanını okusunlar. Hz. Muhammed (sav)'in bir avuç imanlı Müslümanla mahşer gibi kalabalık ve alabildiğine zengin Kureyş ordusuna karşı Bedir'de kazandığı zafer, fani insanların karı değildir; O'nun peygamber olduğunun en kuvvetli işareti işte bu savaştır.” (Hakikati Tasvir, "Ş. Günaltay'ın Anıları", A. Gürtaş, s. 26)

  Atatürk'ün Hz. Muhammed (sav)'e yönelik övgü dolu sözleri ise şöyledir:

  "Bütün dünyanın Müslümanları Allah'ın son peygamberi Hz. Muhammed'in gösterdiği yolu takip etmeli ve verdiği talimatları tam olarak tatbik etmeli. Tüm Müslümanlar Hz. Muhammed'i örnek almalı ve kendisi gibi hareket etmeli; İslamiyet'in hükümlerini olduğu gibi yerine getirmeli. Zira ancak bu şekilde insanlar kurtulabilir ve kalkınabilirler." (Urduca Yayınlarda Atatürk, A.Ü. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Yayını, 1979, s. 70-71)

  “Büyük bir inkılap yapan Hazreti Muhammed (sav)'e karşı beslenilen sevgi, ancak onun ortaya koyduğu fikirleri, esasları korumakla tecelli edebilir.” (Şemsettin Günaltay, Ülkü Dergisi, sayı 100, s.)

  Atatürk, laikliği, din ve vicdan özgürlüğünün temeli olarak kabul etmiştir. Bize düşen görev, Atatürk'ün de yaptığı gibi, İslam'ı savunmak ve Allah'ın dinini insanlara öğretmektir.

  'Şurası unutulmamalıdır ki; Türk aleminin en büyük düşmanı komünistliktir. Her görüldüğü yerde ezilmelidir.'

  Darwinist, materyalist zihniyetle dünyada milyonlarca insanın ölümüne neden olan bu kanlı diktatörler, hadislerin tabiriyle AHİR ZAMAN DECCALLERİDİR.

  Tam bir Türk milliyetçisi ve Türk-İslam Birliği taraftarı olan Atatürk’ün “Türk aleminin en büyük düşmanı komünistliktir. Her görüldüğü yerde ezilmelidir.” sözü onun tüm bu deccallere ve zihniyetlerine karşı olduğunu göstermektedir. Komünizmle mücadele eden Atatürk ayrıca Türk-İslam Birliğinin en büyük savunucularından biri olarak bu birliğin önemine şöyle dikkat çekmiştir:

  "Türk Birliği`nin bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk Birliği`ne inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk Birliğiyle açacaktır. Dünya sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır."

  "Bütün İslam aleminin manen olduğu kadar maddeten de birlik içinde ve müttefik hale gelmesinden sadece sevinç duyarız. Bunun için de bizim kendi hudutlarımız içerisinde bağımsız olduğumuz gibi, Suriyeliler ve Iraklılar da milli hakimiyete dayalı bağımsız bir güç olarak ortaya çıkabilmelidirler."

  kaynak: bu yazı Harun Yahya .NET sitesinden alıntıdır

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye catpity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Üye Numarası
  106363
  Nerden
  FL,adana
  Mesaj
  650
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  10548

  Cevap: ATATÜRK Ne Deistti Ne Ateist- DİNDAR BİR MÜSLÜMANDI

  kime inanacaz yahu biz :D
  ben size söyleyim uğraşmayın dindarmıydı dindar değilmiydi diye :)
  dindar olup olmaması zaten önemli değil bu ülkeyi kimden kurtardı ve kime karşı kurşun sıktığına bakın ve ne için yaptığına bakın gerisi faso fisa zaten böyle şeyler yaparak zaten insanlarımızın çalışmayan beyinlerini iyice iflas ettirmeye çalışıyorlar :)

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130075
  Mesaj
  166
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  338

  Cevap: ATATÜRK Ne Deistti Ne Ateist- DİNDAR BİR MÜSLÜMANDI

  Sevgili Kardeşim,

  Bir gerçekler vardır, bir de atılan iftiralar ve yalanlar.

  Atatürk'ün icraatlarına bakmak önemli dediğin gibi.

  Atatürk'ün dinsiz ve ateist olduğunu savunanlar şağıda saydıklarımızın açıklamasını yapabilirler mi merak ederim.

  Atatürk ömrü boyunca Kuran’ı yanından hiç ayırmamıştır. Anadolu’ya binlerce Kuran dağıttırdıı; İmam Hatip Liselerini, İlahiyat Fakültelerini, Diyanet İşleri Başkanlığını kurdurdu; Elmalılı Kuran tefsirini yaptırdı; Sahihi Buhari’nin hadis kitabını Türkçeye çevirtti; Peygamberimiz (sav)’in hayatını yazdırdı; sevdiklerine, dostlarına Kuran tilaveti yapmaları için hafızlar yolladı. Günlüklerinden, onun hemen hemen her akşam Kuran tilaveti dinlediğini de görüyoruz.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye catpity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Üye Numarası
  106363
  Nerden
  FL,adana
  Mesaj
  650
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  10548

  Cevap: ATATÜRK Ne Deistti Ne Ateist- DİNDAR BİR MÜSLÜMANDI

  neden mi kurdurdu ilahiyat imam hatipleri gerici dinci düşünürlere ve takkelere karşı dini özünden anlatmak istediği için yani bugün bazı ülkelerdeki gibi dini abuk sabuk anlayanlara karşı bu okulları açtırmıştır ve bu okullar belli bir zamana gerçek görevlerini yapmıştır.bugün aynı okullara bakıyoruz dini yanlış yorumlayan okullar haline dönmüştür.

  dediğinin en mantıklı cevabı bu daha ötesi varsa yazsın birisi...

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130075
  Mesaj
  166
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  338

  Cevap: ATATÜRK Ne Deistti Ne Ateist- DİNDAR BİR MÜSLÜMANDI

  aynı fikirdeyiz. atatürk dinimizin "doğru" yaşanabilmesi için çaba gösterdi.
  çünkü dine önem veren bir insandı.

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye catpity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Üye Numarası
  106363
  Nerden
  FL,adana
  Mesaj
  650
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  10548

  Cevap: ATATÜRK Ne Deistti Ne Ateist- DİNDAR BİR MÜSLÜMANDI

  o zaman sorun yok :) :)

Benzer Konular

 1. Nasil Ateist Oldum?
  lordhan Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 57
  Son mesaj: 09-05-2016, 12:22 PM
 2. 15 ünlü ateist
  dogangunes Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 24-06-2010, 12:11 AM
 3. ateist nasıl olunur?
  peniel Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 04-01-2010, 12:47 AM
 4. ***ateist***
  sebilabir Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 08-09-2009, 12:07 PM
 5. Atatürk ateist değil deistti
  Gül@y Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 09-04-2009, 12:38 PM
Yukarı Çık