+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

ABD: Kübalıların okulları bizimkilerden daha mı iyi?

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Vip Salonu Forumunda Bulunan ABD: Kübalıların okulları bizimkilerden daha mı iyi? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Kübalıların okulları bizimkilerden daha mı iyi? Kübalı öğrencilerin başarısı, Amerika Stanfort Üniversitesi’nde, ekonomi ve eğitim profesörü olan, ekonomik meseleler, eğitim

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM, SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Mesaj
  5.448
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  4
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67058

  ABD: Kübalıların okulları bizimkilerden daha mı iyi?

  Kübalıların okulları bizimkilerden daha mı iyi?

  Kübalı öğrencilerin başarısı, Amerika Stanfort Üniversitesi’nde, ekonomi ve eğitim profesörü olan, ekonomik meseleler, eğitim politikaları ve ezilen uluslar üzerine otuzdan fazla kitabı bulunan yazar Martin Carnoy’u, Küba’nın eğitim sistemini ve okullarını araştırmaya yönlendirmiş.

  Küba, bugüne kadar sadece Latin Amerika sınavlarında bulundu. Kübalı üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri, 1997 yılında Şili’de UNESCO ofisi tarafından yapılan ve 2006 yılında üçüncü ve altıncı sınıf öğrencileri için olan bu sınavın ikinci devresine katıldılar. 1997 yılındaki sınava 13, 2006 yılındaki sınava 17 Latin Amerika ülkesi katıldı. Kübalı öğrenciler, bu sınavlarda Latin Amerika ortalamasının üstünde çok yüksek sonuçlara ulaştılar. Arjantin bile ikinci sırada kaldı.

  Sekiz yıl önce, 1997 yılı sınav sonuçlarını kullanarak birçok araştırma yaptım. Niçin Kübalı üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri, bu kadar başarılı oluyorlardı? Bu sorunun yanıtı beni, Küba eğitimini daha iyi tanımaya götürdü. Şili, Brezilya ve Küba’da, matematik derslerini inceledim ve filme aldım. Sınav sonuçlarının ardındaki nedenleri öğrenmek için okul müdürleri, öğretmenler ve ilgili bakanlık yetkilileri ile görüştüm.

  Gördüklerim, sınav sonuçları arasındaki farklılığın tesadüf olmadığına beni inandırdı. Kübalılar iyi düşünülmüş ve iyi şekillendirilmiş ders programlarına sahipler. Kübalı öğretmenler iyi eğitilmiş. Küba’da okullar, sorumluluk duyan kişiler tarafından yönetiliyor.

  Filme aldığım Kübalı üçüncü sınıf öğrencileri, matematik dersinden, benim denetlediğim Amerikalı öğrencilerden daha iyi sonuçlar elde ettiler.

  2006 yılında UNESCO tarafından yapılan, İkinci Bölgesel Çalışma Sınavı (SERCE) sonuçları, 20 Haziran’da açıklandı. İnceleme yaptığım üç ülkenin öğrencilerinin aldıkları sonuçlar konusunda, oldukça endişeliydim. Sonuç çok değişmemişti. Kübalı öğrenciler, yine Latin Amerika öğrencileri içinde birinci sırada bulunuyorlardı.

  1997 yılında bir şey değişti. SERCE sınavında bulunan altı Latin Amerika ülkesi, PİSA’nın testlerine katıldı. Bu, Amerikalı örgencilerin katıldığı PİSA testi ile SERCE testine katılan, Kübalı örgenciler arasında bir tür köprü yarattı. PİSA testine katılan Amerikalı örgenciler 15 yaşında, dokuzuncu ve onuncu sınıfta okuyorlardı. SERCE’ye katılan örgenciler ise altıncı sınıftandı. Karşılaştırılan yalnız yedi ülke de olsa, yine de 2006 PİSA ve 2006 SERCE sınav sonuçları birbiriyle son derece bağlantılıydı. Bu şekilde her iki sınav arasında güvenilir bir istatistik yapılabilirdi.

  Sylvia ile benim, “Acaba Küba eğitimi, Amerika eğitim ortalamasından, daha iyi olabilir mi” konusundaki şüphelerimiz, büyük olasılıkla doğru çıktı. Benim hesaplarıma göre Kübalı örgenciler matematikte, Amerikalı örgencilerin ortalamasından, daha iyi sonuçlar elde ettiler. 15 yaşındaki Kübalı öğrenciler, 2006 yılında yapılan PİSA testinde, matematikte 499, okumada 501 puana çıktılar. Amerikalı örgenciler, 2006 yılında, matematikten 474 puan aldılar (okuma sınav sonuçları açıklanmadı). 2003 yılındaki PİSA testinde Amerikalı örgencilerin, matematik ortalaması 486 olurken okuma ortalamaları 496 puan oldu.

  Küba’da genç öğretmenler, görevlerine başladıkları zaman onlara, deneyimli eski öğretmenler ve okul müdürleri, birkaç yıl rehberlik yapıyorlar. Öğrenciler okullarını değiştiremiyorlar ve ilköğretimde en azından dördüncü sınıfa kadar aynı öğretmenle eğitim yapıyorlar. Bu, başarılı olmanın bir kesin formülüdür. Birçok Amerikalı eğitimci, bunu gerçekleştirmek için yıllarca uğraştı.

  Biz, “insan haklarına saygı gösterilmiyor” gerekçesiyle, elli yıldan beri Küba’ya ambargo uyguluyoruz. Şüphe yok ki Kübalı yetişkinler, birçok özgürlükten yoksundular, biz onları buradan değerlendirebiliyoruz. Ama belki bizler; bizim çocuklarımızın gasp ettiğimiz birçok hakları konusunda, Kübalılardan bir şeyler öğrenebiliriz: Güvenli bir ortamı, doğru dürüst kamu sağlığını ve yüksek öğrenimi de garanti eden okulları.
  Küba eğitimi ve elbette ki sosyalizm farkı...
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye ResuLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Mesaj
  975
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1696

  Cevap: ABD: Kübalıların okulları bizimkilerden daha mı iyi?

  bu konuda haklısın bugunlerde Kuba dakı bılımadamları ılım alanında tıp alanında ilerlediler
  yenı yenı buluslara ımzalar atıyorlar dunya ıcınde guzel seyler oluyor gıbı
  tıpkı turkıyede yetısıp yurtdısında okuyan ve unlu olan ılım adamlarımız gıbı..
  Demek kı bıseyler eksık bence de arastırmak gerekır ama şuda varkı ımkan sunacaksın kı
  karsılıgını alasın ..

Benzer Konular

 1. 2013 Yaz Okulları
  dogangunes Tarafından Turizm Gezi Seyahat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-05-2013, 09:51 AM
 2. Yorum: 0
  Son mesaj: 11-10-2012, 10:30 AM
 3. Van İlköğretim Okulları
  dogangunes Tarafından Okul Rehberi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-12-2011, 06:27 AM
 4. Türban takan kadın daha gizemli daha seksi mi olur?
  dogangunes Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 19-02-2010, 09:53 PM
 5. Yorum: 1
  Son mesaj: 10-03-2007, 08:03 PM
Yukarı Çık