Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Sağ yanında memleket, sol yanında Vatan olacak…

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisi Vip Salonu Forumunda Sağ yanında memleket, sol yanında Vatan olacak… Konusununun içerigi kısaca ->> ‘’Gece, ay ışığında uyurken geldiler… Yalnızdık artık, yapayalnız. Vurduk yola…’’ C.Y Sağ yanında memleket, sol yanında Vatan olacak… Dünya ya ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  4
  Rep Gücü
  29

  Exclamation Sağ yanında memleket, sol yanında Vatan olacak…

  ‘’Gece, ay ışığında uyurken geldiler…

  Yalnızdık artık, yapayalnız.

  Vurduk yola…’’

  C.Y

  Sağ yanında memleket, sol yanında Vatan olacak…

  Dünya ya geleli hayli zaman oldu. İlk ateşimizi bir yanardağ ağzından aldık. Tekerleği bulduğumuz gün, aslında sonun başlangıcında olduğumuzdan habersiz hayli sevinmiştik. Her şey birbirini izledi, ne tufanlar ne felaketler atlattık, yine de bir biz, bir hamam böcekleri kaldık ayakta. Gücün ihtişamı dinozorlardaydı ama, evrimin torpili bizden yanaydı.

  Kimilerine göre Adem in çocuklarıydık, bazıları tek hücreden yanaydı. Kimilerine göre ölüm; bir sondu, bazıları ise sonsuz hayatın başlangıcı diyordu. Kim ne derse desin, tek bir gerçek vardı, o da; ne doğmayı, ne de ölmeyi seçtiğimizdi.


  Ben annemi ve babamı seçmedim. Peki soruyorum size: Onları ben seçmedim diye, sevmemeli miyim? Ya da diğerlerinden bir farkı yokmuş gibi mi davranmalıyım... Çocuğunuz olduğunda onu seçtiğinizi mi sanıyorsunuz? Hayır! Peki sizce ona göstereceğiniz sevgi, herhangi bir çocuğa olan sevginizle bir olabilir mi? Seçmediniz ya! Elbette olmayacaktır. Çünkü bizim doğamızda, seçimle ilgili bir çaresizlik olsa da, ait olmayla ilgili önüne geçemeyeceğimiz bir dürtü, varoluşumuzdan bu yana hep vardır.

  Elbette bütün kadınlar Dünya nın en değerli hazineleridir. Onlara kalkan eller sonsuza dek kırılsın, her daim. Bütün kadınlar annedir. Onların içerisinden süzülüp gelmedik mi… Bütün kadınlar değerlidir ama, annem en değerli olandır. Çünkü o benim annemdir. Evrensellik burada sökmez!

  Maymundan da gelsek, Adem in torunları da olsak, değişen pek bir şey yok aslında. Kendi çocuğunu diğer çocuklardan çok sevmen, diğer çocukları sevmediğin manasına gelmez. İşte burada asıl olan; ya da bizi yönlendiren şey genlerimizdir. Her daim sana yakın olan daha uzağında olandan, daha yakındır. O an senin uzağında olanla yakınında olan yer değiştirse, yine sana yakın olan, daha yakın olacaktır. Bu da senin seçimin değildir. Olgu budur. Doğa düzenler, sen onun parçası olarak düzene uyarsın. Sen ne yaparsan yap, ister ordünaryus profesör ol, istersen her şeyi bildiğini zanneden ahmaklardan ol, kısaca ne olursan ol, doğanın sana verdiği kadarsındır. Her şeyi bilsen de, her şey; senin her şey sandığın kadardır. O da senin sandığın kadardır. İnsan olarak, çok şey bildiğimizi sanan, aslında hiçbir şey bilmeyen ve Dünya ya neden geldiği bilgisinden bile mahrum olan, bir garip Orhan Veli yiz. Hepsi bu…

  ‘Urumeli hisarına oturmuşuz

  Oturmuşta bir türkü tutturmuşuz.’

  Orhan.V.K

  Ben Türk olarak doğmayı seçmedim. Sorulsaydı seçer miydim? Bilmem! Ama Türk üm. Türk olduğum için çok mu gururluyum? Yoo.. Az mı gururluyum? Yoo.. Gururlu muyum? Elbette. Bu benim doğamda var. Çünkü ben bir Kongo lu olarak Dünya ya gelseydim yine gurur duyacaktım. Çünkü ben, ben olduğum için gururluyum bir kere… Dolayısıyla ait olduğum ne varsa benim için gurur vesilesidir. Peki ben bir Türk olarak diğer insanlardan üstün müyüm? Asla! O ahmaklığa düştüğüm gün, insan olmanın onurundan yoksun kaldığım gündür, ki en acı gün, onursuzluğa düştüğüm gündür… İşbirlikçiler kulağına kurşun!

  İşte devrim burada başlıyor. Önce kendini seveceksin. Kendini seveceksin ki, anneni sevebil. Anneni seveceksin ki, babanı sevmeyi o öğretecek. Babanın, yüzünde patlayan şamarının çıkardığı sese değil, o avuçlarda ki sıcaklığa saklanacak, daha çok seveceksin… Karını seveceksin, çocuklarının annesini, annesinin çocuklarını seveceksin. Sana ait olan ne varsa seveceksin. Pencerene konan kuşu, duvarına vurduğun rengin tonunu, yastığına geçirdiğin kılıfı seveceksin. Yani sevmeyi bileceksin... Rakı ve balık sofrasına oturduğunda, özlemle sohbetler edeceksin, hüzünlü şarkılar memleket sevdalarıyla haşır neşirken…

  Sağ yanında memleket, sol yanında Vatan olacak…

  ‘‘Önce sokak lambaları sönecek.

  Sonra asvalt çizgileri silinecek

  Bir tren çıkacak raydan

  Bir uçak düşecek

  Bilim adamlarımız ve kadınlarımız ölecek!

  Barajda bir çocuk boğulacak

  On iki dağ ceylanı

  On üç dağ aslanı ölecek

  Doğudan ti sesleri ayyuka vardığında!

  Karabasan basacak öz-kanları

  Ve aydınlığında günün

  Bir çift mavi bakış saracak

  Yurdumun dört bir yanını

  İşte o zaman yaman olacak

  Bu toprakların halayı!  Devrim aheste vurur tokadını

  Kaypak kadanalara.

  Tadına vara vara!

  Ve zul vaktidir artık birilerine

  Hesap kesim tarihi…’’

  C.Y (Devrim aheste vurur tokadını)  Vatanını seven herkes solcudur. O, ben ne kadar sağcıyım dese de solcudur. Ve vatanından imtina ile söz eden ne kadar solcu varsa, (geçinen) yolcudur!

  Önce aileni seveceksin, sonra komşularını… Mahalleni, şehrini… Memleketini seveceksin a gülüm! Memleketini…

  Ülkeni sevmen konusunda samimiysen, hadi gel orada buluşalım. Sohbet ederiz, eskilerden konuşuruz. Mesela Nazım Hikmet ten, O nun vatan sevgisinden bahsederiz. Deniz in anayasayı korumak için, satılmışlara karşı verdiği o dev mücadeleden girer, unutturulmak istenen Bursa Nutku’ndan çıkarız. Orada buluşursak var ya, neler olur neler…


  Cem Yağcıoğlu- edebiyatgazetesi

 2. #2
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  535
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  3469

  Cevap: Sağ yanında memleket, sol yanında Vatan olacak…

  Emeğine sağlık Sağ Memleket Sol Vatan vazgeçirmez. Hep konuşalım doğru bulana kadar. Çok seslilik olmalı ve gerçekleri herkes görmeli ve duymalı. Hepimiz için Memleket ve Vatan çok önemli, onlar demek kısaca yaşamak ve mutluluk demek.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye ResuLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Mesaj
  975
  Rep Gücü
  1697

  Cevap: Sağ yanında memleket, sol yanında Vatan olacak…

  Önce aileni seveceksin, sonra komşularını… Mahalleni, şehrini… Memleketini seveceksin a gülüm! Memleketini…
  ama oncelıgı nelere verdıgımızı bı dusunmek lazım....

Benzer Konular

 1. Çayın yanında en iyi ne Gider
  dogangunes Tarafından Supermeydan Mutfağı Foruma
  Yorum: 18
  Son mesaj: 31-10-2011, 12:24 AM
 2. Aydın İşçinin Yanında
  SOSYALİST Tarafından Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 25-12-2009, 05:43 PM
 3. Gönül sevdiğinin yanında olmak ister
  Kadim Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 18-10-2009, 03:38 PM
 4. Çocuğunuzun yanında sigara içmeyin
  Eftelya Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 03-04-2009, 12:57 AM
 5. Kaynana yanında otururmusunuz?
  YukseLL Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Yorum: 17
  Son mesaj: 27-10-2008, 09:44 AM
Yukarı Çık