+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Atatürk ateist değil deistti

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Vip Salonu Forumunda Bulunan Atatürk ateist değil deistti Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mete Tunçay, “Atatürk’ün bir deist(Tanrıya inanan fakat tüm dinleri reddeden kişi) olduğunu düşünüyorum.

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Yaş
  36
  Mesaj
  2.600
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  72677

  Atatürk ateist değil deistti

  Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mete Tunçay, “Atatürk’ün bir deist(Tanrıya inanan fakat tüm dinleri reddeden kişi) olduğunu düşünüyorum. Agnostik ya da ateist değildi‘ dedi. Gerekçeleri şöyle:

  Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mete Tunçay, ‘Tek parti döneminde pozitivist anlayışla halkı bilime inanmaya zorlamak tepkiler yaratmıştır. Bu tepkilerin üzerine Demokrat Parti, iktidara gelebildi, Süleyman bey de kaç sene iktidara gelebildi. Öyle anlaşılıyor ki bu AK Parti üzerinde uzunca süre devam edecek’ dedi.  Prof. Dr. Mete Tunçay

  Prof. Dr. Mete Tunçay, İnönü Üniversitesinde düzenlenen ‘Batı Düşüncesine Eleştirel Bakış’ konferansında yaptığı konuşmada, Batı uygarlığının 500 yıllık bir uygarlıktan ibaret olduğunu belirterek, ‘Ama Batı, kendisine bir geçmiş uydurmuş. O geçmişte eski Yunan medeniyetine dayanıyor’ dedi.

  ‘ATATÜRK DEİSTTİ’

  Aydınlanmanın 18. yüzyılda yaşandığını ifade eden Tunçay, ‘Aydınlanma dinin dışında bilime yönelmek olarak kabul edildi. Aydınlanmada pek çok insan dini reddetmekle birlikte tanrıyı reddetmemiş deist olmuş, deist yani yaradancılık. ‘Bu dinde bir takım hurafeler olabilir, ama aslolan bir yaratıcısı olmalı bu alemin’ diyorlar. Atatürk’ün de bir deist olduğunu düşünüyorum. Agnostik ya da ateist değildi’ diye konuştu.  19. yüzyılda batı düşüncesinin temelinin pozitivizm yani bilime inanma şeklinde geliştiğine işaret eden Tunçay, pozitivizmin Türkiye’de 20. yüzyılda hakim olduğunu dile getirdi. Tunçay, şunları ileri sürdü:

  ‘Türkiye’de laiklik dinle devlet işlerinin ayrılması diye yanlış bir tanımla anlatılır. Türkiye’de dinle devlet işleri ayrılmaz. Tam tersine Türkiye’de din devlet denetim altında olmuştur. Çağdaşlaşmanın çok önemli bir bacağı dinin kamusal hayata hakim durumda olmasına izin vermemek. Ama bu izin vermemek yasakla değil, toplumun geliştirerek buna ihtiyaç duymaması ile olmalı. Hilafetin kaldırılması, Cumhuriyet döneminde laiklik için atılan adımların başında geliyor. Hilafet kaldırılmasa ne olurdu sorusunu düşünüyorum. İyi bir Müslüman değilim, agnostiğim. Türk toplumunda hilafetin onayı ile cumhuriyet devrimleri yapılmış olsaydı bugün acaba böyle din temelli bir hareket iktidara gelme imkanını bulabilir miydi? Tek parti döneminde pozitivist anlayışla halkı bilime inanmayı zorlamak tepkiler yaratmıştır. Bu tepkilerin üzerine Demokrat Parti, iktidara gelebildi, Süleyman bey de kaç sene iktidara gelebildi. Öyle anlaşılıyor ki bu AK Parti üzerinde uzunca süre devam edecek.’ (Malatya Aktüel)

  (Vatan, 4-2009)

  kaynak

  deist :bir tanri olduguna inanan ama peygamberler, din, melekler, topraktan olusma, seytan vs.. gibi seylere inanmayan insan modeli

  kaynak


  demekki fazla okumakta işe yaramıyor

 2. #2
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2991

  Cevap: Atatürk ateist değil deistti

  Atatürk PANTEİSTTE olabilir. Kısaca sonsuz kainatın Allahın sıfatı. Buna Mukabil İnsanında O kainatın BEYNİ ve Düşüncesi itibarı ilede Ruhu olduğunu düşünenler.Bir nevi VAROLUŞÇULUKTUR.Muhyiddini Arabi,Şeyh Bedrettin,Muhammed Nurul Arabi,Mevleviler,Babagan Bektaşiler Eski yeniçeriler hep panteistti.Panteizim Osmanlı sarayındada vardı.Ama Osmanlı bir zamanlar Can Düşmanı olan Erdebil tekkesi ve onun devleti olan Sefaviler ile savaşmıştı.Bu yüzden hernekadar bu görüşe inansada siyasi olarak karşı durmak durumundaydı.Hele birde saray Yeniçeriyle takışınca Panteistler en büyük düşman olmakla beraber yinede düşünce itibarıyla panteisttiler.Yavuz Sultan Selim han Şah İsmaile karşı Çaldırana doğru orduyu muazzaması ile yürürken akşamlarıda Hatayiden nefesler okuyordu.Diğer yandan Mısırı işgal edince En büyük Panteist olan Muhyiddini Arabi hazretlerinin Şamda bulunan Türbesini ihya etmiştir. Sultan Selim Han Koyu bir Muhyidini Arabi hayranıydı.Babası II Beyazıtı Veli(Sofi) ise bizzat Erdebile karşı Balım Sultan Bektaşiliği ve yeniçeriliğini kuran insandır.Ve çok ilginçtir.Pençik(Beşte bir) kanuna göre alınan devşirme çocuk önce Sünni bir müslüman ailenin yanına verilir. Orada sünnet ettirilir,Ehli sünnet vel cemaat mezhebine göre yetiştirildikten sonra ACEMİ OĞLANLAR KIŞLASINA alındıklarında Tam tersi olarak Babagan Tariki Bektaşiyanın bir Canı oluverirlerdi. Namazlar ,ehli sünnet prensipleri biterdi artık yeniçeri için.Bu durum yeniçeri Ocağı lağvedildikten sonrada Yeni kurulan Seraskeri Mansurei Muhammediye ve Nizamı Cedid ordusundada devam etmiştir.Yani Osmanlının yetiştirdiği Harbiyeli zabitler öyle sanıldığı gibi dindar değildiler.Ve sadece Büyük Atatürk Rakı içmiyordu.Zabitlerin çoğuda onun gibi yetişiyorlardı.Zaten 31 Mart vakasında İrticacı gurubun Harbiyeli zabitlere saldırmalarında bahaneleri buydu. RAKI İÇEN DİNSİZ BU HERİFLER! Diğer taraftan Büyük Atatürk Trakyalı yani SELANİKLİDİR. Selanik ise Vahdeti vücutçu panteist tarikatlerin o zaman merkezi olan Ve Osmanlıyı Batıya bağlayan Çağdaş bir şehirdi.Ayrıca Büyük Atatürk bir Erkanı harb(Kurmay) subayıydı. Erkanı Harp ise saraya yakın olandır. Sarayın ve padişahların Dine bakış açılarınıda çok iyi biliyordu. Onlarında kendisinden bir farkları yoktu.Vahidettinle Beraber Bizzat Almanyada bulunmuştur. saraydan kız alarak Osmanlı sarayınada intisap etmek istedi ama olmadı.İŞTE BÜTÜN BU ETKENLER ONUN DİNİ GÖRÜŞLERİNİ ŞEKİLLENDİRMİŞTİR. Haddızatında Atatürk Cumhuriyetle birlikte Osmanlının yapmak isteyipte yapamadığı şeyleri gerçekleştirmiştir. Ama nereye kadar? Kanaatimce bugünün Cumhuriyet toplumu o günün Osmanlısından dahada bağnazlaşmıştır.
  Konu yavuz34 tarafından (09-04-2009 Saat 02:44 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. ***ateist***
  sebilabir Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 08-09-2009, 12:07 PM
 2. Atatürk dinsiz değil dindardı
  YukseLL Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 15
  Son mesaj: 17-05-2009, 01:55 AM
 3. ATATÜRK Ne Deistti Ne Ateist- DİNDAR BİR MÜSLÜMANDI
  kaanansay Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 09-04-2009, 12:51 PM
 4. Bu yazı Atatürk'e ait değil
  YukseLL Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-12-2008, 09:08 AM
 5. Atatürk’ü hastalık değil ihmal öldürmüş
  SMN Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-11-2007, 01:44 PM
Yukarı Çık